Clive Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Clive Harris podczas pracy w Świnoujściu (kwiecień 2009)

Clive Harris (zm. 17 września 2009 r.[potrzebny przypis]) – znany w Polsce od lat 70. XX wieku uzdrowiciel, bioenergoterapeuta[1], założyciel poznańskiej Fundacji Clive'a Harrisa.

W niektórych źródłach prasowych podawane są informacje, jakoby Clive Harris był z pochodzenia Anglikiem[1], według innych pochodzi z Kanady[2], mieszkał w Afryce, gdzie prowadził klinikę medyczną. W 2005 miał prawdopodobnie 60 lat[3]. Harris nie udzielał wywiadów[4]. Organizatorką spotkań z Harrisem była Anna Łożyńska. W czasie spotkań zbierane były dobrowolne ofiary na działalność fundacji[5].

Harris prowadził przez długi okres seanse uzdrowicielskie w Polskich kościołach. W seansach tych wzięły udział miliony ludzi[1] (według jednego ze źródeł było to 9 milionów ludzi)[6]. Gdy jednak Harris poinformował, że uzdrawia za pomocą duchów i że są to demony, zabroniono mu wstępu do kościołów. Aktywista antysektowy Robert Tekieli twierdzi, że Harris inicjował uczestników seansów w okultyzm i szacuje, że zainicjował w ten sposób trzy miliony Polaków, którzy – pełni zaufania – przychodzili do kościołów na jego seanse[7].

Egzorcyści katoliccy są obecnie całkowicie pewni tego, że dopuszczenie Harrisa do kościołów było wielkim błędem i lekkomyślnością, gdyż – według nich – korzystanie z zabiegów bioenergoterapetów jest praktykowaniem okultyzmu, co prowadzi do duchowych zniewoleń[6].

Motyw przyjmowania chorych przez uzdrowiciela o nazwisku Harris[8] pojawił się w ostatnim odcinku serialu Dom[9] oraz w filmie Rajski Ptak[10].

Harrisowi poświęcono kilka publikacji naukowych[11][12].

Przypisy

 1. a b c Robert Tekieli: Bioenergoterapia. www.opoka.org.pl. [dostęp 16 maja 2014].
 2. Healer at Governor’s; rest can wait. www.indianexpress.com. [dostęp 15 czerwca 2009].
 3. Uzdrowiciel w Sierakowicach. www.wiadomosci.sierakowice.pl. [dostęp 13 marca 2009].
 4. Paweł Rzekanowski: Jak Harris uzdrawiał na Skarpie Vangelisem. www.miasta.gazeta.pl/torun/. [dostęp 13 marca 2009].
 5. Spotkanie z Uzdrowicielem. www.e-ursynow.pl. [dostęp 13 marca 2009].
 6. a b Cuda, nawrócenia i uzdrowienia, „Rzeczpospolita”, 14-07-2012:

  (...) był zdziwiony, że w naszym kraju tak wielu katolików praktykuje okultyzm: korzysta z wróżek, tarota oraz bioenergoterapetów, co jest prostą drogą do duchowych zniewoleń. Dziś egzorcyści nie mają już wątpliwości, jak wielkim błędem i lekkomyślnością było dopuszczenie w latach 70. i 80. do kościołów bioenergoterapeuty Clive'a Harrisa. W spotkaniach z nim, które mogły być duchową inicjacją zniewoleń, uczestniczyło 9 mln Polaków.

 7. Robert Tekieli: Bio złego energia, „Rycerz Niepokalanej”, nr 4/2010, s. 100:
  • Był czas, kiedy bioenergoterapeutów zapraszano do salek przy kościołach. Sporo ludzi brało udział w tych seansach, gdyż sądzili, że jest to tylko leczenie przy pomocy przekazywanej energii, która jest dobra, gdyż jest darem Boga...
   Niestety nic z tych rzeczy nie zachodzi. Bioenergoterapia jest formą mediumizmu, czyli otwarcia się na rzeczywistość duchową (...) Według mojego szacunku Harris inicjował w okultyzm 3 miliony Polaków, którzy przychodzili ufnie do kościołów.
  • Jak Kościół rozeznał to i dlaczego wyrzucił Harrisa z kościołów?
   Jego tłumaczka Maria Pieńkowska - obecnie działająca we Wspólnocie Emmanuel - zaobserwowała, że po każdej jego wizycie w ich wspólnocie, która posługiwała przy jego działaniach, zaczynały się rozłamy, jakieś problemy. Zło działało ewidentnie. Za trzecim razem skojarzyli to z jego osobą. Maria po prostu podeszła do niego i spytała, jakimi siłami uzdrawia. On odpowiedział, że przy pomocy duchów, przyznał, że są to demony.
 8. W serialu jest to uzdrowiciel Richard Harris – zobacz: Serial Dom – pełna obsada
 9. Dom (1980 - 2000; serial tv). www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-02-15].
 10. Rajski ptak. Filmweb. [dostęp 2015-10-27].
 11. Sokolowska M.: A spiritual healer, Clive Harris (karta katalogowa)
 12. Kański M.; Wasilewski S.: Clive Harris jako zjawisko społeczne (Próba opisu) (karta katalogowa)

"Harris, bohater naszych czasów" Film 45/1978