Cmentarz w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cmentarz w Pradze (wł. Il cimitero di Praga) – powieść Umberto Eco opublikowana w 2010, poświęcona powstaniu antysemickiej mistyfikacji – Protokołów Mędrców Syjonu. Wydanie polskie ukazało się w wydawnictwie Noir sur Blanc w przekładzie Krzysztofa Żaboklickiego (ISBN 978-83-7392-360-7).

Fragment tytułowego cmentarza żydowskiego w Pradze

Bohaterem powieści jest Simonini, antysemita, fałszujący na zlecenie dokumenty. Jego zleceniodawcami są zarówno osoby prywatne, jak i służby rządowe. Jednym z najważniejszych oszustw Simoniniego jest sfabrykowanie dokumentu poświęconego spotkaniu, jakie mieli odbyć Żydzi na starym cmentarzu żydowskim w Pradze; podczas którego mieli ustalić plan przejęcia władzy nad światem.

W powieści występują liczne postacie historyczne (m.in. Aleksander Dumas, Maurice Joly, Sigmund Freud, Léo Taxil, Diana Vaughan). Eco zaznacza, że jedyną postacią fikcyjną jest główny bohater[1][2].

Utwór był krytykowany – „L’Osservatore Romano” zarzucił autorowi, że powieść jest nudna, miał też obiekcje wobec braku jednoznacznego potępienia antysemityzmu w utworze[3]. Również Naczelny Rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, skrytykował Cmentarz w Pradze za wygrzebywanie antysemickich treści[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lisa Appinagesi: The Prague Cemetery, By Umberto Eco, trans. Richard Dixon. [dostęp 2011-11-15]. (ang.).
  2. Umberto Eco na tropie największego fałszerstwa XX wieku. [dostęp 2011-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-17)].
  3. Watykan krytykuje najnowszą powieść Umberto Eco. [dostęp 2011-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-04)].