Temat na pierwszą stronę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Temat na pierwszą stronę
Numero zero
Autor Umberto Eco
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Mediolan
Język włoski
Data wydania 2015
Wydawca Bompiani
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2015
Wydawca Noir sur Blanc
Przekład Krzysztof Żaboklicki

Temat na pierwszą stronę (org. Numero zero, pol. Numer zerowy) – powieść Umberto Eco opublikowana w 2015 w mediolańskim wydawnictwie Bompiani. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w tym samym roku nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc, w tłumaczeniu Krzysztofa Żaboklickiego.

Powieść przedstawia wizję świata kształtowanego przez media, z pozoru tylko niezależne, a w istocie kierowane przez wiele czynników politycznych i biznesowych. Odnaleźć tu można elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski[1]. Główną postacią jest Pan Colonna, trzeciorzędny dziennikarz, człowiek bez właściwości oraz większych życiowych osiągnięć. W 1992 nieznany mu wcześniej Pan Simei składa mu propozycję opisania w książce (jako ghostwriter) pasma przygotowań do otwarcia nowego dziennika Jutro, w których będzie brał udział. Relacja z tego procesu nie musi się ściśle trzymać faktów, może być podkolorowana, a sam dziennik ma być narzędziem oddziaływania wpływowego biznesmena Vimercate, właściciela około dwudziestu innych czasopism[2]. Colonna podczas redagowania materiałów zakochuje się w innej redaktorce Mai Fresii. Kluczową postacią jest redaktor Romano Braggadocio (w angielskimfanfaron[3]), który przedstawia częściowe dowody na to, że śmierć Benita Mussoliniego nigdy nie miała miejsca, a zabito w istocie jego sobowtóra. Wspominane są też, związane z tym, operacja Gladio[4], terroryści z Czerwonych Brygad, afery Banku Watykańskiego, czy też Loża P2[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Znak
  2. Temat na pierwszą stronę, s.21
  3. Temat na pierwszą stronę, s.27
  4. Umberto Eco, Temat na pierwszą stronę, nota redakcyjna, okładka tylna, Noir sur Blanc, Warszawa, 2015, ​ISBN 978-83-7392-532-8