Co się wydarzyło w Madison County

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: Co się wydarzyło w Madison County (film).
Co się wydarzyło w Madison County
The Bridges of Madison County
Okładka
Autor Robert James Waller
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1992
Wydawca Warner Books
Typ utworu powieść obyczajowa, romans
Przekład Jacek Manicki, Władysław Masiulanis[1]
poprzednia
brak
następna
Tysiąc polnych dróg

Co się wydarzyło w Madison County (ang. The Bridges of Madison County) – powieść obyczajowa amerykańskiego autora Roberta J. Wallera.

Wydana w 1992 przez wydawnictwo Warner Books, ISBN 0-446-51652-X. Polskie wydanie, w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej, opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka w 1994, ISBN 83-85661-47-6.

Powieść została zekranizowana przez Clinta Eastwooda w 1995. Główne role zagrali Meryl Streep i sam Clint Eastwood.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Francesca Johnson, kobieta w średnim wieku, wiedzie spokojny, monotonny żywot wśród pól hrabstwa Madison w stanie Iowa. Prowadzą wraz z mężem i dwójką dzieci farmę. Francesca jest Włoszką z urodzenia. Męża poznała w czasie wojny i przybyła wraz z nim do Ameryki. Pewnego dnia gdy jest sama, na farmie zjawia się mężczyzna, Robert Kincaid, fotograf, pracujący dla National Geographic. Pyta tylko o drogę, zamierzając sfotografować stare mosty w okolicy, ale między nim a Franceską szybko nawiązuje się nić wzajemnej fascynacji. Oboje są w średnim wieku, oboje mają za sobą bagaż różnych doświadczeń życiowych. Stopniowo poznają się coraz bliżej, i dają się ogarnąć nieoczekiwanemu uczuciu. Wszystko trwa tylko 4 dni, bo tyle Francesca jest sama w domu, ale te 4 dni dla obojga staną się najważniejszymi dniami w życiu. Robert wraca do swoich zajęć, a Francesca jak dawniej zajmuje się mężem i dziećmi, ale nic nie jest już takie jak przedtem. Oboje dożywają swych lat chroniąc romantyczną tajemnicę, nie chcąc ranić swych bliskich. Dorosłe dzieci Franceski dowiadują się o płomiennym romansie, który przeżyła ich matka, i który odmienił jej resztę życia, dopiero z listu zostawionego w papierach spadkowych.

Przypisy

  1. Książka: Co się wydarzyło w Madison County. biblionetka.pl. [dostęp 2011-03-03].