Co się wydarzyło w Madison County

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: Co się wydarzyło w Madison County (film).
Co się wydarzyło w Madison County
The Bridges of Madison County
ilustracja
Autor Robert James Waller
Typ utworu powieść obyczajowa, romans
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1992
Wydawca Warner Books
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Jacek Manicki, Władysław Masiulanis[1]

Co się wydarzyło w Madison County (ang. The Bridges of Madison County) – powieść obyczajowa amerykańskiego autora Roberta J. Wallera.

Wydana w 1992 przez wydawnictwo Warner Books, ​ISBN 0-446-51652-X​. Polskie wydanie, w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej, opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka w 1994, ​ISBN 83-85661-47-6​.

Powieść została zekranizowana przez Clinta Eastwooda w 1995. Główne role zagrali Meryl Streep i sam Clint Eastwood.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Francesca Johnson, kobieta w średnim wieku, wiedzie spokojny, monotonny żywot wśród pól hrabstwa Madison w stanie Iowa. Wraz z mężem i dwójką dzieci prowadzą farmę. Francesca jest Włoszką z urodzenia. Męża poznała w czasie wojny i przybyła wraz z nim do Ameryki. Pewnego dnia, gdy jest sama, na farmie zjawia się mężczyzna, Robert Kincaid, fotograf, pracujący dla National Geographic. Pyta tylko o drogę, zamierzając sfotografować stare mosty w okolicy, ale między nim a Franceską szybko nawiązuje się nić wzajemnej fascynacji. Oboje są w średnim wieku, oboje mają za sobą bagaż różnych doświadczeń życiowych. Stopniowo poznają się coraz bliżej, i dają się ogarnąć nieoczekiwanemu uczuciu. Wszystko trwa tylko 4 dni, bo tyle Francesca jest sama w domu, ale te 4 dni dla obojga staną się najważniejszymi dniami w życiu. Robert wraca do swoich zajęć, a Francesca jak dawniej zajmuje się mężem i dziećmi, ale nic nie jest już takie jak przedtem. Oboje dożywają swych lat, chroniąc romantyczną tajemnicę, nie chcąc ranić swych bliskich. Dorosłe dzieci Franceski dowiadują się o płomiennym romansie, który przeżyła ich matka, i który odmienił resztę jej życia, dopiero z listu zostawionego w jej osobistych dokumentach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Książka: Co się wydarzyło w Madison County. biblionetka.pl. [dostęp 2011-03-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]