Collines Montérégiennes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Collines Montérégiennes
Ilustracja
Mont Saint-Hilaire, Mont Rougemont i Mont Yamaska
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kanada
Najwyższy szczyt Mont Brome
(553 m n.p.m.)
Długość 90 km
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, na dole po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Collines Montérégiennes”
45°28′48″N 73°02′24″W/45,480000 -73,040000

Collines Montérégiennes (również po prostu Montérégiennes) – łańcuch liniowo ułożonych, odizolowanych od siebie wzgórz w kanadyjskiej prowincji Quebec, w regionach Montreal i Montérégie. Dwa skrajnie położone, naprzeciwległe wzgórza dzieli ok. 90 km.

Łaciński termin Mons Regius („góra królewska”) został użyty w 1903 przez montrealskiego geologa Franka Dawsona Adamsa po raz pierwszy na określenie nie tylko samej Mont Royal (fr. „góra królewska”), ale również ośmiu innych wzgórz o podobnej budowie geologicznej rozrzuconych na nizinie Świętego Wawrzyńca na wschód od Montrealu[1].

Z łacińskich słów Mons Regius, pierwotnie odnoszących się wyłącznie do montrealskiej Mont Royal, powstał francuski przymiotnik montérégien określający prowincję geologiczną do której należy grupa wzgórz utworzonych z alkalicznych skał plutonicznych. Wzgórzem najlepiej do dziś poznanym spośród Collines Montérégiennes jest Mont Royal wznosząca się w centrum Montrealu, na wyspie Île de Montréal. Od prowincji geologicznej Montérégienne (a więc i pośrednio od samych wzgórz) nazwano jeden z quebeckich regionów administracyjnych, Montérégie.

Skały, które można znaleźć we wzgórzach znacznie różnią się składem od skał z innych obszarów doliny Rzeki Świętego Wawrzyńca. Różnią się również od skał osadowych z Appalachów, które rozciągają się na wschód od doliny Rzeki Świętego Wawrzyńca.

Mont Saint-Hilaire

Tradycyjnie do wzgórz Collines Montérégiennes zalicza się Mont Royal, Mont Saint-Bruno, Mont Saint-Hilaire, Mont Rougemont, Mont Saint-Grégoire, Mont Yamaska, Mont Shefford i Mont Brome.

Niektórzy autorzy dodają do tej listy również górę Mont Mégantic oraz wzgórza Collines d'Oka. Mont Mégantic leży w regionie Estrie, daleko na wschód od reszty wzgórz. Pomimo że znajduje się w Appalachach, różni się od nich składem skał, które go budują. Również ze względu na budowę geologiczną do Collines Montérégiennes zaliczane bywają położone w regionie Laurentides nad jeziorem Lac des Deux Montagnes wzgórza Collines d'Oka[2].

Lista wzgórz należących do Collines Montérégiennes w kolejności z zachodu na wschód, wraz z wysokością:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]