Colloquium Mathematicum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Colloquium Mathematicum
Państwo  Polska
Adres pl. Grunwaldzki 2/4,
50-384 Wrocław
Wydawca Instytut Matematyczny PAN
Rodzaj czasopisma matematyka
Pierwszy numer 1947
ISSN 0010-1354

Colloquium Mathematicum – czasopismo matematyczne założone we Wrocławiu w 1947 przez Bronisława Knastera, Edwarda Marczewskiego, Hugona Steinhausa oraz Władysława Ślebodzińskiego.

Współcześnie pismo to jest wydawane przez Instytut Matematyczny PAN, ISSN: 0010-1354(p) 1730-6302(e). Publikuje ono jedynie artykuły pisane w jednym z następujących języków: francuskim, niemieckim, angielskim lub rosyjskim i wszystkie opublikowane w nim artykuły są indeksowane i opisywane w Mathematical Reviews.

Tematyka i komitet redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Pismo publikuje oryginalne prace badawcze umiarkowanej długości we wszystkich dziedzinach matematyki teoretycznej.

W składzie Komitetu Redakcyjnego czasopisma znajdują się (2019): P. Biler, M. Bożejko, A. Derdziński, T. Downarowicz, M. Džamonja, K. Frączek, T. Januszkiewicz, J. Kaczorowski, G. Karch (Managing Editor), P. Krupski, T. Kulczycki, L. Newelski, A. Nowak (Managing Editor), J. Okniński, F. Ricci, D. Simson, P. Śniady, Z. Szafraniec oraz R. Szwarc[1].

Adres redakcji: Colloquium Mathematicum, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pismo zostało założone w 1947 (pierwszy tom ukazał się na przełomie 1947 i 1948). W 1969 Marczewski tak wspominał utworzenie nowego pisma matematycznego[2]:

Początkowo miało ono wychodzić w niewielkich zeszytach, zawierających nie rozwiązane zagadnienia, zaczerpnięte głównie z Nowej Książki Szkockiej, sprawozdania rozmaitych posiedzeń matematycznych itd. Stosownie do swego charakteru miało nosić tytuł „Colloquium Mathematicum”. W omawianym roku akademickim rozpoczął się druk czasopisma. Komitet redakcyjny tworzyli wówczas wszyscy czterej wrocławscy profesorowie matematyki. Zostałem redaktorem „Colloquium”; jego układ i postać graficzną wypracowaliśmy wspólnie z Bronisławem Knasterem.

Pierwsze tomy Colloquium były redagowane przez profesorów Knastera, Marczewskiego, Steinhausa i Ślebodzińskiego. W początkowych latach każdy tom składał się z czterech części. Pierwsza, główna cześć zawierała prace naukowe, a trzy dodatkowe części to Kronika (Chronique), Sprawozdania (Comptes Rendus) i Problemy (Problèmes). Dział kroniki raportował o najważniejszych wydarzeniach we wrocławskim środowisku matematycznym i został wyeliminowany po trzecim numerze czasopisma. Do 1961 Sprawozdania relacjonowały posiedzenia Oddziału PTM (zniknęły po numerze ósmym). Sekcja problemów przedstawiała wybrane problemy i zagadnienia z Nowej Księgi Szkockiej a także ich rozwiązania, przestała się ona jednak ukazywać w 1990[3].

Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie do dzisiaj i ma ono postać typowego czasopisma matematycznego zawierającego jedynie artykuły naukowe. Począwszy od vol. 114 z 2009r. jest notowane na tzw.liście filadelfijskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Colloquium Mathematicum, www.impan.pl [dostęp 2019-05-31].
  2. Edward Marczewski. Początki matematyki wrocławskiej. „Wiadomości Matematyczne”. XII, s. 72, 1969. 
  3. Roman Duda, Aleksander Weron. Wrocławska szkołą matematyczna. „Wiadomości Matematyczne”. XLII, s. 78, 2006. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]