Condé Nast Building

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Condé Nast Building
Ilustracja
Condé Nast Building widziany z Empire State Building
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Adres 4 Times Square Plaza
Architekt Fox & Fowle Architects, P.C.
Wysokość całkowita (1118 ft) 340,8 m
Wysokość do dachu (701 ft) 213,7 m
Kondygnacje 49
Rozpoczęcie budowy 1996
Ukończenie budowy 1999
Położenie na mapie Manhattanu
Mapa lokalizacyjna Manhattanu
Condé Nast Building
Condé Nast Building
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Condé Nast Building
Condé Nast Building
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Condé Nast Building
Condé Nast Building
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Condé Nast Building
Condé Nast Building
Ziemia40°45′21″N 73°59′09″W/40,755833 -73,985833
Strona internetowa

Condé Nast Building (oficjalnie Four Times Square) – wieżowiec na Times Square w dzielnicy Midtown Manhattan w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Ma prawie 248 metrów wysokości i 48 pięter. Jest to jeden z najwyższych budynków w mieście. Obecnie zajmuje 11. miejsce w wysokości do dachu, lecz licząc wysokość całkowitą zajmuje 2. miejsce po Empire State Building. Został zaprojektowany przez Fox & Fowle Architects, P.C. Jego budowa zakończyła się w roku 1999, a rozpoczęła w roku 1996. Całkowity koszt budowy wyniósł około 500 mln dolarów. Jego powierzchnia jest wykorzystywana głównie jako biurowa, handlowa i dla gastronomii. Budynek ma też znaczne funkcje telekomunikacyjne. Został wybudowany jako przedstawiciel stylu postmodernistycznego w architekturze. Głównymi dzierżawcami powierzchni budynku są: biurowej – Condé Nast Publications i Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom; handlowej – ESPN Zone i Duane Reade.

Four Times Square jest własnością The Durst Organization. Architekci tego budynku zaprojektowali także Reuters Building, jako część większego projektu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 154 219 m². Po oddaniu do użytku jego biura zapełniły się w bardzo szybkim tempie. Ratusz wybrał właśnie tę firmę projektancką ze względu na to, że słynęła ona z projektów przyjaznych dla środowiska biurowców. Budynek nagrodzony został przez American Institute of Architects.

NASDAQ MarketSite znajduje się w dolnej części budynku, w jego północno-zachodnim narożniku. Jest to 7-piętrowa cylindryczna wieża z supernowoczesnym elektronicznym wyświetlaczem (jest to największy tego typu na świecie; jego budowa kosztowała 37 mln dolarów), dostarczającym wiadomości z giełd, reklamy i nowe fakty dotyczące finansów. Parter MarketSite zawiera studio telewizyjne, w którym znajduje się „ściana monitorów” i łuk okien wychodzących na Times Square. NASDAQ wynajmuje także powierzchnie w biurowcu naprzeciwko, 1500 Broadway.

W 2002–2003 roku, antena na dachu budynku skonstruowana dla Clear Channel Communications jako pomocniczy przekaźnik dla jego 4. stacji FM, została zdjęta i wymieniona przez 91-metrowy maszt. Zrobiono to aby wesprzeć nadawców telewizyjnych i radiowych, których nadajniki zostały zniszczone podczas ataków z 11 września 2001 roku, gdy zniszczone zostały wieże World Trade Center. Wliczając antenę budynek osiąga aż 348 metrów wysokości, co daje mu drugą pozycję w mieście po Empire State Building.

Four Times Square jest jednym z najważniejszych przykładów na ekologiczne budownictwo wysokościowców w USA. Meble w biurach są wykonane z nie toksycznych materiałów i takich, które ulegną biodegradacji. System doprowadzający świeże powietrze do pomieszczeń w budynku, jest tak wydajny, że dostarcza go 50% więcej niż powinno być zgodnie z ustawami. Poza tym na każdym kroku można się tu zetknąć z ekologicznymi rozwiązaniami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]