Times Square

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
plac Times Square
Midtown Manhattan
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Nowy Jork

Położenie na mapie Manhattanu
Mapa konturowa Manhattanu, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Times Square”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „plac Times Square”
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „plac Times Square”
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa konturowa Nowego Jorku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Times Square”
Ziemia40°45′32,9″N 73°59′06,6″W/40,759151 -73,985153

Times Square (pl. Plac Times) – plac w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku[potrzebny przypis]. Słynie z wielkiej liczby reklam świetlnych.

Nazywający się wcześniej Longacre Square, plac ten otrzymał swoją obecną nazwę po tym, gdy The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building (obecnie nazywanego One Times Square). Powiększony obszar placu, zwany Theatre District, składa się z budynków pomiędzy alejami VI i VIII oraz ulicami 40. i 53., uzupełniając zachodnią część handlową centrum Manhattanu.

Każdego Sylwestra na Times Square jest organizowana uroczystość powitania Nowego Roku. Ceremonia z udziałem największych gwiazd muzycznych jest transmitowana dla ok. 1 mld widzów. Sylwester na Times Square jest też uznawany za największy na świecie. Co roku uczestniczy w nim ok. 1 mln nowojorczyków, turystów z innych stanów USA i z całego świata[potrzebny przypis]. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ball drop, tzn. opuszczenie wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.

Times Square dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Wielką liczbą jaskrawych neonów ten telewizyjny symbol Nowego Jorku obecnie rywalizuje z Las Vegas. Oficjalnie napisy przy Times Square nazywają się spectaculars.

Znany przykład to reklama NASDAQ przy ulicy 43. Została ona uruchomiona w styczniu 2000 roku, a koszt jej budowy wyniósł 37 milionów dolarów. Napis ten ma wysokość 36,6 m, a NASDAQ wydał 2 miliony dolarów, aby wydzierżawić dla niego teren.

Panoramiczne ujęcie Times Square
Widok w dzień
Spojrzenie w górę na wieżowce
Znak stacji metra nowojorskiego Times Square – 42nd Street
Kolorowe reklamy

Times Square w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Plac Times pojawia w literaturze, telewizji oraz filmach. Przykłady:

Ponadto przy placu Times znajdują się siedziby programów telewizyjnych, jak Good Morning America stacji ABC, czy Total Request Live telewizji MTV.

Zamach z 1 maja 2010[edytuj | edytuj kod]

1 maja 2010 roku na Times Square próbowano przeprowadzić atak terrorystyczny. Pracownik jednego ze sklepów zauważył, że ze stojącego naprzeciwko sklepu nissana zaczął wydobywać się dym. Policjantom udało się rozbroić bombę. Jak okazało się, była ona domowej produkcji – wyprodukował ją terrorysta, Amerykanin pochodzenia afgańskiego. Udało się go zatrzymać w samolocie, kiedy miał odlecieć do Europy[1].

Budynki przy Times Square[edytuj | edytuj kod]

Korporacje przy Times Square[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Talibowie dumni z zamachowca z Times Square. dziennik.pl, 2010-05-07. [dostęp 2023-01-30]. (pol.).