Cruise for a Corpse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cruise for a Corpse
Croisière pour un cadavre
Producent

Delphine Software

Wydawca

Delphine Software

Główny programista

Benoist Aron
Philippe Chastel
Paul Cuisset

Scenarzysta

Philippe Chastel
Paul Cuisset
Denis Mercier

Kompozytor

Jean Baudlot

Data wydania

1991

Gatunek

gra przygodowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

DOS, Amiga, Atari ST

Nośniki

dyskietka

Cruise for a Corpse (we Francji wydana jako Croisière pour un cadavre) – komputerowa gra przygodowa wyprodukowana i wydana przez francuskie przedsiębiorstwo Delphine Software w 1991 roku. Ukazała się w wersjach na platformy DOS, Amiga oraz Atari ST.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozgrywa się w 1927 roku Inspektor Raoul Dusentier przybywa na zaproszenie ze strony multimilionera Niklosa Karaboudjana, by wziąć udział w tygodniowym rejsie jachtem po Morzu Śródziemnym. Już drugiego dnia rejsu okazuje się jednak, że Karaboudjan zostaje zamordowany, co skłania Dusentiera do przeprowadzenia śledztwa, polegającego na przesłuchaniach pozostałych członków rejsu[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Cruise for a Corpse jest grą przygodową z interfejsem „wskaż i kliknij[1]. Klikając myszą na przedmiocie, gracz otrzymuje listę czynności możliwych do wykonania[1]. Ponieważ Cruise for a Corpse jest utrzymana w konwencji powieści detektywistycznej w stylu utworów Agathy Christie[2], postęp w śledztwie dokonuje się po zebraniu dowodów i ustawicznych rozmowach z potencjalnymi podejrzanymi. Ów postęp jest zasygnalizowany za pomocą zegara. Wskazówki przesuną się o dziesięć minut za każdym razem, kiedy gracz wykona czynność ważną dla rozwoju akcji[1].

Rozgrywka toczy się w otoczeniu dwuwymiarowym; o ile podczas eksploracji przestrzeni statku gracz może uświadczyć obecności uproszczonych postaci, wykonanych w grafice wektorowej, o tyle w trakcie rozmowy wyświetlają się szczegółowe wizerunki rozmówców, ustawione względem siebie niczym w klasycznym kinie amerykańskim (konwencja ujęcia-przeciwujęcia)[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Croisière pour un cadavre odniosła sukces we Francji, otrzymując nagrodę Tilt d'Or dla najlepszej gry przygodowej roku[4]. Dany Boolauck z pisma „Joystick” chwalił „znakomitą” oprawę graficzną oraz „niezwykle dobrze wykonany” scenariusz[5]. Georges Brize w recenzji dla „Micro News” podkreślał, że gra jest „ekscytująca, przerażająca, a przede wszystkim o rzadkiej wspaniałości”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Cruise for a Corpse PC [online], GRY-Online.pl [dostęp 2024-04-21] (pol.).
  2. Jankowski 2021 ↓, s. 47.
  3. Jankowski 2021 ↓, s. 48.
  4. Récompenses Tilts d'or de l'année 1991 [online], Abandonware France [dostęp 2024-04-21] (fr.).
  5. Dany Boolauck, Croisière pour un cadavre, „Joystick” (nr 19), wrzesień 1991, s. 209 (fr.).
  6. Georges Brize, Croisière pour un cadavre, „Micro News” (nr 49), lipiec 1991, s. 55 (fr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Jankowski, La mode rétro: French mystery games – Between nostalgia and historical revisionism (1986–91), „Journal of Gaming & Virtual Worlds”, 13 (1), 2021, s. 41–53, DOI10.1386/jgvw_00027_1 [dostęp 2024-04-21] (ang.).