Cyklon (separator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
dirty air – brudne powietrze; cleaner air – czystsze powietrze
Multicyklon

Cyklon, odpylacz cyklonowy – rodzaj odpylacza; urządzenie wykorzystywane do oczyszczania gazów z cząstek stałych (pyłu). W cyklonie zanieczyszczony gaz wpada do cylindrycznej komory i wiruje w niej, w wyniku czego unoszące się w gazie cięższe od niego składniki są odrzucane na zewnątrz pod działaniem siły odśrodkowej. W wyniku ocierania się o ścianki cyklonu tracą prędkość (energię kinetyczną) i opadają pod wpływem grawitacji, a czyste powietrze wypływa w górę, przez centralnie umieszczony kanał.

Cyklony są stosowane np. do:

Cyklony umożliwiają usuwanie pyłu o wymiarach przekraczających 60 μm.

Skuteczność odpylania w cyklonach jest tym większa, im większa jest prędkość wlotowa, a także im mniejszy promień komory. Odpylanie dużych strumieni gazów, zawierających bardzo małe cząstki pyłu, jest prowadzone w multicyklonach – bateriach cyklonów o małych średnicach, połączonych równolegle (analogia – połączenie równoległe elementów elektrycznych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Ciborowski, Inżynieria chemiczna, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1955, s. 189–193.
  • Janusz Ciborowski, Podstawy inżynierii chemicznej, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1965, s. 126–129.
  • Andrzej Mieszkowski, Zwiększenie skuteczności odpylania cyklonów, „Czasopismo Techniczne Politechniki Krakowskiej”, 2-M, Biblioteka Cyfrowa Politechniki Krakowskiej, 2008, s. 213–220, ISSN 0011-4561.
  • J. Warych, Oczyszczanie gazów. Procesy i aparatura, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1998, ISBN 83-204-2305-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]