Cyklon (separator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dirty air - brudne powietrze; cleaner air - czystsze powietrze
Multicyklon

Cyklon (odpylacz cyklonowy) – rodzaj odpylacza; urządzenie wykorzystywane do oczyszczania gazów z cząstek stałych (pyłu). W cyklonie zanieczyszczony gaz wpada do cylindrycznej komory i wiruje w niej, w wyniku czego unoszące się w gazie cięższe od niego składniki są odrzucane na zewnątrz pod działaniem siły odśrodkowej. W wyniku ocierania się o ścianki cyklonu tracą prędkość (energię kinetyczną) i opadają pod wpływem grawitacji, a czyste powietrze wypływa w górę, przez centralnie umieszczony kanał.

Cyklony są stosowane np. do:

Cyklony umożliwiają usuwanie pyłu o wymiarach przekraczających 60 μm.

Skuteczność odpylania w cyklonach jest tym większa, im większa jest prędkość wlotowa, a także im mniejszy promień komory. Odpylanie dużych strumieni gazów, zawierających bardzo małe cząstki pyłu, jest prowadzone w multicyklonach – bateriach cyklonów o małych średnicach, połączonych równolegle (analogia − połączenie równoległe elementów elektrycznych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Warych J.: Oczyszczanie gazów; procesy i aparatura. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1998. ISBN 83-204-2305-8.
  2. Janusz Ciborowski: Podstawy inżynierii chemicznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 1965, s. 126-129. (pol.)
  3. Janusz Ciborowski: Inżynieria chemiczna. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 1955, s. 189-193. (pol.)
  4. Andrzej Mieszkowski. Zwiększenie skuteczności odpylania cyklonów. „Czasopismo techniczne Politechniki Krakowskiej”. 2-M, s. 213–220, 2008. Biblioteka Cyfrowa Politechniki Krakowskiej. ISSN 0011-4561. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]