Cymru South

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cymru South
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo Walia Walia
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Walijski Związek Piłki Nożnej
Data założenia 2019
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy Welsh Premier League
Niższy poziom ligowy FAW League One
Puchary Puchar Walii
Puchar Ligi

Cymru South – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w części południowej Walii, po raz pierwszy zorganizowany w 2019 roku. Zastąpił Welsh Football League First Division.

Format[edytuj | edytuj kod]

W rozgrywkach bierze udział 16 klubów, którzy zmagają się przez 2 rundy systemem kołowym, w sumie 30 kolejek. Mistrz może awansować do Welsh Premier League jeżeli uzyska Licencję Krajową. Jeśli nie uzyska licencji, to zespół, który zajął drugie miejsce, w wypadku uzyskania licencji, może być promowany zamiast mistrza. Najsłabsze drużyny ligi spadają do FAW League One.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Druga liga w Walii składa się z dwóch grup: północnej o nazwie Cymru North oraz południowej o nazwie Cymru South, które zostały założone w 2019 roku. W 1904 roku została założona Rhymney Valley League Division 1, która do 1912 roku była najwyższą ligą rozgrywek piłkarskich w Walii. W 1909 roku zmieniła nazwę na Glamorgan League Division 1, a w 1912 na Welsh Football League Division 1. Liga obejmowała kluby z południowej części Walii. W 1964 roku przyjęła nazwę Welsh Football League Premier Division, a w 1983 roku Welsh Football League National Division. Do 1992 na szczeblu centralnym nie prowadzono rozgrywek o mistrzostwo Walii. Wcześniej od 1945 istniały trzy regionalne ligi (północ, środek, południe), w których walczono o mistrzostwo regionu. Po utworzeniu Welsh Premier League w 1992 roku Welsh Football League Division One razem z Cymru Alliance stała drugim poziomem rozgrywek w Walii. Latem 2019 Welsh Football League First Division został zastąpiony przez Cymru South, a Cymru Alliance przez Cymru North.

Skład ligi w sezonie 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Cymru South 2019/2020
Klub Siedziba
Afan Lido Port Talbot
Ammanford Ammanford
Briton Ferry Llansawel Briton Ferry
Caerau (Ely) Cardiff
Cambrian & Clydach Vale Clydach Vale
Cwmbran Celtic Cwmbran
Cwmamman United Glanamman
Goytre United Goytre
Haverfordwest County Haverfordwest
Llanelli Town Llanelli
Llanwit Major Llantwit Major
Swansea Town Swansea
STM Sports Cardiff
Swansea University Swansea
Taffs Well Taff's Well
Undy Athletic Undy

Zwycięzcy rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]