Cyryl Romanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyryl Władimirowicz Romanow
Ilustracja
Cyryl Romanow w 1904
Tytularny cesarz Rosji
Okres

od 31 sierpnia 1924
do 12 października 1938

Poprzednik

Michał II (de iure car Rosji)

Następca

Włodzimierz Kiriłłowicz Romanow

Dane biograficzne
Dynastia

Romanowowie

Data i miejsce urodzenia

12 października 1876
Carskie Sioło

Data i miejsce śmierci

12 października 1938
Neuilly-sur-Seine

Ojciec

Włodzimierz Romanow

Matka

Maria z Meklemburgii-Schwerinu

Dzieci

Maria
Kira
Włodzimierz

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)

Cyryl Władimirowicz Romanow (ros. Кирилл Владимирович, Kiriłł Władimirowicz, ur. 12 października[1] 1876 w Carskim Siole, zm. 12 października 1938 w Neuilly-sur-Seine) – wielki książę Rosji, głowa rosyjskiej rodziny carskiej i tytularny imperator Wszechrosji od 1924 roku do swojej śmierci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Cyryl urodził się w Carskim Siole. Jego ojcem był wielki książę Włodzimierz Aleksandrowicz, trzeci syn cara Aleksandra II, a matką Maria Pawłowna Starsza, z domu księżniczka Mecklenburg-Schwerin.

W czasie wojny rosyjsko-japońskiej służył, jako pierwszy oficer w rosyjskiej marynarce wojennej na pancerniku „Pietropawłowsk”, który zatonął na japońskiej minie.

8 grudnia 1905 w Niemczech poślubił w tajemnicy księżniczkę Wiktorię Melitę Koburg. Wiktoria Melita była córką Alfreda, księcia Edynburga, i wielkiej księżnej Rosji Marii Aleksandrowny Romanowej. Była wnuczką królowej brytyjskiej, Wiktorii, ale już raz zamężna – rozwiodła się. Ich małżeństwo nie spotkało się z entuzjazmem rodziny Romanowów. Para miała troje dzieci:

W czasie rewolucji październikowej Cyryl z rodziną wyjechał do Finlandii, a następnie do Coburga w Niemczech i Francji. 31 sierpnia 1924 Cyryl, jako pierwszy w kolejności do tronu, przyjął tytuł cara Rosji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według kalendarza juliańskiego był to dzień 30 września.