Częstochowskie Towarzystwo Naukowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Częstochowskie Towarzystwo Naukowe
(dawniej Towarzystwo Popierania Kultury Regionalnej)
Państwo

 Polska

Siedziba

Częstochowa

Data założenia

1932

Status

stowarzyszenie

Zasięg

Polska

Przewodniczący

Cezary Gębicki

Członkowie

79

Nr KRS

0000009561

Data rejestracji

04.23 1973

brak współrzędnych
Strona internetowa

Częstochowskie Towarzystwo Naukowe, CzTN – towarzystwo służące rozwojowi nauki i kultury regionu częstochowskiego poprzez działalność popularyzatorską oraz wydawniczą.

W ramach działalności CzTN odbywają się konferencje, sesje i spotkania naukowe i popularnonaukowe na różne tematy; a także zakończony już cykl audycji o fizyce prof. Mariana Głowackiego w Radiu F.I.A.T. Towarzystwo wydaje roku od 1934 czasopismo Ziemia Częstochowska. Zrzesza 79 członków czynnych, dwóch honorowych (rektor AJD w Częstochowie – prof. Janusz Berdowski i dyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie – mgr Ewa Derda).

CzTN prowadzi działalność w zakresie propagowania idei utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego (szczególnie prof. J. Hereźniak), współorganizuje konkursy dla młodzieży szkolnej oraz włącza się w akcje o szerszym zasięgu (jak w 2005 Światowy Rok Fizyki).

CzTN nie posiada własnego lokalu, spotkania odbywają się w budynkach Akademii im. Jana Długosza i Muzeum Częstochowskiego.

Cyklicznie w ostatnie poniedziałki miesiąca (z wyjątkiem okresu wakacyjnego: lipiec - wrzesień) prowadzi wykłady naukowe i popularnonaukowe dla mieszkańców Częstochowy i gości w "Centrum Promocji Młodych" - Willa Generała Al. Wolności 30 w Częstochowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo zostało założone staraniami inż. Kazimierza Kühna 25 lutego 1932 roku, jako Towarzystwo Popierania Kultury Regionalnej. W początkowym okresie działalności położono nacisk na ochronę przyrody (działania mające na celu utworzenie rezerwatów: bukowego w Złotym Potoku, w pobliżu Jasnej Góry, opiekę nad cisami i jałowcami w Częstochowie), ochronę i konserwację zabytków regionu oraz utworzenie stref turystycznych wokół miasta (co miało zaowocować ulgami dla turystów i pielgrzymów na przejazdy PKP). Już w 1934 ukazał się pierwszy numer Ziemi Częstochowskiej nakładem tysiąca egzemplarzy.

W okresie napaści i okupacji hitlerowskiej Towarzystwo przestało działać, a nieomal cały dorobek został zniszczony. Jedynie część dokumentacji uratował Kazimierz Saboka, ówczesny dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Henryka Sienkiewicza. Towarzystwo ponownie zaczęło działać 11 kwietnia 1946, lecz w 1950 roku władze miejskie zawiesiły jego działalność. Oficjalnie umotywowane to było tym, że Towarzystwo częściowo dublowało pracę instytucji miejskich, lecz faktycznie powiązane to było z faktem, że TPKR kontynuowało przedwojenną tradycję, co nie podobało się władzy komunistycznej.

29 listopada 1957 powołano z powrotem Towarzystwo podzielone na dwie sekcje: naukową i artystyczną. 26 kwietnia 1979 roku na walnym zebraniu zmieniono nazwę Towarzystwa Popierania Kultury Regionalnej na obecną.

W 1993 zrezygnowało z podziału na wydziały.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]