Czarownica (film 2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarownica
Maleficent
Ilustracja
Gatunek fantasy, przygodowy, dramat
Rok produkcji 2014
Data premiery 28 maja 2014
Polska 30 maja 2014
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 97 min
Reżyseria Robert Stromberg
Scenariusz Linda Woolverton
Paul Dini
Główne role Angelina Jolie
Elle Fanning
Sharlto Copley
Sam Riley
Muzyka James Newton Howard
Zdjęcia Dean Semler
Scenografia Gary Freeman
Dylan Cole
Kostiumy Anna Biedrzycka-Sheppard
Montaż Richard Pearson
Produkcja Joe Roth
Richard D. Zanuck
Don Hahn
Scott Michael Murray
Wytwórnia Moving Picture Company
Roth Films
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Polska: Walt Disney
USA: Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet ok. 200 mln USD
Kontynuacja Czarownica 2
Angelina Jolie (2012)
Elle Fanning (2016)

Czarownica (ang.: Maleficent, dosł. Diabolina) – amerykańska dramatyczna baśń przygodowa z 2014 w reżyserii Roberta Stromberga z Angeliną Jolie w roli tytułowej. Film zainspirowany Diaboliną – postacią znaną z disneyowskiej Śpiącej królewny z 1959.

W 2019 roku swoją premierę miała druga część filmu – Czarownica 2.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Stefan pochodził z królestwa starego króla Henryka. Zaprzyjaźnił się, a następnie zakochał się ze wzajemnością w Diabolinie (Furioli), potężnej wróżce i protektorce Kniei, graniczącej z ziemiami, nad którymi chciał kiedyś rządzić. Król Henryk, dążący do podboju Kniei, obiecał swe królestwo i córkę Leah temu, kto przyniesie dowód na zabicie znienawidzonej Czarownicy.

Stefan był tak zdeterminowany by zostać monarchą, że odciął skrzydła swej ukochanej, gdy spała i sprezentował je królowi. Otrzymał za nie królestwo, a Czarownica, nie mogąc latać zaczęła wykorzystywać kruka, Diavala, jako szpiega. Ten doniósł o narodzinach Aurory, córki Stefana. Czarownica, która objęła rządy nad Wrzosowiskami, wprosiła się na uroczystość i rzuciła klątwę na dziecko. W dniu 16. urodzin miała ukłuć się wrzecionem w palec i zapaść w sen, z którego się nie miała wybudzić. Widząc ukorzonego Stefana, złagodziła czar, dodając do niego słowa o złamaniu, tylko za pomocą „pocałunku prawdziwej miłości”. Aurora została ukryta i wychowywana przez trzy wróżki, a wszystkie wrzeciona w królestwie spalono. Stefan wysłał nawet armię na Knieję, którą Czarownica otoczyła żywym, kolczastym murem, przez co jego armię pokonano. Czarownica przez te wszystkie lata obserwowała z bliska dziecko i niekompetencję jej opiekunek. Zbliżyła się do niej emocjonalnie i w 15. urodziny ujawniła się jej, jako Wróżka Chrzestna. Próbowała też odczynić klątwę, lecz poniosła porażkę.

Aurora poznała księcia Filipa, a żeby zapobiec klątwie, Czarownica pozwoliła jej zamieszkać na Wrzosowiskach. Aurora usłyszała jednak od wróżek o swoim ojcu i pogalopowała na koniu do pałacu króla, w dniu swych 16. urodzin. Na miejscu, król Stefan dawno postradał rozum, wpatrując się w skradzione skrzydła i odmawiając widzenia się z żoną Leah. Aurora wypełniła klątwę i zapadła w sen. Czarownica porwała Filipa i przedarła się do zamku, zmuszając księcia do pocałowania dziewczyny. Gdy to nie zadziałało, sama przeprosiła Aurorę i pocałowała ją w czoło, co złamało klątwę. Aurora wybaczyła jej. Gdy miały opuścić zamek, Czarownica została schwytana przez straże króla. Zamieniła swego kruka w smoka i walczyła dopóki księżniczka uwolniła jej skrzydła z gabloty, przez co połączyły się z właścicielką. Osobista walka między czarownicą a królem doprowadziła do zrzucenia Stefana z wieży zamkowej, gdy chciał on zabić swą eks-ukochaną z czasów młodości. Aurora została koronowana na królową obydwu ziem, Kniei i terytoriów swego ojca. Filip towarzyszył jej w tym dniu, a szczęśliwa Czarownica wróciła do roli obrońcy Kniei.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]