Czarownica (film 2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarownica
Maleficent
Ilustracja
Gatunek

fantasy, przygodowy, dramat

Rok produkcji

2014

Data premiery

28 maja 2014
30 maja 2014 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

97 min

Reżyseria

Robert Stromberg

Scenariusz

Linda Woolverton
Paul Dini

Główne role

Angelina Jolie
Elle Fanning
Sharlto Copley
Sam Riley

Muzyka

James Newton Howard

Zdjęcia

Dean Semler

Scenografia

Gary Freeman
Dylan Cole

Kostiumy

Anna Biedrzycka-Sheppard

Montaż

Richard Pearson

Produkcja

Joe Roth
Richard D. Zanuck
Don Hahn
Scott Michael Murray

Wytwórnia

Moving Picture Company
Roth Films
Walt Disney Pictures

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

ok. 200 mln USD

Kontynuacja

Czarownica 2

Strona internetowa
Angelina Jolie (2012)
Elle Fanning (2016)

Czarownica (ang. Maleficent) – amerykańska dramatyczna baśń przygodowa z 2014 w reżyserii Roberta Stromberga z Angeliną Jolie w roli tytułowej. Film zainspirowany Diaboliną – postacią znaną z disneyowskiej Śpiącej królewny z 1959.

W 2019 roku swoją premierę miała druga część filmu – Czarownica 2.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Stefan pochodził z królestwa starego króla Henryka. Zaprzyjaźnił się, a następnie zakochał się ze wzajemnością w Diabolinie (Furioli), potężnej wróżce i protektorce Kniei, graniczącej z ziemiami, nad którymi chciał kiedyś rządzić. Król Henryk, dążący do podboju Kniei, obiecał swe królestwo i córkę Leah temu, kto przyniesie dowód na zabicie znienawidzonej Diaboliny.

Stefan był tak zdeterminowany by zostać monarchą, że odciął skrzydła swej ukochanej, gdy spała i sprezentował je królowi. Otrzymał za nie królestwo, a Diabolina, nie mogąc latać zaczęła wykorzystywać kruka, Diavala, pod postacią człowieka jako szpiega. Ten doniósł o narodzinach Aurory, córki Stefana. Czarownica, która objęła rządy nad Wrzosowiskami, wprosiła się na uroczystość i rzuciła klątwę na dziecko. W dniu 16. urodzin miała ukłuć się wrzecionem w palec i zapaść w sen, z którego się nie miała wybudzić. Widząc ukorzonego Stefana, złagodziła czar, dodając do niego słowa o złamaniu, tylko za pomocą „pocałunku prawdziwej miłości”. Aurora została ukryta i wychowywana przez trzy wróżki, a wszystkie wrzeciona w królestwie spalono. Stefan wysłał nawet armię na Knieję, którą Czarownica otoczyła żywym, kolczastym murem, przez co jego armię pokonano. Diabolina przez te wszystkie lata obserwowała z bliska dziecko i niekompetencję jej opiekunek. Zbliżyła się do niej emocjonalnie i w 15. urodziny ujawniła się jej, jako Wróżka Chrzestna. Próbowała też odczynić klątwę, lecz poniosła porażkę.

Aurora poznała księcia Filipa, a żeby zapobiec klątwie, Diabolina pozwoliła jej zamieszkać na Wrzosowiskach. Aurora usłyszała jednak od wróżek o swoim ojcu i pogalopowała na koniu do pałacu króla, w dniu swych 16. urodzin. Na miejscu, król Stefan dawno postradał rozum, wpatrując się w skradzione skrzydła i odmawiając widzenia się z żoną Leah. Aurora wypełniła klątwę i zapadła w sen. Czarownica porwała Filipa i przedarła się do zamku, zmuszając księcia do pocałowania dziewczyny. Gdy to nie zadziałało, sama przeprosiła Aurorę i pocałowała ją w czoło, co złamało klątwę. Aurora wybaczyła jej. Gdy miały opuścić zamek, Diabolina została schwytana przez straże króla. Zamieniła swego kruka w smoka i walczyła dopóki księżniczka uwolniła jej skrzydła z gabloty, przez co połączyły się z właścicielką. Osobista walka między czarownicą a królem doprowadziła do zrzucenia Stefana z wieży zamkowej, gdy chciał on zabić swą eks-ukochaną z czasów młodości. Aurora została koronowana na królową obydwu ziem, Kniei i terytoriów swego ojca. Filip towarzyszył jej w tym dniu, a szczęśliwa Diabolina wróciła do roli obrońcy Kniei.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]