Sam Riley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sam Riley
Ilustracja
Sam Riley
Imię i nazwisko Sam Riley
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1980
Wielka Brytania, Leeds, w hrabstwie West Yorkshire

Sam Riley (ur. 8 stycznia 1980 w Leeds, w hrabstwie West Yorkshire) − brytyjski aktor filmowy i muzyk.

W latach 1993-98 uczęszczał do szkoły publicznej w hrabstwie Rutland. Postanowił zająć się muzyką, gdy usłyszał The Beatles. W czasach gdy zaczynały swoją karierę takie popularne dziś grupy z LeedsKaiser Chiefs i The Cribs, występował jako muzyk z zespołem rockowym 10,000 Things, podpisał kontrakt z wytwórnią i trzy lata spędził w trasach koncertowych po Anglii. Pracował w barach i sklepie.

Grał na scenie National Youth Theatre w sztukach Jelenie i ptaszyny (Stags and Hens) Willy'ego Russella, Nicholas Nickleby Karola Dickensa, Burza Szekspira, Brudna bielizna (Dirty Linen) i Dumped. Po występie w dwóch produkcjach telewizyjnych – teledramacie Twarda miłość (Tough Love, 2000) i telefilmie Lenny Blue (2002), zadebiutował na kinowym ekranie w opowieści o początkach sceny muzycznej w Manchesterze na początku lat 70. 24 Hour Party People (2002), gdzie pojawił się tylko przez dwie minuty jako Mark E. Smith, lider brytyjskiej post punkowej grupy The Fall.

Wystąpił gościnnie w serialach NBC: Prawo i porządek: Zbrodniczy Zamiar (Law & Order: Criminal Intent, 2005) i Prawo i bezprawie (Law & Order: Special Victims Unit, 2006, 2007). Zasłynął kreacją Iana Curtisa lidera post punkowej grupy Joy Division w biograficznym filmie Control (2007), za którą otrzymał nagrodę Brytyjskiego Filmu Niezależnego (BIFA).

W 2017 roku wystąpił w miniserialu BBC pt. SS-GB, grając główną rolę - inspektora Archera ze Scotland Yardu.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mieszka w Berlinie z aktorką Alexandrą Marią Lara, z którą w 2009 roku się ożenił.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 185 cm wzrostu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]