Karol Wróblewski (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol Wróblewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1972 r.
Szczecin, Polska

Karol Wróblewski (ur. 22 kwietnia 1972 roku w Szczecinie) – polski aktor teatralny i dubbingowy. W 1999 roku ukończył PWSFTViT w Łodzi.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Będąc na trzecim roku studiów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi zadebiutował w Teatrze im. S. Jaracza w spektaklu Mariusza Grzegorzka "Tramwaj zwany pożądaniem". Spektaklem dyplomowym "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" (reż. J. Maciejowski) zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie za najlepszy spektakl aktorski.

Od 2001 roku gra gościnnie na scenach warszawskich teatrów. Debiutował w Teatrze na Woli w sztuce W. Sheakespear'a "Wieczór Trzech Króli" (reż. A. Wiśniewski). Grał między innymi: Teatr Żydowski "Skrzypek na dachu" (reż. J. Szurmiej), Teatr Rampa "Love" (reż. A. Strzelecki), "Siódme mniej kradnij" (reż. J. Prochyra), Teatr na Woli "Bomba" i "Wyścig spermy" (reż. M. Kowalewski) oraz Teatr Polonia Krystyny Jandy "Darkroom" (reż. P. Wojcieszek). Aktor Teatru Studio od roku 2003. Po raz pierwszy na jego deskach zagrał w spektaklu "Bal pod Orłem" (reż. Z. Brzoza) . W kolejnych latach można było go zobaczyć w spektaklach : "Gra na zwłokę" (reż. L. Raczak), "Prze(d)stawienie" (reż. A. Duda-Gracz), "Pasja" (reż. Z. Brzoza), "Drewniany człowiek" (reż. S. Eidrigevicius), "Bitwa pod Grunwaldem" (reż. M. Fiodor).

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie pt.: "Zutaten fur Traume" (reż. G. Maugg), na małym ekranie zaistniał w kilku serialowych rolach m.in.: "Na dobre i na złe", "Kryminalni", "Twarzą w Twarz II", "Pensjonat pod Różą", "Klan", "Czego się boją faceci, czyli...", "Wehikuł czasu".

Od kilku lat zajmuje się dubbingiem, pracując m.in.: dla wytwórni Disney, Pixar Animation i Warner Bros.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]