Czerwona ruta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czerwona rutapiosenka napisana przez Wołodymyra Iwasiuka w 1968, jedna z najbardziej popularnych piosenek ukraińskich.

Autor napisał ją (zarówno słowa, jak i muzykę), będąc studentem Uniwersytetu Czerniowieckiego, w wieku 19 lat.

Jej wykonawcami byli między innymi: Wołodymyr Iwasiuk, Kwitka Cisyk, Płacz Jeremiji, Wasyl Zinkewycz, No to co, Sofia Rotaru, Rusłana Łyżyczko, Perkałaba.

Piosenka została wykorzystana w filmie pod tym samym tytułem (w jednej z głównych ról wystąpiła Sofia Rotaru). Nazwę tę nosi również kilka festiwali muzycznych na Ukrainie.

Historia utworzenia piosenki[edytuj | edytuj kod]

Wołodymyr Iwasiuk będąc jeszcze w szkole znalazł w bibliotece zbiór kołomyjek, wydanych w 1906, oraz uporządkowane przez Wołodymyra Hnatiuka. Znalazł tam różne ciekawe rzeczy opowiadające o zaczarowanym ziele. Z czasem wędrując Wołodymyr odnalazł inne warianty kołomyjki i zapisał słynną legendę o zaczarowanych ziołach, które stała się w narodowych przekazach symbolem wiecznej i czystej miłości. Poglądy na to, która roślina odpowiada czerwonej rucie, są różne. Najlepszym odpowiednikiem ruty jest rododendron.

Legenda o Czerwonej Rucie[edytuj | edytuj kod]

Czerwona ruta jest powiązana z ukraińskim popularnym świętem, jakie nazywane jest w ukraińskiej kulturze Niczczu na Iwana kupała, co tłumacząc na język polski będzie miało odnośnik” Nocy Świętojańskiej”. Według opowiadań, dotychczas istnieje tylko w Karpatach, ruta – żółty kwiat, który tylko na kilka minut, w nocy na [Iwana Kupała], staje się czerwonym. Dziewczyna, która go[ją] znajdzie i zerwie, będzie szczęśliwa w miłości.

Wykonywanie utworów[edytuj | edytuj kod]

Utwór wykonywali następujący artyści:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]