Rusłana Łyżyczko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rusłana
Ilustracja
Rusłana Łyżyczko (2015)
Imię i nazwisko

Rusłana Stepaniwna Łyżyczko

Data i miejsce urodzenia

24 maja 1973
Lwów

Instrumenty

gitara, perkusja, pianino

Gatunki

pop, rock, muzyka etniczna, muzyka taneczna

Zawód

piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna

Aktywność

od 1996

Wydawnictwo

Comp Music, EMI, Warner Music Group (od 2008)

Odznaczenia
Ludowy Artysta Ukrainy
Strona internetowa

Rusłana Stepaniwna Łyżyczko (ukr. Руслана Степанівна Лижичко; ur. 24 maja 1973 we Lwowie) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka, polityk, z wykształcenia dyrygentka i pianistka, zwyciężczyni 49. Konkursu Piosenki Eurowizji (2004) z utworem „Wild Dances”, ambasador dobrej woli UNICEF.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Ukraińca Stepana Łyżyczki oraz Rosjanki Niny Arkadiewnej[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęła karierę muzyczną w 1996 roku występem z utworem „Oj, letili dyki husi” na festiwalu Słowiański Bazar w Witebsku, który ostatecznie wygrała. W tym samym roku otrzymała nominację do tytułu „ukraińskiej piosenkarki roku”, a jej klip do piosenki „Dzwinkij witer” zdobył tytuł „teledysku roku”. Od czasu jej debiutu producentem wokalistki jest Ołeksandr Ksenofontow, którego poślubiła w 1995 roku.

1997–2003: Myt' wesny / Dzwinkyj witer i Dyki tanci[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku wzięła udział w świątecznym projekcie L’viv Christmas. W 1998 roku wydała natomiast swój debiutancki album studyjny zatytułowany Myt’ wesny / Dzwinkyj witer[2], zdobyła tytuł „osobowości roku”, jej singel „Switanok” otrzymał miano „piosenki roku”, zaś nakręcony to tego utworu teledysk nagrodzono tytułem „klipu roku”. Kilka miesięcy później na rynku ukazała się jej pierwsza płyta koncertowa o tym samym tytule[3].

W 1999 roku pracowała nad świątecznym musicalem Ostanne rizdvo 90-ch, który kilka miesięcy później został mianowany „ukraińskim filmem roku”. W 2001 roku wydała swoją drugą płytę studyjną zatytułowaną Najkraszcze[4]. W następnym roku premierę miał jej kolejny album studyjny, zatytułowany Dobryj weczir, tobi....

2003–2004: Konkurs Piosenki Eurowizji i Wild Dances[edytuj | edytuj kod]

Rusłana Łyżyczko podczas występu w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2004

W 2003 roku wydała płytę zatytułowaną Dyki tanci, która na początku października tego samego roku otrzymała status platynowej za osiągnięcie wyniku ponad 100 tys. sprzedanych kopii[5].

W 2004 roku została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Ukrainy w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Stambule[6][7][8] z utworem „Wild Dances[9]. Na przełomie kwietnia i maja odbyła europejską trasę promocyjną[10][11][12]. Przed konkursem była jedną z faworytek dziennikarzy i bukmacherów do wygrania konkursu[13][14][15][16][17][18][19][20][21][22][23]. 12 maja wystąpiła w półfinale i z drugiego miejsca awansowała do finału[24], zdobywając łącznie 238 punktów, w tym maksymalne noty 12 punktów od Białorusi, Estonii, Litwy i Portugalii[25][26]. W finale konkursu, który został rozegrany 15 maja, zajęła pierwsze miejsce po zdobyciu 280 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów z Estonii, Izraela, Islandii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji i Turcji[27].

Po wygranej przekazała wykorzystaną w swoim występie charakterystyczną trombitę na lwowską aukcję charytatywną Lions’ Club[28]. Po powrocie do Ukrainy otrzymała gratulacje m.in. od prezydenta Łeonida Kuczmy[1]. Niebawem wyruszyła w europejską trasę koncertową[29][30][31][32][33]. Na początku czerwca trafiła do szpitala z powodu przemęczenia, nieregularnego odżywiania oraz braku odpoczynku; nie zaprzestała jednak kontynuowania swoich występów[34].

Na początku lipca wystąpiła w programie rozrywkowym Tien om te zien we Flandrii, w którym zaśpiewała wraz z Xandee[35]. Także w lipcu premierę miał jej pierwszy anglojęzyczny album studyjny zatytułowany Wild Dances[36], który niedługo po premierze zdobył status podwójnej platynowej płyty na Ukrainie, osiągając wynik ponad 200 tys. sprzedanych egzemplarzy[5]. Płyta promowana była przez singel „Dance with the Wolves”, który inspirowany był pomarańczową rewolucję, aktywnie wspieraną przez artystkę. Materiał na album nagrywany był w Criteris Studios w Miami[37][38]. Również w lipcu została zaproszona przez firmę Samsung Electronics Ukraine do udziału w biegu z olimpijską pochodnią przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi organizowanymi w Atenach[39][40]. Pod koniec miesiąca zapowiedziała swój występ gościnny w finale 2. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[41], który ostatecznie odwołała.

Rusłana Łyżyczko po koncercie w Brunszwiku, maj 2007

24 sierpnia, w czasie obchodów krajowego dnia niepodległości, zagrała we Lwowie koncert, organizowany z okazji jej zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji. W wydarzenia wzięło gościnny udział kilku uczestników konkursu[42]. We wrześniu zdobyła nagrodę w kategorii „najlepiej sprzedający artysta Ukrainy” podczas ceremonii World Music Awards w Las Vegas[43][44]. W międzyczasie zagrała kilkanaście koncertów w ramach europejskiej trasy promocyjnej[45][46][47].

W listopadzie 2004 roku odbyła kilkudniową podróż promocyjną do Belgii, gdzie m.in. nagrała piosenkę „Lutshjee bulo” we współpracy z Helmutem Lottim[48]. Pod koniec miesiąca rozpoczęła trasę koncertową z nowymi występami, premierowy koncert zagrała 25 listopada w Pałacu Sportu w Kijowie[49]. Wcześniej wzięła udział w koncercie charytatywnym Warme Winter, zorganizowanym przez belgijską organizację Voedselbanken/Banques Alimentaires w celu zbiórki żywności dla ubogich rodzin[50].

W grudniu zagrała koncerty w krajach bałkańskich, wystąpiła m.in. jako gość muzyczny 43. Festivali i Këngës w Albanii[51].

2005–2014: Amazonka i Wild Energy[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku wydała kolejny anglojęzyczny album studyjny, zatytułowany Club’in[52], promowany m.in. przez singiel „The Same Star”[53]. W styczniu wystąpiła gościnnie w finale andorskich eliminacji eurowizyjnych Desitja’m sort[54], a w lutym uświetniła cypryjskie selekcje, zarówno występem na scenie, jak i dołączeniem do komisji jurorskiej oceniającej występy[55]. W kwietniu odebrała statuetkę za „najlepiej sprzedający się singiel zagraniczny” (za singel „Wild Dances”) na gali rozdania nagród muzycznych Arion w Grecji[56]. Po śmierci papieża Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku, zawiesiła występy publiczne na kilka tygodni[57]. W maju powróciła do koncertów, grając m.in. charytatywny koncert, organizowany 17 maja w kijowskim Arena Square i transmitowany przez pierwszy program NTU[58][59].

W marcu 2008 roku wydała swój szósty ukraińskojęzyczny album studyjny, zatytułowany Amazonka[60][61]. We wrześniu zaprezentowała trzecią anglojęzyczną płytę zatytułowaną Wild Energy[62], która promowana była przez singel „Moon of Dreams”. W tym czasie udzieliła też głosu w grze Grand Theft Auto IV, wcielając się w rolę didżejki stacji radiowej Vladivostok FM, w której odtwarzano m.in. jej utwór „Wild Dances”.

Rusłana Łyżyczko podczas koncertu w Baku, maj 2012

W 2009 roku wystąpiła jako jeden z gości muzycznych podczas szóstej edycji festiwalu piosenki azjatyckiej w Seulu. W 2011 roku została jedną z jurorek programu Hołos krajiny, będącego ukraińską wersją formatu The Voice. W kwietniu 2012 roku wydała album studyjny, zatytułowany Ej-fori-ja, który nagrywała w Stanach Zjednoczonych[63]. W lipcu 2013 roku ukazała się anglojęzyczna wersja płyty, zatytułowana My Boo! (Together!)[64].

Po 2014 roku[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku zawiesiła karierę muzyczną, chcąc skupić się na aktywnym uczestnictwie w życiu polityczno-społecznym Ukrainy po protestach w Kijowie, zainicjowanych w listopadzie 2013 roku. W 2017 roku napisała singiel „Ja lublu”, który nagrała też w wersji anglojęzycznej – „It’s Magical”. Oba utwory wydała 14 maja[65][66]. 16 maja wystąpiła gościnnie z utworem w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Kijowie[67].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Aktywnie angażuje się w sprawy polityczno-społeczne. W 2004 roku została skrytykowana za wsparcie środowiska LGBT oraz przyjęcie zaproszenia do występu podczas Międzynarodowego Obozu Letniego dla Młodych Homoseksualistów w Holandii[68]. Po wygraniu 49. Konkursu Piosenki Eurowizji została doradcą premiera Wiktora Janukowycza do spraw społecznych[69]. Jesienią tego samego roku aktywnie wspierała wydarzenia związane z pomarańczową rewolucją[70]. W 2005 roku teledysk do piosenki „Dance with the Wolves” został ocenzurowany w Rosji, ponieważ zrealizowano go na Placu Niepodległości w Kijowie[71]. W tym czasie artystka ogłosiła kilkudniowy protest głodowy, aby wesprzeć Wiktora Juszczenkę[72][73][74]. Niedługo potem wystosowała specjalny list do byłych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji oraz wszystkich nominowanych do World Music Awards 2004, w którym zwróciła się o wsparcie dla Ukrainy[75].

Rusłana Łyżyczko na Euromajdanie, 2013

W listopadzie 2004 roku wystosowała oświadczenie do mediów, w którym m.in. wyraziła swoje poparcie polityczne dla Wiktora Juszczenki oraz zachęcała obywateli do brania świadomego udziału w wyborach prezydenckich[76]. W grudniu, na zaproszenie Vytautasa Landsbergisa, wzięła udział w posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego[77].

W latach 2006–2007 pełniła funkcję deputowanej do ukraińskiego parlamentu z ramienia Bloku Nasza Ukraina. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku popierała kandydaturę Julii Tymoszenko, biorąc aktywny udział w jej kampanii wyborczej. Uczestniczyła także w protestach w Kijowie, zapoczątkowanych w listopadzie 2013 roku.

W 2014 roku otrzymała honorowe obywatelstwo miasta Lwowa[78].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku wyszła za mąż za producenta muzycznego Ołeksandra Ksenofontowa[79], którego poznała w teatrze[80].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Myt' wesny / Dzwinkyj witer (1998)
 • Ostanne rizdvo 90-ch (1999)
 • Najkraszcze (2001)
 • Dobryj weczir, tobi... (2002)
 • Dyki tanci (2003; reedycja w 2004)
 • Wild Dances (2004; reedycja w 2005)
 • Club'in (2005)
 • Amazonka (2008)
 • Wild Energy (2008)
 • Ej-fori-ja (2012)
 • My Boo (Together!) (2013)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Barry Viniker: Ukraine's joy at Istanbul Victory. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-18. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 2. Руслана, Ruslana – Дзвінкий Вітер Мить Весни. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 3. Руслана* – Мить Весни / Дзвінкий Вітер Live. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 4. Ruslana – Najkrashche (2001). cd-lexikon.de. [dostęp 2014-12-13]. (niem.).
 5. a b Roel Philips: Double platinum for Wild dances album in Ukraine. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-08. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 6. Oliver Rau: Ukraine to rethink their preselection format. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-27. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 7. Edwin van Gorp: Ukraine chooses internally, just as last year. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-21. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 8. Sietse Bakker: Ukrainians send Ruslana Lyzhicko to 2004 contest. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-29. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 9. Deo Grech: Ukraine presents song tonight in… Malta!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-14. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 10. Sietse Bakker: Ruslana gives concert on Iceland 9th April. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-04. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 11. Sietse Bakker: Live chat with Ruslana ended!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-03. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 12. Gordon Roxburgh: Ruslana: „Starting to conquer the world”. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 13. Sietse Bakker: Bet365: Belgium to win Eurovision Song Contest. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-27. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 14. Kemal Shahin: William Hill: Belgium to go one better this year!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-08. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 15. Roel Philips: TV1: Belgium 12 points. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-12. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 16. Kemal Shahin: Blue Square bookmakers: Sweden to win. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-20. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 17. Sietse Bakker: William Hill changes betting odds drastically. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-21. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 18. Sietse Bakker: William Hill: Greece first, Ukraine second in bets. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 19. Roel Philips: Ruslana's Wild dances wins Europrediction. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 20. Sietse Bakker: William Hill: Greece still favourite to win. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 21. Sietse Bakker: Many press attention for Belgian rehearsal. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 22. Roel Philips: Xandee: „I still believe in a victory”. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 23. Kemal Shahin: Big Poll correctly predicts Ukraine as the winner!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 24. Gordon Roxburgh: Serbia & Montenegro wins qualifier round. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 25. Eurovision Song Contest 2004 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 26. Sietse Bakker: Ruslana immediately live on Ukraine television. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 27. Eurovision Song Contest 2004 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 28. Roel Philips: Ruslana's trembita put up for charity auction. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-30. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 29. Teo Vatmanidis: Ruslana in Greece and the Netherlands. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-29. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 30. Barry Viniker: Wild dances video released on The Box. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-02. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 31. Sietse Bakker: Ruslana paid quick visit to Amsterdam. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-02. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 32. Edwin van Gorp: Ruslana invites competitiors for concert. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-04. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 33. Roel Philips: Ruslana on a trip to Greece. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-29. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 34. Julia Ostromogilska: Ruslana in hospital: tiredness catches up with her. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-02. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 35. Roel Philips: Ruslana and Xandee to record a duet?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-26. [dostęp 2022-04-14]. (ang.).
 36. Руслана* – Wild Dances. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 37. Julia Ostromogilska: Ruslana's new album out in September. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-28. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 38. Roel Philips: Ruslana's new single: Dance with the wolves. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-09-07. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 39. Roel Philips: Ruslana to carry the Olympic torch. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-04. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 40. The Olympic flame reaches Kiev. olympic.cn, 2004-07-07. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 41. Roel Philips: Ruslana to open Junior Eurovision Song Contest. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-29. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
 42. Roel Philips: Ruslana's victory concert on 24th August in Lviv. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-08-20. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 43. Roel Philips: Ruslana to receive a World Music Award/. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-08-11. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 44. Ruslana among winners at World Music Awards in Las Vegas. ukrweekly.com, 2004-10-17. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 45. Oliver Rau: Ruslana wants to drink vodka with Stefan Raab. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-10. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 46. Roel Philips: Ruslana on promotional tour through Europe. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-14. [dostęp 2014-12-22]. (ang.).
 47. Roel Philips: Ruslana in concert on LRT tonight. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-31. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 48. Roel Philips: Second hit for Ruslana in Belgium. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-04. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
 49. Roel Philips: Ruslana to present new show in Sports Palace. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
 50. Roel Philips: Ruslana and Urban Trad see for a warm winter. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-28. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
 51. Roel Philips: Tose Proeski, Anjeza and Ruslana guests in Albania. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-14. [dostęp 2015-02-27]. (ang.).
 52. Ruslana – Club'In. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 53. Roel Philips: Ruslana releases 'The same star' on 16th May. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-11. [dostęp 2016-08-22]. (ang.).
 54. Roel Philips: Ruslana to sing in Andorran final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-13. [dostęp 2016-08-22]. (ang.).
 55. Roel Philips: Evridiki and Ruslana guest stars in Cypriot final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-10. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 56. Roel Philips: Sakis, Helena, Ruslana & Michalis win Greek award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-06. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 57. Sietse Bakker: Ruslana mourns after Pope's death. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-05. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 58. Ruslana to give charity concert on 17th May. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-30. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 59. Participants invited for Ruslana's charity concert. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-16. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 60. Ruslana – Amazonka. allmusic.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 61. Руслана* – Амазонка. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 62. Ruslana – Wild Energy. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 63. Руслана* – Ей-форi-Я. discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 64. Ruslana – My Boo! (Together!). discogs.com. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 65. Я люблю – Single by Ruslana. itunes.apple.com. [dostęp 2017-05-16]. (ang.).
 66. It's Magical – Single by Ruslana. itunes.apple.com. [dostęp 2017-05-16]. (ang.).
 67. Ruslana returns!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-05-04. [dostęp 2017-05-16]. (ang.).
 68. Sietse Bakker: Ruslana advocates tolerance gay movement Ukraine. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 69. Jarmo Siim: Ruslana: Prime Minister's new advisor. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-20. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 70. Oliver Rau: Eurovision to celebrate the new Ukraine. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-06. [dostęp 2014-12-25]. (ang.).
 71. Paweł Jurczak: Ruslana censored in Russia. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-22. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 72. Paweł Jurczak: Ruslana on hunger strike!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-24. [dostęp 2014-12-25]. (ang.).
 73. Sietse Bakker: Ruslana ends hunger strike. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-28. [dostęp 2014-12-25]. (ang.).
 74. Sietse Bakker: Spiegel Online interviewed Ruslana. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-05. [dostęp 2018-04-04]. (ang.).
 75. Sietse Bakker: Ruslana addresses stars in letter. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-02. [dostęp 2014-12-25]. (ang.).
 76. Sietse Bakker: Ruslana makes political statement. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-19. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
 77. Sietse Bakker: Ruslana goes to European Parliament. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-09. [dostęp 2015-02-28]. (ang.).
 78. Співачка Руслана стала «Почесним громадянином Львова». zaxid.net, 2014-05-03. [dostęp 2014-06-18]. (ukr.).
 79. Teo Vatmanidis: Married Ruslana admits her fondness of Sakis!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-23. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).
 80. Teo Vatmanidis: Ruslana's husband speaks out!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-24. [dostęp 2014-12-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]