Czwarty Świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kraje Czwartego Świata oznaczonego kolorem niebieskim

Czwarty Świat (kraje najmniej rozwinięte, kraje najuboższe) – powstała w wyniku sporów dotyczących klasyfikacji krajów rozwijających się grupa krajów o najmniejszym Wskaźniku Rozwoju Społeczeństwa. Lista najmniej rozwiniętych krajów obejmuje ok. 50 państw, z czego według danych ONZ na rok 2006 najmniej rozwiniętym państwem świata jest Timor Wschodni.

W teorii konwergencji zakładano, że państwa tzw. Trzeciego Świata znajdą się na tej samej linii rozwoju, co państwa Pierwszego i Drugiego Świata w przyszłości, co doprowadziło do problemu z określeniem państw najsłabiej rozwijających się lub nawet niemal nierozwijających się, które były daleko od takich rokowań. Wiele z państw Trzeciego Świata dążyło w kierunku rozwojowym utrzymując stały wzrost standardów życia, natomiast część, szczególnie dotknięta klęskami żywiołowymi, nie wykazywała zmian w tym kierunku pozostając z ostatnimi lokatami indeksu HDI.

Obecnie pod pojęciem tym rozumie się najczęściej kraje najbiedniejsze, o najniższym Wskaźniku Rozwoju Ludzkiego (HDI), PKB, z wysoką umieralnością i niskim standardzie życia, dotknięte najczęściej klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi czy dotkniętych problemem masowego głodu obywateli.

Kraje najsłabiej rozwijające się stanowią mniejszość świata - zarówno pod względem liczebności ludności, liczby państw, jak również powierzchni tych państw w porównaniu z krajami rozwiniętymi lub wysoko rozwiniętymi.

Zobacz też[edytuj]