D.H. Lawrence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Herbert Lawrence
Ilustracja
zdjęcie paszportowe D. H. Lawrence, 1929
Data i miejsce urodzenia

11 września 1885
Eastwood

Data i miejsce śmierci

2 marca 1930
Vence

Miejsce spoczynku

D. H. Lawrence Ranch

Zawód, zajęcie

pisarz, poeta

Alma Mater

University of Nottingham

David Herbert Lawrence (ur. 11 września 1885 w Eastwood, zm. 2 marca 1930 w Vence) – angielski pisarz, autor powieści, opowiadań, poezji, sztuk, esejów, książek podróżniczych, obrazów, tłumaczeń, tekstów krytyczno-literackich i korespondencji. W swoich dziełach zwracał się ku wnętrzu człowieka, chcąc znaleźć tę jego wewnętrzną część, która jest wolna od dyskryminacji społecznej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na University College Nottingham.

Zajmował się głównie tematem dehumanizującego wpływu nowoczesności i industrializacji. Doświadczył cenzury i dobrowolnej banicji z kraju.

Podjął otwartą walkę z pruderią. Opiewał erotyzm, używał wyrazów nieprzyzwoitych – krytycy uważają go za mistrza w opisywaniu przeżyć emocjonalnych, od narodzenia uczucia do jego fizycznego spełnienia i kulminacyjnego duchowego zespolenia. Jego powieść Kochanek lady Chatterley przedstawia jeden z pierwszych w europejskiej literaturze nowożytnej opis doznań kobiety w czasie współżycia z mężczyzną i wspólny orgazm.

Od 13 lipca 1914 do śmierci jego żoną była Frieda von Richthofen Weekley. Łączono go także z Williamem Henrym Hockingiem, Jessie Chambers oraz Alice Dax[2].

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scott Sanders, Niewidzialni mężczyźni i kobiety: zanik bohatera w science fiction, [w:] Ryszard Handke, Lech Jęczymyk, Barbara Okólska (red.), Spór o SF, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989, s. 282-284, ISBN 83-210-0815-1.
  2. D.H. Lawrence w bazie Notable Names Database (ang.)