DHL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DHL Express
DHL Express
Forma prawna GmbH
Data założenia 1969
Państwo  Niemcy
Siedziba Bonn
Ważni pracownicy Adrian Dalsey, Larry Hillblom i Robert Lynn
Branża transport
Produkty transport lotniczy/logistyka
Zatrudnienie ponad 100 000 osób
50°42′54,875″N 7°07′48,295″E/50,715243 7,130082
Strona internetowa
Samolot Boeing 757 w barwach DHL
Mercedes-Benz Sprinter w barwach DHL

DHL Expressniemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych przesyłek kurierskich. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada oddziały w ponad 220 krajach.

DHL został założony w 1969 roku przez Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna i na początku zajmował się transportem przesyłek z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Hawajów. W roku 1998 Deutsche Post rozpoczęło proces wykupu akcji przedsiębiorstwa, uzyskując pakiet większościowy w roku 2001 i przejmując je w roku 2002. Każdego roku obsługują ponad 2,5 mln klientów.

Działalność[edytuj]

DHL jest właścicielem jednej z największych linii lotniczych, 3 centrów przeładunkowych, Globalnego Centrum Jakości (QCC) oraz 2 centrów danych. Centrum logistyczne jest zlokalizowane w Bonn. Centra logistyczne dla Stanów Zjednoczonych są położone w Plantation, podczas gdy centrum na obszar Pacyfiku i Azji położone jest w Singapurze.

DHL posiada własne linie lotnicze przewożące ładunki cargo – European Air Transport z bazą w Lipsku, które wykorzystują samoloty Boeing 757 Freighter i Airbusy A 300 oraz DHL Air z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które operuje z lotniska w East Midlands.

DHL udostępnia usługi przewozowe, działa w ponad 220 krajach, również w tych o podwyższonym ryzyku. Jako że nie jest to przedsiębiorstwo z siedzibą w Stanach Zjednoczonych może ono oferować przesyłki również do krajów takich jak Iran, Mjanma czy Korea Północna – objętych embargiem przez rząd USA.

DHL Express obsługuje ponad 2,5 miliona klientów.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]