DHL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DHL Express
DHL Express
Forma prawna GmbH
Data założenia 1969
Państwo  Niemcy
Siedziba Bonn
Ważni pracownicy Adrian Dalsey, Larry Hillblom i Robert Lynn
Branża Transport
Produkty transport lotniczy/logistyka
Zatrudnienie ponad 100 000 osób
Ziemia 50°42′54,875″N 7°07′48,295″E/50,715243 7,130082
Strona internetowa
Samolot Boeing 757 w barwach DHL
Mercedes-Benz Sprinter w barwach DHL

DHL EXPRESS – przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych i krajowych przesyłek kurierskich. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada oddziały w ponad 220 krajach na świecie, także w Polsce.

DHL został założony w 1969 roku przez Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna i na początku zajmował się transportem przesyłek z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Hawajów. W roku 1998 Deutsche Post rozpoczęło proces wykupu akcji przedsiębiorstwa, uzyskując pakiet większościowy w roku 2001 i przejmując je w roku 2002. Każdego roku obsługują ponad 2,5 mln klientów na świecie. W Polsce z połączenia firm Servisco i DHL International w IV 2003 powstał DHL Express (Poland).

Działalność[edytuj]

DHL jest właścicielem jednej z największych linii lotniczych na świecie, 3 globalnych centrów przeładunkowych, Globalnego Centrum Jakości (QCC) oraz 2 światowych centrów danych. Ogólnoświatowe centrum logistyczne jest zlokalizowane w Bonn w Niemczech. Centra logistyczne dla USA są położone w Plantation (stan Floryda), podczas gdy centrum na obszar Pacyfiku i Azji położone jest w Singapurze.

DHL posiada własne linie lotnicze przewożące ładunki cargo – European Air Transport z bazą w Lipsku, które wykorzystują samoloty Boeing 757 Freighter i Airbusy A 300 oraz DHL Air z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które operuje z lotniska w East Midlands.

DHL posiada ogólnoświatowe możliwości przewozowe, działa w ponad 220 krajach, również w tych o podwyższonym ryzyku. Jako że nie jest to przedsiębiorstwo z siedzibą w Stanach Zjednoczonych może ono oferować przesyłki również do krajów takich jak Irak, Birma czy Korea Północna – objętych embargiem przez rząd USA.

DHL Express obsługuje ponad 2,5 mln Klientów na świecie. Od wielu lat czynnie angażuje się w projekty CSR w tym: działania na rzecz ochrony klimatu GoGreen, pomocy logistycznej w czasie katastrof i klęsk żywiołowych GoHelp, wspieranie edukacji i działań na rzecz lokalnych społeczności GoTeach.

DHL w liczbach to:

  • 250 samolotów i ponad 500 obsługiwanych lotnisk
  • 31 tys. pojazdów
  • 4 100 biur, hubów i terminali
  • 34 tys. punktów obsługi klientów
  • 3 największe centra przeładunkowe
  • 1 Globalne Centrum Kontroli Jakości i 44 w poszczególnych regionach świata
  • 100 tys. pracowników i kurierów (w Polsce ponad 5 tys.)
  • 220 obsługiwanych krajów na świecie

DHL w Polsce[edytuj]

Od 1991 r. DHL świadczy usługi w zakresie łańcucha dostaw także w Polsce. Do IV 2003 firma istniała w Polsce jako DHL International Poland. Od 2004 roku funkcjonuje na rynku polskim pod nazwą DHL Express (Poland). Obecnie zatrudnia ponad 5 000 pracowników. Posiada 4 sortownie krajowe, 6 lotniczych, 3 samoloty oraz ponad 2 300 tras kurierskich.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

W Polsce wielokrotnie nagradzana, m.in. Bursztynowymi Statuetkami za szkolenia i rozwój pracowników oraz za kształtowanie kultury organizacyjnej w Konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi. W ubiegłym roku firma zdobyła Złotą Statuetkę i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi 2011 za „wybitne osiągnięcia we wszystkich obszarach zarządzania zasobami ludzkimi” oraz otrzymała Złote Godło Operatora Logistycznego. We wrześniu 2011 roku DHL Express został nagrodzony przez Klientów Godłem Jakości Obsługi 2011, dołączając tym samym do grona Najprzyjaźniejszych Firm w Polsce. W 2012 roku marka DHL otrzymała status „Superbrands Polska 2012” oraz znalazła się na 5 miejscu wśród laureatów IV edycji „Listy Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce w 2012 roku”.

Ciekawostki[edytuj]

DHL sponsoruje szereg wydarzeń:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]