DHL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DHL International GmbH
Logo
ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia Północna-Westfalia

Siedziba

Bonn

Data założenia

1969

Forma prawna

GmbH

Zatrudnienie

325 tys. osób

Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Siedziba DHL International GmbH”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej znajduje się punkt z opisem „Siedziba DHL International GmbH”
Ziemia50°42′54,875″N 7°07′48,295″E/50,715243 7,130082
Strona internetowa
Kurier DHL w Tomaszowie Mazowieckim

DHL International GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych przesyłek kurierskich. Ma ono zasięg ogólnoświatowy. Firma dostarcza ponad 1,6 miliarda przesyłek rocznie[1].

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1969 roku przez Adriana Dalseya(inne języki), Larrego Hillbloma(inne języki) i Roberta Lynna(inne języki). Od ich nazwisk pochodzi skrótowiec DHL. Na początku swojej działalności zajmowało się transportem przesyłek z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych na Hawaje. W roku 1998 Deutsche Post rozpoczęło proces wykupu akcji przedsiębiorstwa, uzyskując pakiet większościowy w roku 2001 i przejmując je w roku 2002[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

DHL International jest właścicielem jednej z największych linii lotniczych na świecie, 3 centrów przeładunkowych, Globalnego Centrum Jakości (QCC) oraz 2 centrów danych. Centrum logistyczne przedsiębiorstwa zlokalizowane jest w Bonn. Centra logistyczne dla Stanów Zjednoczonych są położone w Plantation, podczas gdy centrum na obszar Pacyfiku i Azji położone jest w Singapurze.

Przedsiębiorstwo posiada własne linie lotnicze przewożące ładunki cargo – European Air Transport(inne języki) z bazą w Lipsku, które wykorzystują samoloty Boeing 757 Freighter i Airbusy A 300 oraz DHL Air z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które operuje z lotniska w East Midlands.

DHL International udostępnia usługi przewozowe w krajach o podwyższonym ryzyku. Jako że nie jest to przedsiębiorstwo z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, może ono oferować przesyłki również do krajów takich jak Iran, Mjanma czy Korea Północna – objętych embargiem przez rząd USA.

Działalność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W ramach integracji wszystkich firm wchodzących w skład grupy pod jedną nazwą w 2003 spółka połączyła się ze spółką Servisco[3].

W Polsce w 2019 roku funkcjonowało 6 lokalizacji sortowni DHL oraz 42 miejsca, gdzie paczki są odbierane i nadawane (tzw. terminale). Firma zatrudniała wtedy 4 tysiące kurierów i przetwarzała rocznie 60 milionów przesyłek. DHL posiadała 7 tysięcy punktów do odbioru i nadawania paczek[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DHL. LOGISTICS FOR THE CONNECTED AGE. Deutsche Post DHL Group. [dostęp 2021-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  2. The history of Deutsche Post DHL Group. Deutsche Post AG. [dostęp 2021-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  3. Marcin Bołtryk: Servisco i DHL Polska łączą się pod wspólną marką. pb.pl, 3 kwietnia 2017. [dostęp 2017-09-30].
  4. Kurierzy: Spowolnienia nie widać [online], Rzeczpospolita, 16 września 2019 [dostęp 2023-10-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]