Daína Chaviano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daína Chaviano
Ilustracja
Daína Chaviano
Data i miejsce urodzenia 1962
Hawana
Dziedzina sztuki fantasy, fantastyka naukowa
Ważne dzieła

Wyspa niekończących się miłości

Strona internetowa

Daína Chaviano (ur. 1962 w Hawanie). Pisarka kubańska.

Pierwszą nagrodę literacką zdobyła jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie w Hawanie, gdzie ukończyła Filologię Angielską. Mieszkając na Kubie wydała wiele książek o tematyce science fiction i fantasy, szybko stając się najlepiej sprzedawaną i ulubioną autorką obu tych gatunków w historii kraju. Z jednakowym sukcesem publikowała powieści science fiction i fantasy oraz powieści tradycyjne, wciąż zdobywając liczne nagrody.

W swojej twórczości nawiązuje do wielu dziedzin: mitologii, erotyki, historii starożytnej, socjologii, parapsychologii, magii i polityki, a jej książki przepełnione są poetyckimi opisami i zmysłowymi obrazami.

Pośród najważniejszych pozycji w dorobku kubańskiej autorki figuruje cykl "La Habana oculta" (Mroczna Hawana), na który składają się powieści El hombre, la hembra y el hambre (Mężczyzna, kobieta i głód), Casa de juegos (Dom gry), Gata encerrada (Uwięziony kot) y La isla de los amores infinitos (Wyspa niekończących się miłości).

Wyspa niekończących się miłości zdobyła Złoty Medal w konkursie literackim Florida Book Awards 2006, w którym nagradza się najlepsze książki wydane w danym roku w Stanach Zjednoczonych. Książkę przetłumaczono na 25 języków i tym samym stała się ona powieścią kubańską z największą jak dotychczas liczbą przekładów.

Od 1991 Daína Chaviano mieszka w USA.

Prace publikowane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

  • Wyspa niekończących się miłości (Muza, 2007), tłum. Weronika Ignas-Madej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]