Daniel Sousa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel Sousa
Data urodzenia 1974
Zawód reżyser
Strona internetowa

Daniel Sousa – amerykański twórca filmów animowanych, nominowany za rok 2013 do nagrody Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za animację Feral.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Sousa jest absolwentem Rhode Island School of Design. Studiował malarstwo i animację, w swojej karierze skupił się jednak na tworzeniu ruchomych obrazów[1]. Jego animacje są przede wszystkim malarskimi pejzażami, oddającymi ulotność wspomnień i emocji.

Tworzy filmy krótkometrażowe, wykorzystując wątki i motywy odwołujące się do baśni, mitologii i archetypów. Bada relacje między ludzkim rozumem a podświadomością. Swoje filmy pokazywał m.in. na festiwalach w Sundance, Ottawie, Annecy, Hiroshimie. W 2014 roku nominowany do Oscara za animację Feral.

Współzałożyciel grupy artystycznej Handcrankedfilm, poza niezależną działalnością artystyczną współpracuje także z kanałem Cartoon Network. Od 2001 roku wykłada na The Rhode Island School of Design. Nauczał także na Harvard University, Museum School oraz Art Institute of Boston[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rhode Island School of Design. Faculty: Daniel Sousa. [dostęp 2014-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-10)].
  2. a b Daniel Sousa Home Page. [dostęp 2014-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-02)].