Dankmar Adler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dankmar Adler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1844
Lengsfeld

Data i miejsce śmierci

16 kwietnia 1900
Chicago

Narodowość

amerykańska

Praca
Styl

szkoła chicagowska

Biuro

Adler & Sullivan

Budynki

Auditorium Building

Auditorium Building w Chicago

Dankmar Adler (ur. 3 lipca 1844 w Lengsfeld (dzisiaj Stadtlengsfeld) pod Eisenach (Niemcy), zm. 16 kwietnia 1900 w Chicago) – amerykański architekt i inżynier, z pochodzenia niemiecki Żyd. Odegrał istotną rolę w szkole chicagowskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Stadt Lengsfeld w Niemczech, był synem rabina Liebmana Adlera i Sary Eliel, która zmarła wkrótce po porodzie. Dziesięć lat później (1854) naciski gospodarcze i polityczne skłoniły rodzinę Adlerów do emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie Liebman i jego druga żona, Zerlina Picard, osiedlili się w Detroit, gdzie spędził resztę dzieciństwa. Rabin Adler zajmował ambonę Kongregacji Beth El. Młody Dankmar studiował rysunek pod okiem Juliusa Melchersa (ojca artysty Gariego Melchersa) i uczęszczał do Ann Arbor Union High School, aby przygotować się do studiów na Uniwersytecie Michigan. Po zdaniu egzaminu wstępnego był praktykantem u kilku architektów z Detroit: Johna J. Schaefera, a następnie E. Willarda Smitha i młodego asystenta Smitha, Johna Bancrofta[1].

Studiował łącznie na 2 Uniwersytetach: Michigan i Chicago architekturę, tam też w roku 1861 osiedlił się jako architekt. W tym samym roku (1861) jego rodzina także przeniosła się do Chicago. W 1881 r. razem z Louisem Sullivanem założył biuro architektoniczne Adler & Sullivan.

Adler był prezydentem Western Association of Architects, sekretarzem American Institute of Architects i członkiem wielu innych stowarzyszeń zawodowych. W latach 1873-1877 był też sekretarzem United Hebrew Charities Chicago. Biuro Adler & Sullivan było głównym przedstawicielem stylu nazywanego Chicago School of Architecture (Chicagowska Szkoła Architektury). W samym Chicago według ich projektów powstał między innymi Central Music Hall oraz liczne budowle świeckie i sakralne. Biuro współpracowało także przy powstaniu Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Projekty (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rochelle Berger Elstein, Adler, Dankmar (1844-1900), architect and engineer, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.1700967 [dostęp 2022-02-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]