Darién (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Darién
Prowincja
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Panama

Siedziba

La Palma

Gubernator

Dorindo Moreno[1]

Powierzchnia

11 896,5 km²

Populacja (2018)
• liczba ludności


56 477

• gęstość

4,75 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba dystryktów

3

Liczba corregimiento

26

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Darién – wschodnia prowincja Panamy. Jej stolicą jest La Palma. Liczba ludności wynosi 56 447 osób (2018, szacowana[2]), co przy powierzchni 11 896,5 km² daje gęstość zaludnienia 4,75 os/km². Jest to najsłabiej zaludniona z prowincji kraju.

Pierwsi Europejczycy odkryli ten region w 1501 r., a Krzysztof Kolumb namierzył go podczas swojej czwartej wyprawy w 1503 r. Hiszpanie założyli pierwszą kolonię w Ameryce Południowej, Santa María la Antigua del Darién, w Darién w 1510 roku. Skrajne warunki klimatyczne nie pozwoliły zasiedlić tego obszaru. Wkrótce Darién zostało opuszczone.

W 1698 r. Szkoci próbowali po raz kolejny skolonizować Darién. Również owa próba zakończyła się niepowodzeniem i doprowadziła do aktu unii 1707, która połączyła Szkocję i Anglię (z Walią) w nowe państwo - Wielką Brytanię.

Dzisiaj głównym miastem w Darién jest La Palma, zlokalizowana w miejscu ujścia rzeki Tuira do zatoki San Miguel. Gospodarka regionu opiera się na rolnictwie i pozyskiwaniu drewna. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI: 0,608 (średni)[3].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Prowincja Darién podzielona jest na trzy dystrykty: Chepigana, Pinogana oraz Santa Fe. Ten ostatni został utworzony 2 maja 2019 na podstawie ustawy z 14 lipca 2017[4]. Dystrykty podzielone są na 26 corregimiento.

Dystrykt Corregimiento Stolica
Chepigana Camoganti, Chepigana, Garachiné, Jaqué, La Palma, Puerto Piña, Sambú, Setegantí, Taimatí, Tucutí La Palma
Santa Fe Agua Fría, Cucunatí, Río Iglesias, Río Congo, Río Congo Arriba, Santa Fe, Zapallal Santa Fe
Pinogana Boca de Cupe, El Real de Santa María, Metetí, Paya, Pinogana, Púcuro, Yape, Yaviza, Wargandí El Real de Santa María

Przypisy[edytuj | edytuj kod]