Darién (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Darién
Prowincja
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo  Panama
Siedziba La Palma
Gubernator Dorindo Moreno[1]
Powierzchnia 11 896,5 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

48 378[2]
• gęstość 4,06 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba dystryktów 2
Liczba corregimiento 25
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Darién – wschodnia prowincja Panamy. Jest gorąca, wilgotna, mocno zalesiona i słabo zaludniona.

Pierwsi Europejczycy odkryli ten region w 1501 r., a Krzysztof Kolumb namierzył go podczas swojej czwartej wyprawy w 1503 r. Hiszpanie założyli pierwszą kolonię w Ameryce Południowej, Santa María la Antigua del Darién, w Darién w 1510 roku. Skrajne warunki klimatyczne nie pozwoliły zasiedlić tego obszaru. Wkrótce Darién zostało opuszczone.

W 1698 r. Szkoci próbowali po raz kolejny skolonizować Darién. Również owa próba zakończyła się niepowodzeniem i doprowadziła do aktu unii 1707, która połączyła Szkocję i Anglię (z Walią) w nowe państwo - Wielką Brytanię.

Dzisiaj głównym miastem w Darién jest La Palma, zlokalizowana w miejscu ujścia rzeki Tuira do zatoki San Miguel. Gospodarka regionu opiera się na rolnictwie i pozyskiwaniu drewna. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI: 0,608 (średni)[3].

Trans Darien Expedition[edytuj | edytuj kod]

W 1960 r. została zorganizowana pierwsza udana próba pokonania Darién pojazdem. Zaszczyt przypadł marce Land Rover, której dwa modele serii drugiej (nazwane La Cucaracha Carińosa) z napędem 4x4 pokonały jak dotąd nieprzebytą dżunglę. Przeprawa trwała 134 dni. W tym czasie przebyła 500 km pokonując 180 rzek, na których wybudowano 125 mostów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]