Das Erste

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Das Erste
Das Erste
Data startu 25 grudnia 1952 r.
Właściciel Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD)
Kraj nadawania  Niemcy
Język niemiecki
Poprzednia nazwa NWDR-Fernsehen (1952-1954)
Deutsches Fernsehen (1954-1984)
Erstes Deutsches Fernsehen (1984-1997)
Siostrzane kanały Einsfestival, EinsPlus, tagesschau24 ZDF

Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD.

Dyrektorem programu od 2008 roku jest Volker Herres.

Historia[edytuj]

Zasięg telewizji zachodnioniemieckiej w NRD
Studio ARD w Berlinie

Latem 1950 roku rozpoczęły się eksperymentalne transmisje z Hamburga. 25 grudnia 1952 rozpoczęto regularne nadawanie programu telewizyjnego w kanale Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR). 1 listopada 1954 roku zorganizowano wspólną redakcję publicznych telewizyjnych nadawców z całego terenu Niemiec Zachodnich, pod nazwą Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD) i rozpoczęto ciągłe nadawanie programu telewizyjnego na teren całego RFN. Od 25 sierpnia 1967 roku ARD Deutsches Fernsehen nadaje w kolorze. W październiku 1984 roku wprowadzono dla kanału ARD nazwę: ARD – Erstes Deutsches Fernsehen. Od 1995 r. kanał nadaje swój program całą dobę. Od 1996 roku oficjalną nazwą programu jest Das Erste, a logiem pogrubiona cyfra 1.

Od samego początku program odbierany był na większości terenów Niemieckiej Republiki Demokratycznej i stanowił ogólnodostępne źródło informacji wolne od obostrzeń NRD-owskiej cenzury. Od 15 grudnia 1990 roku wschodnioniemiecka Deutscher Fernsehfunk weszła w skład ARD i także współtworzyła kanał Das Erste.

Organizacja[edytuj]

Nie istnieje żaden centralny ośrodek Das Erste (zarządzaniem w imieniu ARD zajmuje się jeden z jego członków BR), zajmujący się wytwarzaniem programów dla tego kanału – 100% jego emisji stanowią programy produkowane przez członków ARD lub zamawiane przez nich u producentów zewnętrznych, tak więc jest to stacja całkowicie zdecentralizowana. Wkład nadawców w produkcję kanału Das Erste jest odpowiedni do liczby ludności mieszkających w danym obszarze nadawania ośrodków regionalnych: WDR 21,40%, SWR 18,20%, NDR 17,60%, BR 15,95%, MDR 10,85%, HR 7,40%, RBB 6,60%, SR 1,25% oraz RB 0,75%. O kształcie programowym Das Erste decyduje rada złożona z przedstawicieli oddziałów regionalnych – członków ARD.

Nadawanie[edytuj]

Siedziba telewizji Das Erste znajduje się we Frankfurcie, gdzie znajduje się również centrala Hessischer Rundfunk. W 2005 roku uruchomiono nowoczesny port mediowy, który pozwala regionalnym ośrodkom na szybkie przesyłanie materiałów do centrum nadawczego i z centrum nadawczego do podrzędnych stacji nadawczych w różnych regionach Niemiec, tak aby wszyscy członkowie ARD prezentowali ten sam program. Wcześniej materiały musiały być przewożone na kasetach między ośrodkami.

W 2008 roku Das Erste (i członkowie ARD) przeszło prawie wyłącznie na nadawanie cyfrowe i jest to pierwszy ogólnokrajowy program nadający w nowej technologii. 15 sierpnia 2009 roku uruchomiono kanał Das Erste HD.

Das Erste jako telewizja publiczna współfinansowana ze środków abonamentowych, w niedziele i święta nie nadaje żadnych reklam i materiałów ogłoszeniowych. Zazwyczaj przerwy reklamowe trwają około 1-3 minuty, rzadko też zdarza się, aby reklamy przerywały program. Ogólnie, średnia za każdy dzień roboczy nie może przekraczać 20 minut reklam na antenie ogólnokrajowej.

8 czerwca 2010 roku o godzinie 5.30 sygnał za pośrednictwem satelity Hot Bird 8 – 13°E z 11,604 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 5/6 został zakończony ze względu na prawa do emisji meczów MŚ 2010 w RPA.[1]

21 grudnia 2010 roku Das Erste wznowiło nadawanie z satelity Hot Bird 8 ze względu na chęć dotarcia do żołnierzy niemieckich na terenie Afganistanu oraz Niemców pracujących i mieszkających poza granicami kraju.

„Sztandarowe” programy[edytuj]

 • Tagesschau – serwis informacyjny telewizji Das Erste, jego główne wydanie jest emitowane o godzinie 20.00. Pierwsze wydanie wyemitowano 21 grudnia 1952 roku. Średnio główne wydanie Tagesschau ogląda 10 mln widzów. Program przygotowuje Norddeutscher Rundfunk (NDR).
 • Tagesthemen - wieczorny magazyn informacyjny, podsumowanie dnia, emitowany codziennie, przeważnie o godzinie 22:15. Program przygotowuje Norddeutscher Rundfunk (NDR).
 • Sportschau – sportowy program informacyjny
 • ARD-Morgenmagazin – magazyn śniadaniowy nadawany od 13 lipca 1992 roku od poniedziałku do piątku od 5:30 do 9:00, co dwa tygodnie przez cały tydzień w Das Erste (i równolegle w ZDF), naprzemiennie z ZDF-Morgenmagazin (w takim cyklu ARD-Morgenmagazin prezentowane jest jednocześnie w ARD i ZDF przez 26 tygodni w roku). Program przygotowuje Westdeutscher Rundfunk Köln (WDR).
 • ARD-Mittagsmagazin – magazyn popołudniowy nadawany od 13 do 14 przez cały tydzień w Das Erste a następny tydzień w ZDF. Program przygotowuje Bayerischer Rundfunk.
 • Anne Will – talk-show polityczno-społeczny prowadzony przez Anne Will. Nadawany od 2007 roku, a przygotowywany przez Norddeutscher Rundfunk (NDR).
 • Tatort – najpopularniejszy niemiecki serial kryminalny produkowany od 1970 roku.
 • Telefon 110 (Polizeiruf 110) – popularny niemiecki serial kryminalny produkowany od 1970 roku w DFF, a od 1992 w ARD. Serial porusza tematy typowe dla seriali tego rodzaju, w tym także przestępstw, takich jak włamania, wymuszenia, oszustwa, kradzieży i nieletnich. Program przygotowuje wspólnie kilka ośrodków ARD.
 • Lindenstraße – pierwsza niemiecka opera mydlana nadawana nieprzerwanie od 1985 roku, obecnie w Das Erste w każdą niedzielę o 18.50. Ukazuje losy kilku rodzin mieszkających przy ulicy Lipowej, których codzienne życie wplecione jest w realizm aktualnego życia społecznego i ekonomicznego Niemiec. Program przygotowuje Westdeutscher Rundfunk Köln (WDR).
 • Burza uczućopera mydlana kreowana na telenowelę emitowana od 2005 roku.
 • Verbotene Liebe – niemiecka opera mydlana emitowana w latach 1995-2015.
 • Rote Rosenopera mydlana kreowana na telenowelę emitowana od 2006 roku.
 • Die Sendung mit der Maus – program dla dzieci emitowany od 1971 roku.
 • Z boską pomocą – niemiecki serial telewizyjny emitowany od 2002 roku.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]