Tagesschau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tagesschau
Ilustracja
Rodzaj programu

dziennik informacyjny

Kraj produkcji

 Niemcy

Język

niemiecki

Prowadzący

Jens Riewa,
Susanne Daubner,
Thorsten Schröder,
Judith Rakers,
Linda Zervakis,
Constantin Schreiber,
Julia-Niharika Sen

Data premiery

26 grudnia 1952

Lata emisji

od 1952

Pora emisji

codziennie (w tym wydanie główne o 20:00)

Czas trwania odcinka

15 minut (wydanie główne)
2–15 minut (wydania boczne)

Format nadawania

4:3
16:9 SDTV
16:9 HDTV

Produkcja
Produkcja

Norddeutscher Rundfunk (NDR) dla Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD)

Stacja telewizyjna

Das Erste

Strona internetowa
Redakcja Tagesschau (ARD-aktuell) w Hamburgu

Tagesschau – niemieckojęzyczny dziennik informacyjny ARD emitowany przede wszystkim w telewizji Das Erste. Dziennik produkuje na zamówienie ARD telewizja Norddeutscher Rundfunk (NDR) z siedzibą w Hamburgu. Główne wydanie prezentowane jest codziennie o 20:00, nie tylko w Das Erste, ale również w większości telewizji regionalnych zrzeszonych w ARD (NDR, rbb, SWR, WDR, hr, BR, SR, RB), a także w tagesschau24, ARD-alpha, 3sat i Phoenix (w wersji z tłumaczeniem na język migowy).

Codziennie wieczorne piętnastominutowe wydanie Tagesschau gromadzi we wszystkich kanałach łącznie ponad 9 mln widzów (ok. 33% udziału w rynku)[1]. Ponadto w internecie działa cieszący się dużą popularnością serwis informacyjny tagesschau.de.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tagesschau jest najstarszym niemieckojęzycznym serwisem informacyjnym prezentowanym na terenie Republiki Federalnej Niemiec, pierwsze wydanie miało miejsce 26 grudnia 1952 roku. Pierwsza redakcja Tagesschau miała swoją siedzibę w Berlinie Zachodnim, dopiero w 1955 roku została przeniesiona do biur w Hamburgu-Lokstedt, do siedziby telewizji NDR. Sama nazwa Tagesschau nawiązuje do cotygodniowych kronik filmowych w kinach niemieckich o nazwie Wochenschau.

Na samym początku dziennik nadawany był trzy razy w tygodniu, z czasem od poniedziałku do soboty w formie kronik filmowych, przedstawiający bieżące wydarzenia. W 1960 roku wyemitowano pierwsze studio pogodowe po głównym wydaniu Tagesschau, była to prognoza na 1 marca 1960 roku. Od 1961 roku program nadawany jest codziennie ze studia reporterskiego, w 1962 roku informacje poczęto prezentować w formie krótkich reportaży filmowej na każdy z poruszany tematów. Od 1970 roku Tagesschau emitowane jest w kolorze.

Od 1978 roku wieczorem, średnio ok. dwóch godzin po głównym wydaniu Tagesschau, nadawana jest audycja Tagesthemen, która jest półgodzinnym programem oferującym bardziej szczegółowe raporty, analizy i komentarze.

Od 1992 roku Tagesschau nadawany jest co pół godziny w ramach pasma porannej telewizji śniadaniowej ARD. Od 1995 roku ukazuje się również magazyn podsumowujący wydarzenia dnia – Nachtmagazin. Dwa lata później obok głównego wydania pojawiły się wejścia o 12:00, 14:00, 15:00 i 17:00, a od 2001 roku najnowsze wydarzenia można śledzić także o 2:30 i 4:45. Tagesschau jest również serwisem informacyjnym kanału tagesschau24, na którym emitowane są zarówno wydania emitowane na antenie Das Erste, jak i dodatkowe.

Czołówka i formuła programu[edytuj | edytuj kod]

Czołówki Tagesschau charakteryzuje pewnego rodzaju ciągłość historyczna. Praktycznie od samego początku Tageschau program rozpoczyna gong i nagrane wcześniej zdanie, wypowiadane na tle identu początkowego: „Hier ist das Erste Deutsche Fernsehen mit der Tagesschau” (pol: To jest Pierwszy Program Telewizji Niemieckiej z (w znaczeniu w nim) Tagesschau). Przez wiele lat nagranie tych słów było przywilejem osoby będącej aktualnym szefem prezenterów programu (Chefsprecher) i było dokonywane na nowo po każdej zmianie na tym stanowisku. W kwietniu 2014 zerwano z tą tradycją, zaś w nowej wersji identu wystąpiła aktorka Claudia Urbschat-Mingues. Dodano również drugie zdanie lektorki, w którym przedstawia ona prezentera. Motyw muzyczny Tagesschau pozostał niezmieniony kompozycyjnie od 1956, pomimo kilku zmian aranżacji (ostatnia w 2014 roku).

Do 2012 r. prezenterzy programu nie mogli wypowiedzieć na antenie ani jednego zdania od siebie, co miało podkreślać pełny obiektywizm redakcji. W 2012 zezwolono im na witanie i żegnanie widzów własnymi słowami[2], ale nadal nie wolno im w jakikolwiek sposób wyrażać własnego stosunku do omawianych tematów. W praktyce prezenterzy głównego wydania nie odeszli od zwyczajowych formuł powitalnej i pożegnalnej. Jedyne słowa, jakie prowadzący wypowiada przed pierwszą wiadomością, brzmią zawsze: Guten Abend, meine Damen und Herren. Ich begrüße Sie zur Tagesschau. (Dobry wieczór Państwu. Witam Państwa w Tagesschau.). Zamknięcie programu jest nieco swobodniejsze, ale kończy się niezmiennie słowami Ich wünsche Ihnen noch einen schönen Abend (Życzę Państwu miłego wieczoru). Mniejszy rygor obowiązuje pod tym względem w siostrzanym programie Tagesthemen, który jednak postrzegany jest bardziej jako audycja publicystyczna niż informacyjna.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak cały kanał Das Erste, Tagesschau jest wspólną produkcją wszystkich nadawców regionalnych należących do ARD. Członkiem odpowiadającym za koordynację programu jest NDR, którego dziennikarzami są wszyscy prezenterzy i który zapewnia programowi zaplecze redakcyjne i produkcyjne w swojej siedzibie w Hamburgu. Reporterzy, w tym korespondenci zagraniczni, są delegowani przez różnych członków ARD, zaś ich przynależność jest często podkreślana na ekranie, m.in. przez używane mikrofony reporterskie, na których znajdują się zarówno logotypy całego ARD, jak i członka delegującego danego dziennikarza. Materiały z Niemiec są przygotowywane przez ekipy członka ARD właściwego dla danego terenu.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Obecni prowadzący głównego wydania o 20:00[edytuj | edytuj kod]

Dawni prowadzący głównego wydania o 20:00[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Tagesschau" liegt auch 2015 bei den Zuschauern vorn [dostęp 2016-09-18].
  2. „Tagesschau”: Um 20 Uhr darf’s etwas menscheln. dwdl.de, 2012-03-08. [dostęp 2013-07-28]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]