David Christiani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Christiani (ur. 25 grudnia 1610 r, w Greifenberg/Pommern, zm. 13 lutego 1688 r. w?) – niemiecki, luterański teolog, matematyk i filozof.

Uczęszczał do gimnazjum w Kołobrzegu oraz podejmował naukę w Instytucie Pedagogiki w Szczecinie. Studiował na uniwersytetach: w Greifswaldzie, od 1631 we Frankfurcie nad Odrą, od 1632 w Rostoku i ponownie w Greifswaldzie, gdzie uzyskał tytuł doktora filozofii. Po roku objął funkcję generalnego superintendenta wojsk szwedzkich (wojna trzydziestoletnia), którą porzucił na rzecz dalszego kształcenia[a]. Od 1638 studiował na uniwersytetach: w Bazylei, a następnie w Marburgu. W tym ostatnim uczył się języków: aramejskiego i syryjskiego pod kierunkiem Menno Hannekena. W latach 1640–1642 David Christiani podróżował po Europie. Zwiedził m.in. Holandię i Anglię, po czym powrócił do Niemiec[1][2].

Uczony był wykładowcą na uniwersytetach w: Rostoku, Marburgu, Strasburgu oraz Gießen. Nauczał m.in. matematyki, języka hebrajskiego, wymowy, poezji i teologii[1][2]. Autor wielu naukowych rozpraw teologicznych, wśród których m.in. odnajdujemy:

  • De identitate fundamenti justificationis omnibus fidelibus communi, diatriba theologica de pace et concordia ecclesiastica inter Lutheranos et Reformatos sancienda,
  • Disputationes antijesuiticae,
  • Antimotiva catholica,
  • De paradiso[1][2].

Do najważniejszych jego opracowań jednak należy Systema geographiae generalis duobus libris absolutum z 1645 r.[3], która stała się podstawowym podręcznikiem do nauki geografii w księstwach niemieckich[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na stanowisko superintendenta (zwierzchnika pastorów wojskowych) został wyniesiony przez naczelnego wodza, feldmarszałka, hrabiego Johana Banéra. Funkcję tę pełnił ponownie w latach 1651–1681 w Sankt Goarze, gdzie posiadał własne biuro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c A. Häckermann: Christiani David [w:] Allgemeine Deutsche Biographie. Bd 4, s. 212–213.
  2. a b c Hkm: Christiani, David w: Allgemeine Deutsche Biographie (wersja elektroniczna) (niem.). [dostęp 2011-04-25].
  3. Zob. kartę tytułową dzieła: Systema geographiae generalis duobus libris absolutum (niem.). [dostęp 2011-07-20].
  4. Ludwig-Maximilians-Universität-München: Die Anfänge der Wissenschaft und erste Publikationen (niem.). [dostęp 2011-07-19]. Ludwig-Maximilians-Universität-München: Die Historische Geographie an der Universität Marburg (niem.). [dostęp 2011-07-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła online[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Häckermann A., Christiani David, [w:] Allgemeine Deutsche Biographie (ADB), Bd 4. Duncker & Humblot, Leipzig 1876.

Publikacje online[edytuj | edytuj kod]