David Nutt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Nutt podczas prezentacji w Oslo

David John Nutt (ur. 16 kwietnia 1951) – brytyjski psychiatra i psychofarmakolog, profesor w Imperial College London. Pracował w różnych ciałach doradczych związanych z lekami. W swoich badaniach zajmuje się tematyką uzależnień, lęku i snu.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

David Nutt ukończył medycynę Downing College na Uniwersytecie Cambridge. Wykładał na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie w Bristolu. Pracował też naukowo w oksfordzkim szpitalu Radcliffe Infirmary oraz w amerykańskim Narodowym Instytucie Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA). Jest redaktorem czasopisma naukowego Journal of Psychopharmacology.

Był jednym z autorów głośnego badania opublikowanego w piśmie The Lancet, w którym dokonano analizy szkód, jakie różne substancje psychoaktywne wyrządzają jednostce i społeczeństwu, wykazując między innymi, iż alkohol jest bardziej szkodliwy dla społeczeństwa niż heroina czy kokaina[1].

Stanowiska rządowe i kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Nutt pracował jako doradca brytyjskich ministerstw: obrony, zdrowia oraz spraw wewnętrznych. Był członkiem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Leków, a od 2008 roku przewodniczącym rządowej Komisji Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków (ACMD). W czasie piastowania tego stanowiska wielokrotnie ścierał się z członkami rządu w sprawie klasyfikacji narkotyków, w szczególności marihuany. Sprzeciwiał się przekwalifikowaniu jej z kategorii C do B (zawierającej substancje uznawane za bardziej niebezpieczne, których posiadanie czy rozpowszechnianie wiąże się z surowszymi karami, m.in. amfetaminę), twierdząc, że jest to motywowane względami politycznymi, a nie naukowymi. To, jak również opublikowane w piśmie The Lancet kontrowersyjne badanie nad szkodliwością substancji psychoaktywnych oraz felietony w prasie, w których przekonywał, że szkodliwość wielu narkotyków jest mocno wyolbrzymiana, doprowadziło w październiku 2009 roku do usunięcia go z ACMD przez ministra spraw wewnętrznych Alana Johnsona. W proteście przeciwko tej decyzji, pięciu innych naukowców zrezygnowało z pracy w Komisji.

W 2010 roku Nutt założył Niezależny Komitet Naukowy ds. Narkotyków (ISCD).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]