David Wilkie (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sir David Wilkie, autoportret
Rycina wykonana na podstawie obrazu Wiejscy politycy, 1813
Obrona Saragossy, 1828

Sir David Wilkie (ur. 18 listopada 1785, zm. 1 czerwca 1841) – szkocki malarz historyczny i portrecista.

Urodził się w szkockim hrabstwie Fife w rodzinie pastora. Studiował w Trustees Drawing Academy w Edynburgu i Royal Academy w Londynie. Pierwsze prace wystawił w 1806 szybko zdobywając popularność. Początkowo malował barwne sceny rodzajowe z życiach chłopów, podobne do obrazów Davida Teniersa. W 1809 został członkiem stowarzyszonym Royal Academy, a już 2 lata później uzyskał pełne członkostwo. W 1830 został malarzem nadwornym króla Wilhelma IV i 1836 otrzymał tytuł szlachecki. W tym czasie malował przede wszystkim portrety i obrazy przedstawiające współczesne mu wydarzenia. Jego styl stopniowo ewoluował pod wpływem licznych podróży, w 1814 i 1821 był w Paryżu, zwiedzał Belgię i Holandię. W latach 1825-1828 przebywał we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Austrii, gdzie studiował dzieła dawnych mistrzów.

W 1840 Wilkie wyjechał do Ziemi Świętej, by przygotować się do malowania obrazów o tematyce religijnej. Zmarł podczas powrotu z Bliskiego Wschodu i został pochowany w morzu pod Gibraltarem. Jego śmierć i pogrzeb zainspirowały Williama Turnera do namalowania obrazu Burial at Sea (Pogrzeb na morzu).

Liczne prace artysty znajdują się głównie w muzeach i galeriach brytyjskich m.in. w Birmingham Museums & Art Gallery, National Galleries of Scotland w Edynburgu i Royal Academy of Arts Collection w Londynie.

David Wilkie był ojcem chrzestnym Wilkie Collinsa, angielskiego powieściopisarza, dramaturga i autora opowiadań.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Malarstwo angielskie. Od Hogarha do Turnera. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1967, s. 43-44.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]