Dawid Biderman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid Biderman
Data urodzenia 1746
Data śmierci 1814
Miejsce pochówku Lelów
Cadyk chasydzkiej dynastii Lelow
Okres sprawowania od 1814
Wyznanie judaizm
Budynek pawilonu handlowego zawierający grób cadyka – widoczne drzwi do pomieszczenia z nagrobkiem. Po jego rozbiórce wzniesiono nowy ohel.
Grób cadyka wewnątrz pomieszczenia przed rokiem 2012

Dawid Biderman (ur. 1746 w Lelowie, zm. 28 stycznia 1814 tamże) – rabin, pierwszy cadyk chasydzkiej dynastii Lelow.

Był synem Salomona Bidermana. Początkowo był żarliwym kabalistą, jednak pod wpływem Elimelecha z Leżajska zainteresował się chasydyzmem. Początkowo studiował u Mojżesza Lejba z Sasowa, a następnie u Jakuba Icchaka Horowica, gdzie uważany był za najwybitniejszego ucznia. Był zaprzyjaźniony i spowinowacony z Jakubem Icchakiem Rabinowiczem z Przysuchy, którego próbował pojednać z Jakubem Icchakiem Horowicem. Opowieści o nim zawarte zostały w książkach Migdal Dawid[1] i Kodesz hilulim.

Dawid Biderman był jednym z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana cytowane są do dziś przez chasydów na całym świecie. Jego grób znajdujący się w Lelowie jest miejscem corocznych pielgrzymek na święto jorcajtu (rocznicy śmierci) Dawida Bidermana na przełomie stycznia i lutego.

Jego następcą został syn Mosze Biderman, który przeniósł siedzibę dynastii z Lelowa do Jerozolimy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gedalyah Nigal, The Hasidic Tale, 2008.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marcin Wodziński: Groby cadyków w Polsce. O chasydzkiej literaturze nagrobnej i jej kontekstach. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1998. ISBN 83-7091-041-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]