Dekanat Gliwice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat Gliwice
Państwo  Polska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja gliwicka
Dziekan ks. Konrad Kołodziej
Wicedziekan ks. Bernard Mroncz
Dane statystyczne
Liczba wiernych 76 800
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych

114
Liczba parafii 10

Dekanat Gliwice – jeden z 16 dekanatów katolickich wchodzących w skład diecezji gliwickiej, w którego skład wchodzi 10 parafii.

Parafie dekanatu Gliwice[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Gliwicach był jednym z dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza sporządzonym przez Galharda z Cahors w 1335 wymieniono 6 jego parafii[1]: Pilchowice (Pilchovicz), Łabędy (Lambag), Przyszowice (Prissovicz), Rincolovicz (?), Gliwice (Glivicz), Stanica (Stanovicz).

Według kolejnego zachowanego sprawozdania z poboru świętopietrza, tym razem sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 na dekanat gliwicki składały się następujące parafie[2]: Gliwice (Gleyvicz), Bojków (Schonewald), Gierałtowice (Geraltowicz), Bujaków (Boykaw), Knurów (Knawersdorff), Pilchowice (Pylchowicz), Stanica (Stanycz), Smolnica (Smolicz), Sośnicowice (Sosnyesowicz), Sierakowice (Syrakowicz), Kozłów (Coslaw), Brzezinka (Brzezinka), Łabędy (Laband), Szobiszowice (Petirsdorf i Sebiechowicze), Chudów (Chudoba), Żernica (Zyrnik), Reynsdorff (?), Rachowice (Raschovicze), Przyszowice (Praychowicze), Ostropa (? – Gersdorff[3]), Ornontowice (Andrisdorf).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]