Dekanat Gliwice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dekanat Gliwice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja gliwicka
Dziekan ks. Konrad Kołodziej
Wicedziekan ks. Bernard Mroncz
Dane statystyczne
Liczba wiernych 76 800
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych

114
Liczba parafii 10

Dekanat Gliwice - jeden z 18 dekanatów katolickich wchodzących w skład diecezji gliwickiej, w którego skład wchodzi 10 parafii.

Parafie dekanatu Gliwice[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Gliwicach był jednym z dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza sporządzonym przez Galharda z Cahors w 1335 wymieniono 6 jego parafii[1]: Pilchowice (Pilchovicz), Łabędy (Lambag), Przyszowice (Prissovicz), Rincolovicz (?), Gliwice (Glivicz), Stanica (Stanovicz).

Według kolejnego zachowanego sprawozdania z poboru świętopietrza, tym razem sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 na dekanat gliwicki składały się następujące parafie[2]: Gliwice (Gleyvicz), Bojków (Schonewald), Gierałtowice (Geraltowicz), Bujaków (Boykaw), Knurów (Knawersdorff), Pilchowice (Pylchowicz), Stanica (Stanycz), Smolnica (Smolicz), Sośnicowice (Sosnyesowicz), Sierakowice (Syrakowicz), Kozłów (Coslaw), Brzezinka (Brzezinka), Łabędy (Laband), Szobiszowice (Petirsdorf i Sebiechowicze), Chudów (Chudoba), Żernica (Zyrnik), Reynsdorff (?), Rachowice (Raschovicze), Przyszowice (Praychowicze), Ostropa (? - Gersdorff[3]), Ornontowice (Andrisdorf).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]