Dekanat Wodzisław Śląski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat Wodzisław Śląski
Ilustracja
Kościół św. Herberta w Wodzisławiu Śląskim – siedziba dekanatu
Państwo

 Polska

Siedziba

Parafia pw. św. Herberta w Wodzisławiu Śląskim

Data powołania

1592

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dziekan

ks. Janusz Badura[1]

Wicedziekan

ks. Tadeusz Wciórka[1]

Ojciec duchowny

ks. Józef Wojciech[1]

Dane statystyczne
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych


21

Liczba parafii

11

Dekanat Wodzisław Śląski również (dekanat wodzisławski) – jeden z 37 dekanatów katolickich w archidiecezji katowickiej, powołany w XVI w. Obecnie w jego skład wchodzą następujące parafie:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Wodzisławiu powstał w 1592 i jako pierwszy nowy powiększył liczbę najstarszych dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej. Początkowo składało się nań 14 parafii[2]. Wizytacja kościelna przeprowadzona w 1652 sporządziła sprawozdania z odwiedzin parafii w Wodzisławiu (z filiami w Radlinie i Marklowicach), Jedłowniku, Pszowie, Rydułtowach, Połomi (z filią w Świerklanach), Jastrzębiu, Ruptawie (z filią w Moszczenicy), Mszanie (z filią w Łaziskach), Skrzyszowie (z filią w Godowie)[3].

W 1654 podporządkowany został komisariatowi kościelnemu w Cieszynie.

Po podziale Górnego Śląska w 1922 r. oddzielony od diecezji wrocławskiej, w 1925 r. wraz z 12 innymi dekanatami współtworzył nową diecezję katowicką.

W 1970 z części dekanatu wodzisławskiego wydzielono Dekanat Gorzyce Śląskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dekanat Wodzisław Śląski. Kuria Metropolitalna w Katowicach. [dostęp 2014-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-05)].
  2. Informacje o dekanacie wodzisławskim
  3. Veröffentlichungen aus dem Fürstbischöflichen Diözesan-Archiven zu Breslau. Bd 2. Visitationsberichte der Diözese Breslau. Archidiakonat Oppeln. Breslau: G. P. Aderholz, 1904, s. 30-37. (łac.)