Dinkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dinka
Dinkowie
Ilustracja
Populacja

≈ 3 miliony

Miejsce zamieszkania

Sudan Południowy

Język

dinka

Religia

islam

Grupa

Niloci

Dziewczyna z ludu Dinka (koniec XIX wieku)

Dinkowie, Dinka – afrykańskie plemię zamieszkujące Sudan Południowy, odłam Nilotów[1].

Liczbę Dinków szacuje się na ok. 2,9 mln (dane z końca XX wieku)[1]. Język dinka należy do rodziny nilo-saharyjskiej, a w jej obrębie do zachodniego odłamu nilotyckiej gałęzi języków wschodniosudańskich[2].

Tradycyjne wierzenia tego ludu obejmowały przede wszystkim kult przodków i boga Nhialika, jednak współcześnie większość Dinków wyznaje chrześcijaństwo i islam, a tylko część z nich pozostała przy wierzeniach tradycyjnych[1].

Ważną rolę w życiu i gospodarce Dinków odgrywa hodowla bydła. Mężczyźni zajmują się głównie pasterstwem, kobiety zaś – rolnictwem, co wymaga u nich półosiadłego trybu życia (wędrówki Dinków uzależnione są od pór roku)[1].

Pod względem społecznym Dinkowie zorganizowani są w rody patrylinearne oraz w grupy wiekowe o charakterze militarnym; plemię dzieli się dalej na nieduże jednostki autonomiczne[1].

Znani przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Obyczaje, języki, ludy świata 2007 ↓.
  2. Hélène Fatima Idris, Modern Developments in the Dinka Language, Institutionen för orientaliska och afrikanska språk, Göteborgs universitet, Göteborg 2004 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-13] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]