Diss (muzyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Diss – konwencja w muzyce rap[1]. Nazwa to rozwinięcie pochodzące z języka angielskiego, ze słowa disrespect, czyli obraza. Jest to atak słowny kierowany w konkretną postać/artystę[2]. Z dissem najczęściej można się spotkać podczas potyczek freestyle’owych. Diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształcaniu fragmentów jego twórczości w sposób obnażający ich słabości.

Atak tego rodzaju jest charakterystyczny dla środowiska hip-hopowego, przy czym według przyjętych kanonów nie należy przy jego pomocy obrażać rodziny ani partnera/partnerki osoby, której dotyczy diss (co nie znaczy, że takich dissów nie było). Dissy wykorzystują tzw. punchline’y – wersy wyjątkowo ubliżające lub celne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miłosz Miszczyński, Hip-hop w Polsce: Od blokowisk do kultury popularnej., Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014, ISBN 978-83-235-1761-0.
  2. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 26. ISBN 83-89738-75-9.