Mixtape

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mixtape (mikstejp[1]) – taśma nagrana przez DJ-a, najczęściej za pomocą dwóch gramofonów i miksera.

Dawniej mikstejpy pojawiały się wyłącznie na kasetach magnetofonowych, teraz trafiają także na płyty CD. Pierwotnie mikstejpy miały ukazywać umiejętności DJ-a i były nagrywane podczas jednej sesji. Obecnie w większości są zaaranżowane przy użyciu komputerów.

Moda na mikstejpy rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, kiedy DJ-e miksowali utwory w wersji a cappella z podkładami instrumentalnymi innych piosenek, tworząc tzw. blendy. W latach 90. w tworzenie mikstejpów angażowali się też raperzy, rymując własne, niepublikowane nigdzie indziej zwrotki. Na mikstejpach rozgrywały się najważniejsze bitwy raperów – Nas kontra Jay-Z, czy Eminem kontra Ja Rule.

Z powodu praw autorskich większość mixtape’ów to tzw. nielegale – materiały nigdy niewydane oficjalnie. Najsłynniejsze mixtape’y w oficjalnym, komercyjnym obiegu tworzył Funkmaster Flex, a w podziemiu – DJ Clue i DJ Premier z Gang Starr.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łucja Maria Szewczyk, Magdalena Czachorowska, Język polski w rozwoju, Wydawn. Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, 2001, s. 159, ISBN 978-83-7096-395-8 [dostęp 2021-09-22].