The Sims

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Sims.
The Sims
Producent Maxis
Wydawca Electronic Arts
Seria gier The Sims
Projektant Will Wright
Silnik własny
Data wydania Am.Płn.: 31 stycznia 2000
EU: 28 lutego 2000
PL: 2 marca 2000
Gatunek symulator życia
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ELSPA: 11+
ESRB: Teen
PEGI: 7+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, OS X
Nośniki 2 lub 4 CD
Wymagania

Windows 95 lub nowszy, 233 MHz Pentium II lub szybszy, 64 MB RAM, 4x CD-ROM, karty dźwiękowa i graficzna kompatybilna z DirectX 7.0

Kontrolery klawiatura i mysz
Kontynuacja The Sims 2 (2004)

The Simskomputerowa gra symulacyjna, stworzona przez firmę Maxis, a wydana 31 stycznia 2000 roku przez Electronic Arts. Od czasu wydania sprzedała się w ponad szesnastu milionach kopii na całym świecie, dzięki czemu otrzymała tytuł najlepiej sprzedającej się gry na komputery osobiste w historii gier[1]. Z początku The Sims miało być programem do projektowania wnętrz, a Simowie mieli być tylko modelami obrazującymi ludzi.[potrzebne źródło]

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Sims nie posiada zdefiniowanego celu, jaki gracz ma osiągnąć. Gracz ma jedynie za zadanie organizowanie czasu kierowanym przez niego wirtualnym postaciom, zwanym Simami i pomaganie im w osiąganiu ich własnych celów rozwojowych. Z tego powodu gra może potencjalnie toczyć się w nieskończoność.

Interakcje Simów z otoczeniem[edytuj | edytuj kod]

Gracz wydaje polecenia, co Simowie mają robić w danym czasie, np. czy mają się bawić, czytać, ćwiczyć swoje umiejętności. Simy mają zaimplementowany skrypt wolnej woli, więc nawet mogą zdecydować, przed wykonaniem zlecenia gracza że najpierw powinno być wykonane coś innego lub po prostu zignorować komendę. Simy muszą mieć zaplanowane codzienne czynności, takie jak higiena osobista, jedzenie, czy sen. Jeżeli gracz zapomni o tych czynnościach, Simy najpierw zachorują, a później umrą. Ponadto Simy potrzebują rozrywek w swoim życiu; jeżeli jej nie otrzymają, pasek szczęścia (rozrywki) będzie się obniżał, a Simy popadną w depresję.

Simy są prowadzone przez gracza poprzez instruowanie ich do wykonania pewnych interakcji z innymi obiektami (zestaw telewizyjny, radio, inny Sim). Simy mogą przyjmować gości, lecz gracz nie może bezpośrednio nimi kierować.

Stan finansowy jest regulowany poprzez wysyłanie Simów do pracy, płacenie rachunków, kupowanie produktów żywnościowych i tym podobne czynności.

Relacje między Simami[edytuj | edytuj kod]

Simy mogą okazywać sobie namiętność niezależnie od płci adorowanego Sima, jak również zawierać związki homoseksualne. Konieczne jest do tego zdobycie odpowiedniego poziomu sympatii między dwoma Simami. Istnieje również możliwość tworzenia związków poligamicznych, typowych dla kultur muzułmańskich. W grze funkcjonuje również element zazdrości, który w kontaktach między "zakochanymi" Simami doprowadza do napadów złości i policzkowania się Simów. Jest to szczególnie zauważalne w związkach poligamicznych, gdy Simy zaproszone do zamieszkania pod jednym dachem łatwo z poziomu miłości przechodzą do nienawiści.

Dodatkowo, gra zawiera rozbudowany system architektury. Początkowo gra była tworzona jako symulacja projektowania wnętrz z Simami jako dodatkiem do całości. Podczas rozwoju gry zauważono, że Simy są bardziej interesujące niż domy, więc postanowiono właśnie o nich zrobić grę.

W "The Sims" nie było możliwe nawiązywanie kontaktów towarzyskich (i ewentualnie później namiętnej miłości) ze sprzątaczkami, ogrodnikami czy kamerdynerami (co zostało zmienione w The Sims 2).

Gra zawiera również elementy cenzury obyczajowej:, o ile zaprzyjaźnione Simy kąpią się nago wspólnie w jednym basenie czy jacuzzi, rozbierają się do kąpieli w wannie czy pod natryskiem, ich podbrzusze zawsze jest „ocenzurowane” zapożyczoną z amerykańskiej telewizji pikselową plamą.

Śmierć Simów[edytuj | edytuj kod]

Pomimo, że Simowie nie starzeją się i przy pewnej dozie ostrożności gracza są nieśmiertelne, to i tak mogą umrzeć w różnych wypadkach. Mogą być to na przykład: zagłodzenie, utopienie, spłonięcie w pożarze, porażenie prądem lub poprzez wirus (można nabawić się go od świnki morskiej, co może się stać, gdy jej klatka nie jest sprzątana regularnie). Dodatkowo, dzieci Simów mogą zostać wysłane do szkoły specjalnej, jeżeli ich stopnie szkolne są bardzo słabe przez dość długi czas. Jeżeli dziecko zostanie wysłane do takiej szkoły, już nigdy nie wraca do rodziny. Pomimo takich porażek, wielu graczy umyślnie tak traktuje Simów, aby obejrzeć ich reakcje. Jeżeli gra nie zostanie zapisana po śmierci, można robić to bez żadnych obaw o przyszłość Simów.

Technologia[edytuj | edytuj kod]

The Sims używa kombinacji technik trójwymiarowej i dwuwymiarowej grafiki. Simy są trójwymiarowymi wielopoligonowymi obiektami, ale domy i wszystkie obiekty w nich to prerenderowane bitmapy.

Dodatki do gry[edytuj | edytuj kod]

Dodatek Data wydania Opis
Światowe życie Am.Płn.: 30 sierpnia 2000
PL: 30 września 2000
Pierwszy dodatek do The Sims. Dodatek dodaje więcej obiektów, zdarzeń i możliwość posiadania wielu sąsiedztw.
Balanga Am.Płn.: 28 marca 2001
PL: 9 kwietnia 2001
Drugi dodatek do The Sims. Dodatek dodaje obiekty związane z imprezami, np. podświetlana podłoga oraz ułatwia zapraszanie gości.
Randka Am.Płn.: 14 listopada 2001
PL: 29 listopada 2001
Trzeci dodatek do The Sims. Dodatek pozwala Simom na zabranie innego Sima na np. romantyczną kolację w nowej dzielnicy miasta.
Wakacje Am.Płn.: 26 marca 2002
PL: 17 kwietnia 2002
Czwarty dodatek do The Sims. Dodatek pozwala na zafundowanie Simom wakacji w różnych miejscach wypoczynkowych.
Zwierzaki Am.Płn.: 24 września 2002
PL: 1 października 2002
Piąty dodatek do The Sims. Dodatek daje Simom możliwość przygarnięcia i opiekowania się różnymi zwierzętami i hodowanie warzyw, oraz rozszerza dzielnice mieszkalną, przez dodanie starówki.
Gwiazda Am.Płn.: 12 maja 2003
PL: 27 maja 2003
Szósty dodatek The Sims. Dodatek pozwala Simom na odwiedzanie miasta podobnego do Hollywood i zostanie tytułową gwiazdą.
Abrakadabra Am.Płn.: 28 października 2003
PL: 4 listopada 2003
Siódmy i ostatni dodatek The Sims. Dodatek umożliwia Simom używanie magii, rzucanie klątw i wprowadza nową część miasta.

Konwersje[edytuj | edytuj kod]

The Sims zostało przeniesione z platformy Microsoft Windows na niektóre konsole. Mimo, iż wyniki sprzedaży były znaczące, gry nie odniosły sukcesu porównywalnego z wydaniami wersji na PC.

Sequele[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Sims (seria).

Wpływ[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku, The Sims stała się najlepiej sprzedającą się grą PC w historii, deklasując tym samym grę Myst. Gra była popularna nie tylko wśród dominujących na rynku gier młodych graczy płci męskiej, lecz również w kręgach dziewcząt (po około 50% sprzedaży dla obydwu płci)[potrzebne źródło].

Niekończąca się rozgrywka była już wcześniej wykorzystywana w innych grach, na przykład w serii gier Harvest Moon (wydanych jedynie na Super Nintendo), ale The Sims zdobył największą popularność. Gry takie (na przykład Animal Crossing), zostały rozsławione właśnie dzięki sukcesowi The Sims.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]