Doktor Paj-Chi-Wo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doktor Paj-Chi-Wo – postać fikcyjna, chiński uczony i nadworny lekarz cesarza Chin, a także mistrz i nauczyciel Ambrożego Kleksa w akademii w Salamance. To Paj-Chi-Wo ofiarował panu Kleksowi jego sekrety, które w Akademii pana Kleksa (1946) niszczy kukła (Alojzy Kukuryk) zbudowana przez Golarza Filipa. To on również podarował Mateuszowi czapkę bogdychanów, przy pomocy której ucieka on przed wilkami zamieniając się w szpaka.

Wzmianki o Chińczyku pojawiają się także w dwóch kolejnych tomach przygód pana Kleksa – Podróżach Pana Kleksa (1961) i Tryumfie Pana Kleksa (1965). Nie odgrywa już on tam jednak tak wielkiej roli, jak w tomie pierwszym. Doktor Paj-Chi-Wo pojawia się też w większości filmów o panu Kleksie. W Akademii pana Kleksa oraz Podróżach pana Kleksa postać tę kreuje Wiesław Michnikowski, natomiast w filmie Pan Kleks w kosmosie w rolę doktora Paj-Chi-Wo wcielił się Witold Dębicki.

Tło kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Doktor Paj-Chi-Wo to w polskiej literaturze jedno z ostatnich ech przedwojennego nurtu chinoiserie, występującego w zachodniej kulturze od ok. XVIII w. W nurcie tym Państwo Środka idealizowano jako krainę mędrców, w której ceni się ludzi za ich talenty i pracowitość, a nie za bogactwo czy urodzenie.

Przykładowo w rozdziale Niezwykła opowieść Mateusza z Akademii pana Kleksa król proponuje doktorowi Paj-Chi-Wo wielkie bogactwa za uleczenie chorego syna. Oferuje mu nawet pomnik. „Najjaśniejszy panie i sprawiedliwy władco (...) zachowaj klejnoty swoje dla ubogich tego kraju, niegodzien jestem również pomnika, albowiem w mojej ojczyźnie pomniki stawia się tylko poetom” – odpowiada doktor, mijając się z prawdą, bo w Chinach nie było zwyczaju stawiania pomników, a wielkie postaci – nie tylko poetów – upamiętniano bramami pailou.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

  • Doktor Paj Chi Wo radzi to rozrywkowa audycja na antenie Polskiego Radia Szczecin.
  • Postać doktora Paj-Chi-Wo pojawia się w grze Wino Adventure 2.
  • Paihivo – polski zespół grający reagge.