Pan Kleks w kosmosie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pan Kleks w kosmosie
Gatunek familijny
muzyczny
fantastyka naukowa
przygoda
Rok produkcji 1988
Data premiery Polska 5 grudnia 1988
Kraj produkcji  Polska
 Czechosłowacja
 ZSRR
Język polski, angielski
Czas trwania 79 min (część I)
69 min (część II)
Reżyseria Krzysztof Gradowski
Scenariusz Krzysztof Gradowski
Główne role Piotr Fronczewski
Jan Jankowski
Henryk Bista
Piotr Ptaszyński
Monika Sapilak
Bohdan Smoleń
Maryla Rodowicz
Muzyka Andrzej Korzyński
Bohdan Mazurek
Zdjęcia Włodzimierz Głodek
Scenografia Jerzy Masłowski
Kostiumy Barbara Śródka-Makówka
Montaż Teresa Miziołek
Wytwórnia Zespół Filmowy Zodiak
Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Wytwórnia Filmowa Koliba
Dystrybucja Polska Centrala Rozpowszechniania Filmów
Poprzednik Podróże pana Kleksa
Kontynuacja Tryumf pana Kleksa

Pan Kleks w kosmosie – trzeci z filmów („Akademia pana Kleksa” i „Podróże pana Kleksa”) opowiadających o przygodach profesora Ambrożego Kleksa. Reżyseria: Krzysztof Gradowski. Film zrealizowano w roku 1988 jako koprodukcję polsko-czechosłowacką. Zdjęcia kręcono na terytorium Polski, Czechosłowacji oraz ZSRR. W filmie można zaobserwować, że np. Centrum Dowodzenia Siłami Kosmicznymi „zagrała” kawiarnia w kształcie dysku znajdująca się w Bratysławie na przerzuconym przez Dunaj moście, a jako wnętrze Centrum Dowodzenia wykorzystano salę operacyjną Państwowej Dyspozycji Mocy. Swoją „rolę” w filmie miały też Zakłady Azotowe „Puławy” oraz Petrochemia w Płocku.

W swojej konwencji film stanowił odejście od wcześniejszych produkcji z tego cyklu. „Pan Kleks w Kosmosie” w odróżnieniu od poprzedników nie bazował na pierwowzorze literackim Jana Brzechwy. Reżyser zdecydował się umieścić głównego bohatera w swym autorskim scenariuszu i pokierować jego losami wedle własnej wizji. W filmie możemy zaobserwować kontynuację wątku z „Podróży pana Kleksa” dotyczącego postaci Wielkiego Elektronika. Jest to również ostatni w pełni aktorski film z serii o Panu Kleksie. Następny w kolejności obraz pt. „Tryumf pana Kleksa” został zrealizowany częściowo jako film animowany.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Maliszewie otrzymują na gwiazdkę komputer ofiarowany od byłego wychowanka, Jacka Bronowskiego, obecnie mieszkającego w USA. W nocy komputer sam się włącza i opowiada dzieciom historię, która ma wydarzyć się za 25 lat.

Wielki Elektronik, który po ucieczce z Wyspy Wynalazców osiadł na odległej planecie Mango, pracuje nad nowym wynalazkiem - urządzeniem do fantomizacji. Proces ten ma polegać na rozbiciu dowolnego obiektu na cząstki elementarne i możliwości przetransportowania go w ten sposób poprzez przestrzeń i czas. Pierwszym obiektem, na którym Wielki Elektronik postanawia przetestować swój wynalazek jest transportowiec kosmiczny ARGO 1417. Wielki Elektronik, na prośbę gubernatora planety Mango, niejakiego Don Manuela Carmello de Bazara zgadza się użyć swego wynalazku, aby dostarczyć gubernatorowi z Ziemi dziewczynkę, która byłaby dla niego upragnioną córką. Wybór pada na Agnieszkę, uczennicę trzeciej klasy szkoły podstawowej im. Stanisława Lema. Gdy zostaje ona uprowadzona na Mango, uczniowie z jej klasy udają się do ostatniego rezerwatu przyrody, aby prosić mieszkającego tam Pana Kleksa o pomoc w odzyskaniu koleżanki. Żyjący dotąd z dala od cywilizacji Pan Kleks, przekonany, że dzieci o nim zapomniały, decyduje się przyjść uczniom z pomocą. Razem z członkiem klasy Groszkiem, jego ojcem komandorem Maxem Bensonem oraz z stworkiem Melo-Śmiaczem, wyruszają na pokładzie ścigacza VOLTAN II w niebezpieczną wyprawę na planetę Mango, gdzie profesora Kleksa czeka ostateczna walka ze swym odwiecznym wrogiem w osobie Wielkiego Elektronika.

Na końcu filmu, gdy komputer opowiedział już całą historię, do pokoju przychodzi dwóch mechaników, którzy chcą zabrać sprzęt do naprawy. Dzieci rozpoznają, że to Alojzy Bąbel i Wielki Elektronik i ich przepędzają.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]