Polskie Radio Szczecin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Szczecin
Ilustracja
Siedziba Polskiego Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego 73 w Szczecinie
Państwo  Polska
Siedziba Szczecin
Język polski
Data założenia 1945
Inne nazwy Polskie Radio Szczecin
Właściciel Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Szczecinie "Radio Szczecin" SA / Skarb Państwa
Prezes Wojciech Włodarski
Redaktor naczelny Tomasz Duklanowski
Częstotliwości
w miastach
92,0 FM – Szczecin
94,4 FM – Szczecin
98,7 FM – Kołobrzeg
106,3 FM – Świnoujście
Transmisja DAB+  
Strona internetowa
Logo Radio Szczecin

Polskie Radio Szczecin (Radio Szczecin) – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet[1].

Emituje swój program całodobowo na obszarze prawie całego województwa zachodniopomorskiego, docierając także do województw ościennych oraz na tereny przygraniczne Niemiec. Radio jest spółką akcyjną z całkowitym udziałem Skarbu Państwa. Prezesem zarządu od października 2016 roku był Artur Kubaj, który od 2007 roku pracował w szczecińskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Na początku lutego 2021, po uprzednim zawieszeniu i rezygnacji Artura Kubaja, stanowisko prezesa Radia Szczecin przejął Wojciech Włodarski[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dniach 8-20 lipca 1945 roku teren Pomorza Zachodniego wizytował pracownik poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia Aleksander Trzecieski. Odwiedził Gorzów Wielkopolski, Stargard, Koszalin, Szczecinek i właśnie Szczecin[3]. W sierpniu 1945 roku do Szczecina przybyli oddelegowani przez Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia technicy z Bydgoszczy[4], którzy przy ulicy Piłsudskiego (w późniejszym kinie Delfin), zorganizowali radiowęzeł, skąd prowadziły kable do kilku placów w mieście. Wkrótce potem siedzibę przeniesiono do budynku przy alei Wojska Polskiego 73 (dzisiaj, choć adres radia jest taki sam, to siedziba jest w budynku obok, a w obecnym budynku mieści się hotel Atrium), natomiast nadajniki i radiostację zainstalowano przy ulicy Malinowej.

Emisja pierwszego sygnału nastąpiła 25 grudnia 1945 w południe[4]. Pierwsze słowa które popłynęły w eter wypowiedziała Jadwiga Helbingowa[4]. Uroczyste otwarcie rozgłośni miało miejsce 27 stycznia 1946. W latach 50. XX wieku po niedofinansowaniu powojennym pojawiły się większe środki dla rozgłośni i pracowników radia[4]. W radiostacji pojawiły się cztery magnetofony stacjonarne i jeden przenośny. Pracownicy zaczęli rejestrować dźwięk na taśmach magnetofonowych[4].

Wieżowiec PRITV (dawna siedziba radia oraz telewizji, aktualnie właścicielem budynku jest prywatny inwestor)

W 1962 i 1963 radio transmitowało Festiwal Młodych Talentów[4]. W roku 1972 na antenie Radia Szczecin (ale też Radia Koszalin i Gdańsk) pojawiło się Studio Bałtyk[4]. W roku 1980 oddano do użytku nowoczesny wieżowiec radia i telewizji[4]. Po wprowadzeniu stanu wojennego część pracowników radiowych została zweryfikowana negatywnie i musiała pożegnać się z rozgłośnią[4]. Niektórzy z nich wrócili do pracy w radiu w roku 1989. W latach 80. w budynku radia zbudowane zostało studio nagraniowe ze stołem mikserskim i magnetofonem wielośladowy. Nagrywali tu m.in. Marek Biliński, Bank, Kasa Chorych, Lombard, Oddział Zamknięty, Turbo, Urszula Sipińska i Skaldowie. W siedzibie Radia Szczecin powstały takie piosenki jak Dorosłe dzieci, Szklana pogoda, Nie będę Julią[4]. W latach 90. XX w Radiu Szczecin pojawiły się reklamy. 9 czerwca 1991 roku zadebiutowała Szczecińska Lista Przebojów.

Częstotliwości nadawania analogowego[edytuj | edytuj kod]

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 1 sierpnia 2014 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[6].

Wybrane audycje radiowe[edytuj | edytuj kod]

 • Radio Szczecin na Dzień Dobry - prowadzą: Agata Hawrylczuk i Jarosław Gowin
 • Radio Szczecin w pracy - prowadzi: Grzegorz Lament / Marzena Szóstak / Paulina Sawicka
 • Czas reakcji - prowadzi: Krzysztof Kukliński / Janusz Wilczyński / Przemysław Szymańczyk
 • Radio Szczecin po godzinach - prowadzi: Milena Milewska / Sebastian Roszkowski / Anna Łukaszek

Inicjatywy społeczne, kulturalne i rozrywkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Muzyczna Gwiazdka Radia Szczecin
 • Złote Piaski - coroczna letnia akcja Radia Szczecin prowadzona na nadmorskich plażach
 • "Blackout w Radiu Szczecin" - cykl akustycznych koncertów
 • Radio Szczecin na Wakacjach - coroczna akcja z nadmorskich kurortów
 • Radio Szczecin Poleca - najciekawsze atrakcje, rozrywka z regionu
 • Kierunek Praca - portal kojarzący pracodawców z potencjalnymi pracownikami z regionu

Radio Szczecin Extra[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2009 roku uruchomiono miejski program Radia Szczecin – Szczecin.fm. W maju 2013 stacja zmieniła nazwę na Radio 94i4.fm, a w kwietniu 2016 roku na Radio Szczecin Extra[7]. Do października 2014 roku stacja dostępna była na UKFie (na miejskiej częstotliwości Radia), teraz nadawana jest tylko w DAB+.

 Osobny artykuł: Radio Szczecin Extra.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Komunikaty prasowe – Radio Szczecin współtworzy Euranet. BiznesPolska.pl, 2008-02-26. [dostęp 2011-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-03)].
 2. Nikola Bochyńska: Wojciech Włodarski nowym prezesem Radia Szczecin. Wirtualnemedia.pl, 2021-02-05. [dostęp 2021-05-14].
 3. Szulc 2012 ↓.
 4. a b c d e f g h i j Jak to się zaczęło Historia Radia Szczecin w odcinkach - Region - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2018-12-09] (pol.).
 5. a b c d Radio Szczecin na dwóch częstotliwościach. Specjalna aplikacja dla 94,4. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2014-10-31].
 6. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].
 7. radioszczecinextra.pl, radioszczecinextra.pl [dostęp 2017-10-19] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]