Polskie Radio Szczecin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Szczecin
Ilustracja
Logo Radia Szczecin
Państwo

 Polska

Siedziba

Szczecin

Język

polski

Data założenia

1945

Inne nazwy

Polskie Radio Szczecin

Właściciel

Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Szczecinie „Radio Szczecin” SA / Skarb Państwa

Prezes

Wojciech Włodarski

Redaktor naczelny

Tomasz Duklanowski

Częstotliwości
w miastach

92,0 FM – Szczecin
94,4 FM – Szczecin
98,7 FM – Kołobrzeg
106,3 FM – Świnoujście

Transmisja DAB+

 

Strona internetowa

Polskie Radio Szczecin (Radio Szczecin) – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet[1]. Emituje swój program całodobowo na obszarze prawie całego województwa zachodniopomorskiego, docierając także do województw ościennych oraz na tereny przygraniczne Niemiec. Radio jest spółką akcyjną z całkowitym udziałem Skarbu Państwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 40./50.[edytuj | edytuj kod]

Magnetofony w Radiu Szczecin od 1949

W dniach 8–20 lipca 1945 roku teren Pomorza Zachodniego wizytował pracownik poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia Aleksander Trzecieski. Odwiedził Gorzów Wielkopolski, Stargard, Koszalin, Szczecinek i właśnie Szczecin[2]. W sierpniu 1945 roku do Szczecina przybyli oddelegowani przez Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia technicy z Bydgoszczy[3], którzy przy ulicy Piłsudskiego (w późniejszym kinie Delfin), zorganizowali radiowęzeł, skąd prowadziły kable do kilku placów w mieście. Wkrótce potem siedzibę przeniesiono do budynku przy alei Wojska Polskiego 73 (dzisiaj, choć adres radia jest taki sam, to siedziba jest w budynku obok, a w obecnym budynku mieści się hotel Atrium), natomiast nadajniki i radiostację zainstalowano przy ulicy Malinowej.

Emisja pierwszego sygnału nastąpiła 25 grudnia 1945 w południe[3]. Pierwsze słowa które popłynęły w eter wypowiedziała Jadwiga Helbingowa[3]. Uroczyste otwarcie rozgłośni miało miejsce 27 stycznia 1946. W latach 50. XX wieku po niedofinansowaniu powojennym pojawiły się większe środki dla rozgłośni i pracowników radia[3]. W radiostacji pojawiły się cztery magnetofony stacjonarne i jeden przenośny. Pracownicy zaczęli rejestrować dźwięk na taśmach magnetofonowych[3].

Lata 60./70./80./90.[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Polskiego Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego 73 w Szczecinie

W 1962 i 1963 radio transmitowało Festiwal Młodych Talentów[3]. W roku 1972 na antenie Radia Szczecin (ale też Radia Koszalin i Gdańsk) pojawiło się Studio Bałtyk[3]. W roku 1980 oddano do użytku nowoczesny wieżowiec radia i telewizji[3]. Po wprowadzeniu stanu wojennego część pracowników radiowych została zweryfikowana negatywnie i musiała pożegnać się z rozgłośnią[3]. Niektórzy z nich wrócili do pracy w radiu w roku 1989. W latach siedemdziesiątych redaktor Alina Głowacka za swoje reportaże otrzymała „Złoty Mikrofon”. Z radiem w Szczecinie związani byli znani sprawozdawcy sportowi: Bohdan Tomaszewski, Lesław Skinder, Cezary Gurjew, Henryk Urbaś, Roman Czejarek[4]. W latach 80. w budynku radia zbudowane zostało studio nagraniowe ze stołem mikserskim i magnetofonem wielośladowy. Nagrywali tu m.in. Marek Biliński, Bank, Kasa Chorych, Lombard, Oddział Zamknięty, Turbo, Urszula Sipińska i Skaldowie. W siedzibie Radia Szczecin powstały takie piosenki jak Dorosłe dzieci, Szklana pogoda, Nie będę Julią[3]. W latach 1984–1985 Radiokomitet zorganizował dwuletni cykl obchodów czterdziestych rocznic kolejnych rozgłośni, pod hasłem „Od Lublina do Szczecina”. Szczecińskie uroczystości zorganizowano 14 grudnia 1985 w nowo otwartym studiu muzycznym S-2[5].

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. XX w Radiu Szczecin pojawiły się reklamy. 9 czerwca 1991 roku zadebiutowała Szczecińska Lista Przebojów. W latach 1990–2006 prezesem i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Szczecin SA. był Zbigniew Kosiorowski[6]. Po 1990 nastąpił rozwój szczecińskiego radia. 1992 to początek komputeryzacji, rozgłośnia zaczęła nadawać całodobowo, zainaugurowano koncerty w studio i eterze S-1. W tym samym okresie rozpoczął się remont starej siedziby radia przy al. Wojska Polskiego. Rok później skomputeryzowany news room rozpoczął współpracę z siecią ogólnopolską System BASIS. W 1994 ukończono kapitalny remont budynku starej rozgłośni radiowej przy al. Wojska Polskiego 73, w następnym roku podpisano kontrakt z niemiecką firmą GTC na kompleksową komputeryzację rozgłośni[7]. Radio Szczecin w 1995 jako jedyne w Polsce wprowadziło system producencki[8]. W 1998 ukończono modernizację tzw. studia literackiego, przystosowanego do realizacji zaawansowanych form radiowych (reportaże, słuchowiska, dokumenty radiowe) wymagających zastosowania wysokiej techniki cyfrowej[7].

Pierwsza dekada XXI w.[edytuj | edytuj kod]

Wieżowiec PRITV (dawna siedziba radia oraz telewizji)[9]

W 2003 rozpoczęto emisję programu za pomocą systemu DigAIRange i DigaROC, zaś w 2007 wyposażono dziennikarzy w cyfrowe rejestratory dźwięku Flashmic HBB i Marantz. Dźwięk rejestrowany na kartach SD i CompactFlash znacznie szybciej trafiał do systemów emisyjnych. W 2009 zmodernizowano studio koncertowe S-1[7]. W 2005 stacja zatrudniała 76 pracowników[10]. W 2006 prezesem Polskiego Radia Szczecin został Krzysztof Soska[11]. Od października 2006 do listopada 2012 kierownikiem Redakcji Sportowej Polskiego Radia był Cezary Gurjew, ponownie od kwietnia 2017[12]. 20 kwietnia 2010 Krzysztof Soska zrezygnował przed upływem kadencji. Wydawcą serwisów była Aneta Łuczkowska, szefem radiowego newsroomu Zbigniew Uciechowski, od 2010 reporterem był Tomasz Duklanowski (odszedł w 2010)[13][14].

Druga dekada XXI w.[edytuj | edytuj kod]

W 2010 rada nadzorcza spółki Polskie Radio Szczecin wybrała na stanowisko prezesa Andrzeja Skrendę (pracę zaczynał w latach studenckich jako reporter), wiceprezesem ds. finansowych został pełniący dotychczas tę funkcję Mariusz Grab[15]. 27 listopada 2012 związki zawodowe działające w szczecińskiej rozgłośni otrzymały pismo prezesa zarządu Adama Rudawskiego (doktor nauk ekonomicznych, menedżer mediów, prezes zarządu Radia Szczecin w latach 2011–2016)[16], w którym zapowiadał zmniejszenie wymiaru czasu pracy czterem dziennikarzom i dwóm pracownikom administracyjnym do ¼ etatu. Oficjalny powód „trudna sytuacja ekonomiczna spółki”, natomiast w rzeczywistości był nim wiek: od 53 do 62 lat, a więc bez możliwości przejścia na emeryturę i znalezienia innej pracy, która zapewniłaby utrzymanie. Wystosowano apel protest do rozgłośni Polskiego Radia w całej Polsce[17]. W roku 2014 w rozgłośni pracowały 62 osoby, z których 32 stanowili dziennikarze, pozostali to pracownicy administracyjni. W 2014 na tle publicznych rozgłośni Polskiego Radia Radio Szczecin zajęło szóstą pozycję pod względem udziału w czasie słuchania[18].

W październiku 2016 Adam Rudawski został odwołany ze stanowiska, który odwoływał się od uchwał Rady Mediów Narodowych, odwołujących go ze stanowiska, twierdząc, że tylko minister skarbu państwa mógł dokonać takiej czynności[19]. Do roku 2015 rozgłośnia stała się bardzo popularna w regionie i wielu kojarzyła się z niezależnym dziennikarstwem[20]. Od października 2016 prezesem zarządu był dr Artur Kubaj (politolog, niegdyś działacz Samoobrony, były członek honorowego komitetu wyborczego Andrzeja Dudy[21]), od 2007 roku pracował w szczecińskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Pod kierownictwem Kubaja publiczna rozgłośnie stała się nową linią radia popierającego władzę PiS. Dwa tygodnie po objęciu przez niego stanowiska prezesa funkcję redaktora naczelnego stracił Tomasz Chaciński, zastąpił go Przemysław Szymańczyk (obecnie, po wykupieniu Polska Press przez Orlen, z nadania władzy Szymańczyk jest redaktorem naczelnym Głosu Szczecińskiego)[22].

Od 2016 szczecińska rozgłośnia była krytykowana za silne nastawienie prorządowe połączone z dyskredytowaniem krytyków władzy, przeczenie misji radia publicznego oraz łamanie szeregu zasad etyki dziennikarskiej. W stacji zaczęli pojawiać się prawicowi komentatorzy i pojawili się różni nowi dziennikarze promujący linię partii rządzącej[22]. Z radia odchodzili kolejni pracownicy, którzy nie zgadzali się z nową linią radia, na antenie pojawiali się natomiast publicyści prawicy, jak Magdalena Ogórek czy Piotr Cywiński[22]. W styczniu 2020 Artur Kubaj po uprzednim zawieszeniu złożył rezygnację z pełnionej funkcji (rada nadzorcza „Press” powołała go do jednoosobowego zarządu związku MOC Radio), a radio jeszcze bardziej skręciło „w prawo”[22]. Stanowisko prezesa Radia Szczecin przejął Wojciech Włodarski, który dotychczas był zastępcą dyrektora szczecińskiego NFZ[23][24]. Wojciech Włodarski był także pełniącym obowiązki redaktora naczelnego, natomiast zastępcą redaktora naczelnego został Tomasz Duklanowski, a Kamil Nieradka szefem informacji Radia Szczecin[25]. Dziennikarzom Radia Szczecin te zmiany się nie spodobały. W ciągu niecałego roku z Radia odeszło 26 osób, w tym 18 pracowników etatowych[26].

Trzecia dekada XXI w.[edytuj | edytuj kod]

Od lutego 2021 szczecińską rozgłośnią kieruje jako redaktor naczelny Tomasz Duklanowski współpracujący z Gazetą Polską[27]. Wcześniej pracował m.in. w szczecińskim tygodniu Jedność, „Nowym Kurierze”, Kurierze Szczecińskim, Życiu Tomasza Wołka, Dzienniku Stargardzkim, Głosie Szczecińskim[28][13]. W 2021 pracownicy na stanowiskach dziennikarskich zarabiali przeciętnie 8,7 tys., na stanowiskach w obsłudze technicznej zarabiają przeciętnie 4,3 tys. zł[29]. 6 marca 2023 prezes Polskiego Radia Szczecin Wojciech Włodarski wydał komunikat dla mediów w związku ze śmiercią syna posłanki Magdaleny Filiks[a][22], odbyło się także zebranie, na którym próbowano przedstawić petycję w sprawie odwołania redaktora naczelnego[13]. Z 7 marca na 8 marca 2023 nieznany sprawca lub sprawcy oblali czerwoną farbą drzwi wejściowe do siedziby publicznego Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Obok, na chodniku, był napis: Macie krew na rękach. Rano osoby z radia zgłosiły ten fakt na policję[31].

8 marca 2023 prezes Polskiego Radia Szczecin Wojciech Włodarski wydał oświadczenie wyrażając ogromne współczucie wobec najbliższych Mikołaja oraz że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa[32]. Prezes Polskiego Radia Szczecin nie wspomniał jednak, że to Radio Szczecin podało informacje na temat tej sprawy jako pierwsze, wraz z TVP Info[33]. 9 marca 2023 pracownicy radia wysłali pismo do rady nadzorczej rozgłośni, prezesa zarządu Wojciecha Włodarskiego, rady programowej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdzie 37 (w grupie tej są doświadczeni dziennikarze, którzy z rozgłośnią są związani od lat, a także pracownicy techniczni i z innych działów pracowników radia) na ponad 70 osób (część osób się nie podpisała, bo są na zwolnieniu lekarskim lub nie było ich w redakcji – najmniej chętnych do podpisywania się pod tym oświadczeniem było w newsroomie), nie zgadzają się z uwikłaniem mediów publicznych w walkę polityczną w związku z ostatnimi wydarzeniami w Radiu Szczecin[34].

10 marca 2023 w dniu powrotu z urlopu redaktora naczelnego Tomasza Duklanowskiego z Radia Szczecin odchodzą Grzegorz Piepke i Bartłomiej Czetowicz, prowadzący poranny program w Radiu Szczecin, współpracę z rozgłośnią zakończył również Krzysztof Spór[b] – dodając – mamy nadzieję na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy, mamy nadzieję, że winni tej sytuacji poniosą karę[35]. Radio Szczecin w związku z zaistniałą sytuacją poniosło straty wizerunkowe. Firmy, które wcześniej korzystały z anteny Radia Szczecin, rezygnują z kampanii reklamowych (Castorama; Helios; Ronson Development; Teatr Współczesny w Szczecinie; agencja koncertowa Your Events Art)[36].

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez Millward Brown SMG/KRC) za okres listopad-kwiecień 2021/2022, wskaźnik udziału w rynku słuchalności Polskiego Radia Szczecin wyniósł 11,9 proc., co dało tej stacji pozycję wicelidera w szczecińskim rynku radiowym[37].

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 1 sierpnia 2014 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[38].

Częstotliwości nadawania analogowego[edytuj | edytuj kod]

Ludzie Radia Szczecin[40][edytuj | edytuj kod]

Prezesi Radia Szczecin (1945–2023)[edytuj | edytuj kod]

Zdzisław Karczewski
Tomasz Tomaszewski
Henryk Urbaś
Artur Dyczewski
Roman Czejarek
Przemysław Thiele
Konrad Wojtyła
Piotr Cywiński
Magdalena Ogórek

Redaktorzy naczelni (1945–2023)[edytuj | edytuj kod]

(...)

Dawni, obecni pracownicy i współpracownicy[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywy społeczne, kulturalne i rozrywkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Muzyczna Gwiazdka Radia Szczecin
 • Złote Piaski – coroczna letnia akcja Radia Szczecin prowadzona na nadmorskich plażach
 • „Blackout w Radiu Szczecin” – cykl akustycznych koncertów
 • Radio Szczecin na Wakacjach – coroczna akcja z nadmorskich kurortów
 • Radio Szczecin Poleca – najciekawsze atrakcje, rozrywka z regionu
 • Kierunek Praca – portal kojarzący pracodawców z potencjalnymi pracownikami z regionu

Wybrane audycje radiowe[edytuj | edytuj kod]

 • Radio Szczecin na Dzień Dobry – prowadzą: Agata Hawrylczuk i Jarosław Gowin
 • Radio Szczecin w pracy – prowadzi: Grzegorz Lament / Marzena Szóstak / Paulina Sawicka
 • Czas reakcji – prowadzi: Krzysztof Kukliński / Janusz Wilczyński
 • Radio Szczecin po godzinach – prowadzi: Milena Milewska / Sebastian Roszkowski / Anna Łukaszek

Kontrowersje wokół Radia Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Zmiany, jakie w 2015 i 2016 przeprowadzono z inicjatywy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z grudnia 2015 oraz uchwalenie w czerwcu 2016 ustawy powołującej do życia Radę Mediów Narodowych) oraz rozpoczętą w 2016 wymianą kadrową doprowadziły do poważnego podważenia niezależności Radia Szczecin od partii rządzącej. Od tego czasu szczecińska rozgłośnia była krytykowana za silne nastawienie prorządowe połączone z dyskredytowaniem krytyków władzy, przeczenie misji radia publicznego oraz łamanie szeregu zasad etyki dziennikarskiej. Kontrowersje i nagłośnienie w mediach spowodowały działania prowadzone od 2016 roku. W stacji zaczęli pojawiać się prawicowi komentatorzy i pojawili się różni nowi dziennikarze promujący linię partii rządzącej[22].

Kontrowersje wokół Radia Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Główne kontrowersje wokół Radia Szczecin to[22]:

 • W 2018 szczecińska radiowa rozgłośnia podała, że w wynajmowanym szczecińskim apartamencie posła Stanisława Gawłowskiego prostytutki świadczą usługi seksualne. Radio Szczecin sensacyjne doniesienia opatrzyło tytułem „Kolejne kłopoty posła. W jego mieszkaniu można kupić seks”. Radio Szczecin stwierdziło[41]:

Radio ma z trzech niezależnych źródeł potwierdzoną informację, że trzypokojowe mieszkanie, w którym można umówić się z prostytutką na seks, należy do Stanisława Gawłowskiego. Z jedną z takich pań, właśnie w tym lokalu, umówił się dziennikarz radia.

Renata Listowska-Gawłowska wskazała[41]:

Zanim wynajęliśmy to mieszkanie, szczegółowo sprawdzałam, z kim zostanie podpisana umowa. Mąż jest politykiem i wiedziałam, że musimy być ostrożni. To mieszkanie wynajęliśmy ponad dwa lata temu pani w wieku około 50 lat, która prowadziła food trucka. Sprawdziłam, była zarejestrowana w rejestrze działalności gospodarczej. W marcu minęły dwa lata, jak wynajmujemy tej pani to mieszkanie. Właśnie do niej zadzwoniłam i poinformowałam o doniesieniach radia. Też była w szoku. Od razu zgłosiłam zarządcy nieruchomości, że mieszkanie będzie wynajmowane i że jeżeli będą jakieś problemy, to proszę o informacje. Nigdy nie miałam od zarządcy sygnałów, że mieszkanie użytkowane jest nieprawidłowo. Nie wykluczam, że za podanie nieprawdziwych informacji jej mąż wystąpi przeciwko Radiu Szczecin na drogę sądową.

 • W 2019 redaktor Tomasz Duklanowski (w Radiu Szczecin od 2017) był autorem kontrowersyjnych reporterskich materiałów, w którym pacjenci zarzucali marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, że przyjmował od nich łapówki. W styczniu 2020 marszałek zagroził dziennikarzowi (tak jak i innym redakcjom powtarzającym te informacje) karnymi procesami[25]. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wytoczył Tomaszowi Duklanowskiemu proces o zniesławienie z prywatnego aktu oskarżenia. W warszawskim sądzie w 2022 odbyła się rozprawa pojednawcza w procesie, sądowe posiedzenie pojednawcze nie doprowadziło do ugody[42]. Podczas rozprawy pojednawczej pełnomocnik marszałka mecenas Jacek Dubois zaproponował ugodę, która miałaby polegać na przeproszeniu marszałka Grodzkiego przez Duklanowskiego. Dziennikarz Tomasz Duklanowski taką propozycję ugody odrzucił wskazując o tym portalowi Niezalezna.pl[43]:

To byłoby nieuczciwe wobec tych osób, które mówiły mi o przyjmowaniu pieniędzy przez marszałka Grodzkiego.Opisałem kilkanaście zdarzeń korupcyjnych, rozmawiałem z dziesiątkami świadków. Co ważne, większość tych osób mówiła o korupcji marszałka Grodzkiego w prokuraturze, wcześniej pouczona o odpowiedzialności karnej, jaka grozi za składanie fałszywych zeznań. To nie były anonimowe osoby, jak mówi Grodzki.

 • 29 grudnia 2022 wzbudziła kontrowersje publikacja redaktora naczelnego publicznego Radia Szczecin Tomasza Duklanowskiego. Rozgłośnia opisała w nim wyrok, który zapadł w 2021, zdarzenie było prawie sprzed trzech lat, prawomocny wyrok zapadł ponad rok wcześniej, a sprawca został skazany na 4 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności i odsiaduje wyrok. Wtedy za pedofilię skazany został Krzysztof F., były pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. zwalczania uzależnień. Jest w trakcie odbywania kary. W publikacji znalazły się jednak informacje (wiek ofiar, informacje o działalności politycznej ich matki), przez które w łatwy sposób można było zidentyfikować ofiary Krzysztofa F. Zdaniem ekspertów i komentatorów doszło do wtórnej wiktymizacji ofiary. Po informacji Radia Szczecin, która równolegle obiegła inne prawicowe media, internetowi hejterzy błyskawicznie ustalili, że chodzi o syna posłanki KO Magdaleny Filiks. To mogło pogłębić traumę Mikołaja Filiksa i przyczynić się do jego śmierci[44]. Na publikację zareagował m.in. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, który poinformował o złożeniu do Rady Etyki Mediów wniosku dotyczącego tego artykułu. Natomiast dziennikarz i działacz katolicki Tomasz Terlikowski do podanej w piątek 3 marca 2023 informacji o śmierci 15-letniego Mikołaja aluzyjnie wskazał, że stanowisko powinien stracić naczelny Radia Szczecin Tomasz Duklanowski i „najbardziej oddani sprawie pracownicy TVP Info”. 4 marca 2023 pojawiła się internetowa petycja o odebranie mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski[45]. W petycji założonej 4 marca na stronie petycjeonline.com przez adwokata Dariusza Golińskiego z Warszawy, w której każdy wciąż może poprzeć ten dokument można przeczytać m.in[44]:

W wyniku brutalnej walki politycznej Tomasz Duklanowski swoimi działaniami doprowadził do możliwości ujawnienia danych osobowych ofiary przestępcy seksualnego. Ponowna wiktymizacja doprowadziła do niewyobrażalnej tragedii. O fakcie ujawnienia danych umożliwiających identyfikację ofiary informował m.in. red. Tomasz Terlikowski, czy też przewodniczący Państwowej Komisji do spraw Pedofilii - Błażej Kmieciak. W opinii wyżej wymienionych działanie Tomasza Duklanowskiego było niedopuszczalne i przekraczające rzetelność dziennikarską. Mając na uwadze czyn, jakiego dopuścił się Tomasz Duklanowski oraz skutek tego czynu, zasadnym jest podjęcie przez Pana Prezydenta decyzji o pozbawieniu Tomasza Duklanowskiego Orderu - Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski (MP z 2020 r. poz. 1143), albowiem odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia, czyli ziściła się przesłanka, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października o orderach i odznaczeniach.

6 marca 2023 katolicki publicysta Tomasz Terlikowski w sprawie kontrowersyjnych reporterskich materiałów Radia Szczecin oświadczył[46]:

I jeszcze pytanie dla polityków odpowiedzialnych za media publiczne: kiedy ze swojej funkcji zostanie odwołany dyrektor Radia Szczecin? Nie pytam, czy zostanie, bo to z punktu widzenia moralności, kwestia oczywiście. Pytam o to, ile będziecie z tym jeszcze czekać?

Natomiast Jolanta Hajdasz, dyrektorka Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, podtrzymuje swoje wsparcie dla Tomasza Duklanowskiego, naczelnego Radia Szczecin, którego materiał pozwolił na identyfikację dzieci będących ofiarami pedofila. Przyznała jednocześnie, że „żaden tekst czy materiał dziennikarski nie jest warty życia ludzkiego”[47]:

Podtrzymuję wsparcie dla red. Duklanowskiego, bo on działał w dobrej wierze, ale wydarzyła się ogromna tragedia i żadne słowa dzisiaj jej nie cofną.

Scenarzystka filmowa i dziennikarka Ewa Stankiewicz na twitterze oświadczyła[48]:

Wspieram Tomasza Duklanowskiego. Zorganizowano nagonkę na bardzo dobrego dziennikarza i bardzo dobrego człowieka, który ujawnił niebezpieczne działanie osobnika osłanianego medialnie wyrządzającego innym krzywdę. Przypisywanie winy dziennikarzowi to szczyt perwersji.

Członek rady programowej TVP Krzysztof Luft, który składał skargę w tej sprawie stwierdził[49]:

Skrajnie zdeprawowani dziennikarze TVP Info i Radia Szczecin ujawnili informacje umożliwiające identyfikację dzieci, ofiar przemocy seksualnej. A KRRiT milczy.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wskazał[49]:

Moją rolą nie jest wyjaśnienie okoliczności śmierci tego chłopca, tylko roli mediów w całej sprawie. I tego, jakie standardy medialne zostały dochowane. Należy przede wszystkim uszanować majestat śmierci tego chłopca. Oczekiwanie, że wydam decyzję pod wpływem emocji, jest chybione. Będę postępował zgodnie z procedurami.

Wojciech Włodarski, prezesem publicznej szczecińskiej rozgłośni dla portalu Wirtualnemedia.pl udzielił krótkiego komentarza[46]:

W imieniu własnym i pracowników składam szczere wyrazy współczucia; nie ma słów, które oddałyby ogrom tragedii. Chciałbym jednocześnie poinformować, że zarząd na żadnym etapie nie bierze udziału w tworzeniu i publikacji materiałów dziennikarskich. Spółka od początku wyraża gotowość w wyjaśnieniu wszystkich aspektów sprawy”.

Śledztwo prokuratury[edytuj | edytuj kod]

W 2023 postępowanie ws. śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks wszczęła Prokuratura rejonowa w Szczecinie[50][51]. Szczecińska prokuratura wszczęła rutynowe śledztwo w sprawie doprowadzenia do samobójstwa. W jego ramach sprawdzone zostaną także wiadomości, jakie po upublicznieniu sprawy molestowania dostawał na telefon i komputer Mikołaj Filiks[46]. Wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Szczecin-Zachód, przejęła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, co świadczy m.in. o niezwyczajnej randze tego postępowania[52].

Radio Szczecin Extra[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2009 roku uruchomiono miejski program Radia Szczecin – Szczecin.fm. W maju 2013 stacja zmieniła nazwę na Radio 94i4.fm, a w kwietniu 2016 roku na Radio Szczecin Extra[53]. Do października 2014 roku stacja dostępna była na UKFie (na miejskiej częstotliwości Radia), teraz nadawana jest tylko w DAB+.

 Osobny artykuł: Radio Szczecin Extra.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Tomasz Duklanowski jako redaktor naczelny Radia Szczecin podał informacje ułatwiające ustalenie, że to syn posłanki Magdaleny Filiks był molestowany przez pedofila. W sprawie tej prezes radia Szczecin w imieniu własnym i pracowników złożył szczere wyrazy współczucia w związku ze śmiercią syna posłanki Magdaleny Filiks. Jednocześnie poinformował, że zarząd na żadnym etapie nie bierze udziału w tworzeniu i publikacji materiałów dziennikarskich. Spółka od początku wyraża gotowość w wyjaśnieniu wszystkich aspektów sprawy[22][30]
 2. Od kilku dni patrzę z osłupieniem na to, co się dzieje, jak ludzkie nieszczęście zamieniło się w polityczny oręż. Nie mam wątpliwości, czemu służyło wyciągnięcie tej sprawy na światło dzienne po tak wielu miesiącach. Przekroczono granicę, za którą wydarzyła się niewyobrażalna tragedia, ale zamiast refleksji kierownictwa Radia Szczecin i zdecydowanych działań, w myśl partyjnych interesów osoby decyzyjne unikają wzięcia odpowiedzialności, uciekają w polityczną retorykę i grają na czas, na przeczekanie. Nie chcę czekać z nimi[35].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Komunikaty prasowe – Radio Szczecin współtworzy Euranet. BiznesPolska.pl, 2008-02-26. [dostęp 2011-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-03)].
 2. Szulc 2012 ↓.
 3. a b c d e f g h i j Jak to się zaczęło Historia Radia Szczecin w odcinkach – Region – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2018-12-09] (pol.).
 4. Nierenberg 2007 ↓.
 5. Szulc 2012 ↓, s. 406.
 6. Zbigniew Kosiorowski. przegladdziennikarski.pl. [dostęp 2023-03-07].
 7. a b c Kuca 2016 ↓, s. 221.
 8. Nierenberg 2007 ↓, s. 212.
 9. Aktualnie właścicielem budynku jest prywatny inwestor.
 10. Nierenberg 2007 ↓, s. 217.
 11. Krzysztof Soska nowym prezesem Polskiego Radia Szczecin. money.pl. [dostęp 2023-03-07].
 12. Cezary Gurjew ponownie szefem sportu w Polskim Radiu, Press.pl [dostęp 2022-01-16] (pol.).
 13. a b c Zadziwiająca kariera Tomasza Duklanowskiego. Reporter Radia Szczecin przy taśmociągu. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-07].
 14. Krzysztof Soska rezygnuje z funkcji prezesa Radia Szczecin. press.pl. [dostęp 2023-03-07].
 15. Andrzej Skrendo prezesem Radia Szczecin. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2023-03-07].
 16. Byłe Radio Szczecin przejmie „Kurier Szczeciński”? Naczelny potwierdza ofertę. wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-08].
 17. Skandal w Radiu Szczecin – Apelujemy o poparcie protestu. dziennikarzerp.org.pl. [dostęp 2023-03-08].
 18. Kuca 2016 ↓, s. 226.
 19. Rudawski się odwołuje. 24kurier.pl. [dostęp 2023-03-08].
 20. O tej redakcji mówi cała Polska. Kto stoi za Radiem Szczecin?. businessinsider.com.pl. [dostęp 2023-03-08].
 21. Jest ciśnienie na oskarżenie. Jak pokorne wobec PiS media „rozgrywają” marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 22. a b c d e f g h Człowiek, który wprowadził propagandę partyjną do Radia Szczecin, ma nową posadę. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-05].
 23. Nikola Bochyńska: Wojciech Włodarski nowym prezesem Radia Szczecin. Wirtualnemedia.pl, 2021-02-05. [dostęp 2021-05-14].
 24. Wojciech Włodarski nowym prezesem Radia Szczecin. szczecin.tvp.pl. [dostęp 2023-03-05].
 25. a b Przemysław Szymańczyk nie jest już naczelnym Radia Szczecin. Odchodzi także Paweł Bakun. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2023-03-05].
 26. Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin zaatakował rodzinę posłanki Filiks. Kim jest ten człowiek?. oko.press. [dostęp 2023-03-09].
 27. Mamoń i Duklanowski odznaczeni za działalność opozycyjną w schyłkowym PRL. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2023-03-05].
 28. Autor materiałów oczerniających marszałka Senatu wicenaczelnym Radia Szczecin. press.pl. [dostęp 2023-03-06].
 29. O tej redakcji mówi cała Polska. Kto stoi za Radiem Szczecin?. businessinsider.com.pl. [dostęp 2023-03-08].
 30. Śmierć 15-letniego Mikołaja Filiksa. Co się dzieje w Radiu Szczecin?. wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2023-03-06].
 31. Czerwona farba na drzwiach Radia Szczecin i wymowna przeróbka logo. Policyjny radiowóz strzeże siedziby rozgłośni. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-08].
 32. Siedziba Radia Szczecin oblana czerwoną farbą. Zarząd stacji wydał oświadczenie. wszczecinie.pl. [dostęp 2023-03-08].
 33. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie: Sąd nie udzielił Duklanowskiemu informacji identyfikujących ofiarę pedofila. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-09].
 34. Połowa pracowników Radia Szczecin wydała oświadczenie: „Nie” dla działań dalekich od etyki zawodowej. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-10].
 35. a b „Czara goryczy się przelała”. Pracownicy Radia Szczecin składają wypowiedzenia. onet.pl. [dostęp 2023-03-10].
 36. Tomasz Duklanowski wrócił z urlopu. Tego samego dnia trzech dziennikarzy Radia Szczecin rzuciło pracę. Ubywa też reklam. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-11].
 37. RMF FM liderem słuchalności, Radio Szczecin na drugim miejscu, wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-07-08] (pol.).
 38. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia. strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)]. (pol.).
 39. a b c d Radio Szczecin na dwóch częstotliwościach. Specjalna aplikacja dla 94,4. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2014-10-31].
 40. Kuca 2016 ↓, s. 220.
 41. a b Żona posła Gawłowskiego o sensacyjnych doniesieniach publicznego radia: Dziennikarze musieli pomylić mieszkania. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 42. Nie ma ugody Tomasza Grodzkiego z oczerniającym go dziennikarzem Radia Szczecin. Kogo jeszcze pozwał marszałek Senatu?. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-05].
 43. Atak na dziennikarza, który opisał sprawę Grodzkiego. „Kłamliwa linia obrony marszałka”. niezalezna.pl. [dostęp 2023-03-06].
 44. a b Petycja w sprawie pozbawienia Tomasza Duklanowskiego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 45. Terlikowski chce dymisji w Radiu Szczecin i TVP Info. Petycja o odebranie orderu Duklanowskiemu. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2023-03-05].
 46. a b c Prezes Radia Szczecin wypowiedział się o Tomaszu Duklanowskim. Radio odwołało audycję na żywo z politykami. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 47. Mimo tragedii szefowa CMWP SDP podtrzymuje wsparcie dla Tomasza Duklanowskiego z Radia Szczecin. press.pl. [dostęp 2023-03-06].
 48. Po szczecińskiej tragedii Duklanowski bohaterem prawicy. Samo potępianie nic nie da. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 49. a b Szef KRRiT o Duklanowskim: Oczekiwanie, że wydam decyzję pod wpływem emocji, jest chybione. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-06].
 50. Nie żyje 16-letni syn Mikołaja posłanki Filiks. Sprawą zajmuje się prokuratura. wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2023-03-05].
 51. Radio Szczecin celowo nie zauważa śmierci Mikołaja Filiksa. Co dzieje się w redakcji, która nagłośniła, że był molestowany?. szczecin.wyborcza.pl. [dostęp 2023-03-05].
 52. https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,29548410,sledztwo-po-smieci-mikolaja-filiksa-przejete-przez-prokurature.html?_ga=2.96643100.2009472795.1676649744-352235660.1634030221#S.TD-K.C-B.3-L.2.duzy%7Ctytuł=Śledztwo po śmieci Mikołaja Filiksa przejęte przez prokuraturę wyższej rangi. Skąd płynął hejt? To można ustalić| opublikowany = szczecin.wyborcza.pl| data dostępu = 2023-03-10}}
 53. radioszczecinextra.pl, radioszczecinextra.pl [dostęp 2017-10-19] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]