Przejdź do zawartości

Dokument programowy: Opcje polityki wobec ludności cywilnej Gazy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strona z dokumentu

Dokument programowy: Opcje polityki wobec ludności cywilnej Gazy (hebr. ‏נייר מדיניות : חלופות לדירקטיבה מדינית לאוכלוסייה האזרחית בעזה‎) z dnia 13 października 2023 r. – dziesięciostronicowy dokument programowy przygotowany przez izraelskie Ministerstwo Wywiadu, w którym proponuje się przymusowe przeniesienie 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy na półwysep Synaj w Egipcie[1].

W raporcie, który wyciekł do izraelskich mediów pod koniec października 2023 r., rozważono i odrzucono dwie dodatkowe alternatywy jako niewystarczające do ochrony bezpieczeństwa Izraela: zezwolenie Autonomii Palestyńskiej na rządzenie Gazą oraz zezwolenie na rozwój tam nowego, niezależnego od Hamasu samorządu lokalnego[1].

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zlekceważył wyciek dokumentu, nazywając go hipotetycznym „dokumentem koncepcyjnym”[2].

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Artykuł zatytułowany „Dokument programowy: Opcje polityki wobec ludności cywilnej Gazy”[1] został przygotowany przez izraelskie Ministerstwo Wywiadu[3], na którego czele stał Gila Gamliel[4][5]. Ma dziesięć stron i według daty 13 października 2023 r. powstał sześć dni po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r.[2][4]

Opcja A

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą opcją zaproponowana w dokumencie jest „Opcja A”, czyli przywrócenie rządów Autonomii Palestyńskiej w Gazie. Jest ona wskazywana jako potencjalnie nieskuteczna w powstrzymywaniu ataków na Izrael[4] i byłaby „bezprecedensowym zwycięstwem palestyńskiego ruchu narodowego - zwycięstwem, które pochłonie życie tysięcy izraelskich cywilów i żołnierzy i nie zapewni bezpieczeństwa Izraelowi”[2].

Opcja B

[edytuj | edytuj kod]

Opcją B byłoby utworzenie nowego lokalnego samorządu w Gazie będącego alternatywą dla Hamasu. Również określona jako potencjalnie "nieskuteczna"[1][2].

Opcja C

[edytuj | edytuj kod]

Trzecia możliwość, Opcja C, proponuje przeniesienie 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy na półwysep Synaj w Egipcie. W dokumencie zaproponowano realizację przesiedleń ludności w trzech etapach - najpierw założenie miast namiotowych na Synaju na południowy zachód od Strefy Gazy, następnie utworzenie bliżej nieokreślonego korytarza humanitarnego, a na koniec budowa stałych miast na północnym Synaju. Strefa bezpieczeństwa szeroka na kilka kilometrów między Izraelem a Egiptem uniemożliwiłaby wysiedlonym Palestyńczykom powrót do Strefy. W dokumencie nie omówiono, co stanie się ze Strefą Gazy po proponowanym przesiedleniu. Opcja C była powszechnie opisywane w mediach jako równoznaczna z czystkami etnicznymi[2][6][7].

W dokumencie stwierdza się, że wielu mieszkańców Gazy prosiło o umożliwienie opuszczenia Gazy i sugeruje wykorzystanie tego do operacji psychologicznej wśród mieszkańców Gazy i używania haseł takich jak: „Allah dopilnował, abyście stracili tę ziemię z powodu przywództwa Hamasu – teraz nie ma innego wyjścia niż przeniesienie się w inne miejsce z pomocą muzułmańskich braci”[4].

Dokument sugeruje, że Egipt, Turcja, Katar, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie mogłyby wesprzeć ten plan finansowo lub przyjmując uchodźców palestyńskich jako nowych obywateli[2]. Kanadę wskazano również jako potencjalne miejsce przesiedlenia uchodźców ze względu na jej „łagodne” praktyki imigracyjne[2][5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]