Dolina Karpia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stawy Spytkowice wiosną

Dolina Karpia – obszar historycznego zagłębia hodowli karpia na Ziemi Oświęcimsko-Zatorskiej znanego już w średniowieczu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki hodowli karpia i rybactwa na tym terenie sięgają czasów panowania Bolesława Krzywoustego. Stawy hodowlane zajmują obszary setek hektarów (do największych należą gospodarstwa stawowe w Przerębie, Spytkowicach, Bugaju i Rudzach), rozciągając się w dolinie Wisły, Skawy i Wieprzówki. "Dolina Karpia" to również program, który obejmuje kilka połączonych ze sobą działań, mających na celu stworzenie spójnej oferty turystycznej opartej na dostępnych zasobach środowiska naturalnego[1].

Na tym terenie znajduje się ostoja ptaków o znaczeniu europejskim w Polsce: Dolina Dolnej Skawy (PL125). Obszar ten obejmuje kompleksy stawów w Spytkowicach, Przerębie, Bugaju, oraz Stawy Monowskie i zajmuje około 1500 ha powierzchni. Lęgną się tutaj między innymi: podgorzałka, ślepowron, mewa czarnogłowa i rybitwa białowąsa.

Dolina Karpia to obecnie obszar siedmiu małopolskich gmin: Zator, Brzeźnica, Osiek, Przeciszów, Polanka Wielka, Spytkowice oraz Tomice.

Święto Karpia[edytuj | edytuj kod]

Święto karpia w 2010 roku, wystawa fotografii i malarstwa na zamku Potockich w Zatorze

Święto Karpia to coroczne artystyczno-kulinarne wydarzenie, prawdziwy festiwal tradycji i folkloru w roli głównej z karpiem. W 2007 r. odbył się w dniach 6-8 lipca, na Rynku w Zatorze[2].

Ekomuzeum[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Doliny Karpia od 2014 roku działa Ekomuzeum Doliny Karpia. powstało ono z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Karpia. Jego zadaniem jest promowanie lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowo-historycznego. Nie ma stałej siedziby lecz obejmuje sieć obiektów i instytucji, które są atrakcyjne dla turystów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dolina Karpia, www.citdk.zator.pl [dostęp 2020-02-19].
  2. Serwis internetowy Urzędu Miejskiego w Zatorze, web.archive.org, 30 czerwca 2007 [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2007-06-30].
  3. Stowarzyszenie Dolina Karpia nagrodzone za pakiet turystyki wiejskiej, WadowiceOnlinePL [dostęp 2020-02-19] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mariusz Makuch, Mateusz Ledwoń, Agata Smieja, Jacek Betleja, Krzysztof Henel Dolina Karpia, Grafikon, Wadowice 2006, ​ISBN 83-88744-74-7
  • Maciej Gromadzki, Andrzej Dyrcz, Zbigniew Głowaciński, Maria Wieloch Ostoje ptaków w Polsce, Biblioteka Monitoringu Środowiska, Gdańsk 1994, ​ISBN 83-902466-0-0