Dolina do Regli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina do Regli, widok z Doliny Szerokiej
Dolina do Regli. U góry od lewej: Szeroka Przełęcz, Głośna Skała (poniżej przełęczy po prawej), Płaczliwa Skała i Hawrań

Dolina do Regli (słow. dolina Riglaného potoka, Rígľanská dolina, dolina pod Hlásnou skalou, niem. Rigeltal, Riegeltal, Weißseifental) – dolina na północnych stokach Tatr Bielskich[1]. Jest doliną walną. Ma wylot na Ptasiowskiej Rówience (940 m) w Dolinie Bielskiego Potoku, górą sięga sięga po główną grań Tatr Bielskich na odcinku od zachodniego wierzchołka Zadnich Jatek (2020 m) po Płaczliwą Skałę (2142 m), zaś w głównej grani Tatr od Szalony Wierch (2061 m) po Płaczliwą Skałę. Jej deniwelacja wynosi więc 1202 m. Ograniczenie doliny tworzą:

Dolna część doliny jest typową, głęboko wciętą doliną rzeczną, Porasta ją las. Od wylotu aż po Polanę pod Głośną Skałą na długości ok. 1,5 km dolina ma bardzo mały spadek , górna część doliny jest natomiast bardzo stroma. W górnej części północna grzęda Szalonego Wierchu, zwana Wielkim Szalonym Klinem dzieli dolinę na dwa odgałęzienia; Szalony Kocioł i Dolinę Szeroką. Są to kotły lodowcowe podcięte wysokimi i urwistymi progami (Reglane Spady). Dolina do Regli posiada jeszcze jedno, orograficznie lewe odgałęzienie – Głośny Żleb. Odgałęzia się on w okolicach Polany pod Głośną Skałą, ciągnie pod północnymi ścianami Głośnej Turni i Głośnej Skały, górą podchodząc pod Żlebińską Przełęcz Wyżnią[2].

Nazwa doliny pochodzi od tego, że prowadzi ona do regli. Dawniej jej górna i środkowa część była własnością mieszkańców Białej Spiskiej, zaś dolna do państwa niedzickiego Palocsayów, później właścicieli ziemskich ze Zdziaru. Po II wojnie światowej całość przeszła na własność państwa i należy do TANAP-u[1].

Miejscami dolina ma charakter dzikiego wąwozu, szczególnie w górnej części, poniżej progu, gdzie wrzyna się pomiędzy Głośną Skałę (po zachodniej stronie) i oryginalną w kształcie Łasztowicę (po wschodniej stronie). Cała dolina ma długość ok. 3 km, jej dnem spływa Reglany Potok. Na progu podcinającym Dolinę Szeroką tworzy on wodospad zwany Reglaną Siklawą[2].

Ze Zdziaru przez Dolinę do Regli przeprowadzony był dawniej szlak turystyczny na Szeroką Przełęcz. W 1980 r. zamknięto go, w 1993 staraniem mieszkańców Zdziaru ponownie otwarto jako ścieżkę dydaktyczną „Monkova dolina” z tablicami dydaktycznymi[3]. Od 15 czerwca 2009 r. szlak jest znakowany na czerwono i dostępny w obie strony[4].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony ZdziarDolina Mąkowa – Dolina do Regli – Dolina Szeroka Bielska – Szeroka Przełęcz Bielska – Szalony PrzechódPrzełęcz pod Kopą. Suma podejść 1075 m, czas przejścia: 3.55 h, ↓ 3.10 h[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]