Dominic Chianese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dominic Chianese
Ilustracja
Dominic Chianese, 2011
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1931
Nowy Jork

Dominic Chianese (wymowa Key-ah-nas-a) (ur. 24 lutego 1931 w Bronx, Nowy Jork) – amerykański aktor najbardziej znany z roli Corrado Soprano z serialu "Rodzina Soprano". Za tę rolę był nominowany dwukrotnie do nagrody Emmy.

Chianese pracował jako murarz razem ze swoim ojcem i uczęszczał do szkoły wieczorowej (lata 50.), a następnie ukończył Brooklyn College w 1961 roku z tytułem licencjata. Już w 1952 roku zagrał swoje pierwsze role teatralne.

Po ponad dekadzie spędzonej na deskach teatralnych, Chianese zaczął uczęszczać na profesjonalne zajęcia z aktorstwa. Aktorstwo stało się jego pasją. Jego pierwszym wystąpieniem na Broadwayu była sztuka "Oliver!" w 1965 roku. Po tym zaczął na stałe pracować w teatrach. Pierwszą rolą telewizyjną jaką zagrał był "East Side, West Side". W 1974 roku Francis Ford Coppola wybrał do go zagrania roli "Johhny'ego Ola" w "Ojcu chrzestnym II", który zapoczątkował jego karierę filmową, w której zagrał w kilku filmach z Alem Pacino.

Chianese jest także muzykiem, wydał jedną płytę zatytułowaną "Hits" (2000), na której śpiewa amerykańskie i włoskie piosenki. Również w serialu "Rodzina Soprano", pod koniec 3 sezonu, zaśpiewał sentymentalną piosenkę "Core 'ngrato (Niewdzięczne serce)".

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]