Dominik Kaczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominik Kaczyński
Sługa Boży
Kraj działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1886
Wieruszów, Polska

Data i miejsce śmierci

30 marca 1942
KL Dachau, III Rzesza

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

23 września 1911

Dominik Kaczyński (ur. 4 sierpnia 1886 w Wieruszowie, zm. 30 marca 1942 roku w Dachau) – Sługa Boży Kościoła katolickiego. Kapłan i męczennik, zamordowany w KL Dachau.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z ośmiorga dzieci Wiktora i Wandy z Dajkowskich. Chodził do szkoły powszechnej i Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy, później uczył się w III Gimnazjum w Warszawie. W 1906 roku wstąpił do Metropolitalnego Warszawskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 września 1911 roku w kościele Świętego Krzyża w Warszawie z rąk biskupa Kazimierza Ruszkiewicza. Pracował w Jadowie, Grodzisku, w parafii św. Anny w Łodzi. Był wikariuszem i prefektem szkół w Łodzi i Warszawie.

Po utworzeniu w 1920 roku diecezji łódzkiej pełnił obowiązki osobistego kapelana ks. biskupa Wincentego Tymienieckiego i sekretarza Kurii Diecezji Łódzkiej.

W 1924 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, gdzie ze środków parafian oraz przedsiębiorców niemieckich i żydowskich wzniósł kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi - wotum za Bitwę Warszawską. Pełnił posługę spowiednika w zgromadzeniach zakonnych i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Otrzymał godność Szambelana Papieskiego, kanonika Kapituły Katedralnej i radcy Kurii Biskupiej. W sierpniu 1926 roku zorganizował pierwszą pieszą pielgrzymkę łódzką na Jasną Górę.

W czasie II wojny światowej wraz z dwoma wikariuszami został aresztowany 6 października 1941 roku przez Niemców i wywieziony do obozu przesiedleńczego w Konstantynowie Łódzkim, a w dniu 30 października do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie umieszczono go w bloku 28. Zmarł w obozie wycieńczony ciężką pracą.

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym ze 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczął się drugi proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]