Donald Henry Gaskins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Donald Henry "Pee Wee" Gaskins Jr (ur. 13 marca 1933, zm. 6 września 1991) – amerykański seryjny morderca, który najprawdopodobniej popełnił ponad 100 morderstw. Za swoje zbrodnie został stracony na krześle elektrycznym.

Dzieciństwo i młodość[edytuj]

Gaskins urodził się we Florence County, w stanie Karolina Południowa. Większość swoich młodzieńczych lat spędził w zakładzie poprawczym, a później także w więzieniu. Z powodu drobnej budowy ciała (miał 162 cm wzrostu)[potrzebny przypis] stał się łatwym celem dla współwięźniów, którzy często dręczyli go fizycznie, a także wykorzystywali seksualnie. Ostatecznie zabił cenionego przez wszystkich więźnia, kiedy ten był w toalecie, co sprawiło, że przez resztę pobytu w zakładzie karnym traktowano go z szacunkiem.

Będąc młodzieńcem uderzył któregoś razu siekierą w głowę napotkaną kobietę i zostawił ją na pewną śmierć, jednak cudem udało się jej ujść z życiem. Gaskins ponownie trafił do więzienia.

Morderstwa[edytuj]

W 1969 roku po wyjściu z więzienia, Gaskins kontynuował zabijanie. Kradł samochody i jeździł po autostradach Północnej i Południowej Karoliny, poszukując kolejnych ofiar. Większość stanowili autostopowicze, których mordował dla czystej przyjemności.

W 1970 roku, Gaskins pobił na śmierć swoją bratanicę Janice Kirby i jej przyjaciółkę Patricię Ann Alsobrook. W grudniu 1975 roku, został aresztowany pod zarzutem ich zamordowania. Zapytany o to, dlaczego zabił swoją bratanicę i jej koleżankę, odpowiedział:...gdyż zażywały narkotyki. W czasie przeszukania terenów należących do Gaskinsa natrafiono na zwłoki innych ofiar, w tym kilku dzieci.

Wyrok i egzekucja[edytuj]

W 1976 roku, Gaskins został skazany za swoje zbrodnie na dożywocie, gdyż wówczas, wykonywanie kary śmierci w Karolinach było zawieszone. W czasie pobytu w więzieniu zlecono Gaskinsowi zabójstwo innego więźnia - Rudolpha Tynera. Gaskins zlecenie wykonał. Sąd za zabójstwo Tynera skazał Gaskinsa na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu w Karolinie Południowej. Do dziś nie jest znana dokładna liczba osób zabitych przez Gaskinsa.

Linki zewnętrzne[edytuj]