Donn Pearce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donn Pearce
ilustracja
Imię i nazwisko Donald Mills Pearce
Data i miejsce urodzenia 13 wrzesień 1928
Croydon, Pensylwania, Stany Zjednoczone
Narodowość Amerykańska
Język Angielski
Dziedzina sztuki Powieść kryminalna
Ważne dzieła

Cool Hand Luke

Donn Pearce, urodzony 28 września 1928r. w Croydon, Pensylwania, jest amerykańskim pisarzem, znanym między innymi poprzez swą książkę Cool Hand Luke opublikowaną w 1965r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku szesnastu lat, próbuje dostać się do amerykańskiej marynarki handlowej lecz nie udało się z powodu młodego wieku. Dostaje się do US Army gdzie mu się nie podoba z powodu ciężkich reguł. Dezertuje trzy dni i wraca po czym zostaje ukarany i wysłany do jednoski wojskowej pieszej, która była gotowa do wyjazdu do Europy. Wtedy, Pearce przyznaje się do tego, ze kłamał o swoim wieku i zostaje wyzucony. W tym czasie dorósł już do wieku w którym mógł się angażować do marynarki handlowej.

Poprzez podróże zwiedził Mumbaj, Wenecję, Hiszpanię, Danię, Francję i Portugalię. Uczestniczył w handlu fałszywych monet i został zatrzymany w Marsylii. Sąd francuski skazał go na więzienie, z którego udało mu się uciec i dostać się do Włoch gdzie zaangażował się na kanadyjski statek, którym wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Zostaje safecrackerem i w 1949r. zostaje aresztowany za włamanie. Spędził dwa lata we więzieniu po czym został dziennikarzem free-lance. Pracował między innymi dla gazet takich jak Playboy i Esquire. W 1965r. opublikował swoją pierwszą ksiazkę pod tytułem Cool Hand Luke (Nieugięty Luke), którą zaadaptował do kina jako scenarzysta. Film Nieugięty Luke, zrealizowany przez Stuarta Rosenberga w 1967r. był prawdziwym sukcesem, za sprawą Paulem Newmanem, który grał Lucasa Luke Jacksona. Można zauważyc Donna Pearce’a w filmie jako marynarza. Po tym sukcesie, Pearce kontynuuje swą karierę pisarza i dziennikarza. Napisał trzy inne ksiązki, ostatnia została opublikowana w 2005r. i dotyczy walki w Ardenachz

Powieści[edytuj | edytuj kod]

  • Cool Hand Luke (1965)
  • Peir Head Jump (1972)
  • Dying in the Sun (1974)
  • Nobody Comes Back: A Novel of the Battle of the Bulge (2005)

Adaptacja kinowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]