Donnie Darko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donnie Darko
Ilustracja
Gatunek surrealistyczny, dramat psychologiczny
Rok produkcji 2001
Data premiery 2001
Polska 6 lutego 2011 DVD
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 113 min
(133 wersja director's cut na DVD)
Reżyseria Richard Kelly
Scenariusz Richard Kelly
Muzyka Michael Andrews
& piosenka "Mad World" (Gary Jules) i inne
Zdjęcia Steven B. Poster
Scenografia Dennis Gassner
Kostiumy April Ferry
Montaż Sam Bauer,
Eric Strand
Produkcja Christopher Ball,
Drew Barrymore,
Adam Fields
Wytwórnia Pandora Cinema
Flower Films
Adam Fields Productions
Gaylord Films
Dystrybucja Newmarket Films

Donnie Darkofilm amerykański z 2001 r., znajdujący się na pograniczu kilku gatunków filmowych: dramatu, science fiction, filmu młodzieżowego oraz psychologicznego. Film jest pierwszym dziełem długometrażowym reżysera i scenarzysty Richarda Kelly'ego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Donnie Darko, nastoletni bohater filmu, znajduje się w pętli czasowej, z przekonaniem, ze pozostało mu nieco ponad 28 dni do końca świata. Domniemane znaczenie metafizyczne tej pętli (w czasie jej istnienia Donnie spełnić ma pewną misję) może być jednak zinterpretowane również przez pryzmat choroby psychicznej bohatera, która powoduje, że niełatwo jest tu oddzielić efekty choroby od wydarzeń faktycznie łamiących prawa natury.

Donnie mieszka, wraz z siostrami i rodzicami, w domu na przedmieściach Middlesex, w stanie Wirginia. Nocą drugiego października 1988 roku, Donnie zostaje obudzony przez postać w kostiumie budzącego grozę królika, Franka, który informuje go, że świat skończy się za 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund. Donnie opuszcza mieszkanie wraz z Frankiem, budzi się rano na polu golfowym, i wróciwszy zdaje sobie sprawę, że jego dom, a zwłaszcza jego pokój, został częściowo zniszczony przez silnik odrzutowy, który odpadł od przelatującego samolotu – wizyta Franka uratowała mu więc życie.

To zdarzenie jednak zachwiało zwykły porządek świata, przewidziany między innymi w pojawiającym się kilkakrotnie w filmie dziele: "Filozofia podróżowania w czasie" (The Philosophy of Time Travel). Następujące później wydarzenia mają przywrócić ów porządek w czasie wspomnianych przez Franka 28 dni (co ciekawe, zdjęcia do filmu trwały także 28 dni). Elementami charakterystycznymi dla fabuły są pojęcia Wszechświata równoległego oraz paradoksy przyczynowo-skutkowe.

Pojawiające się w filmie wyrażenie Każde żywe stworzenie umiera samotnie (Every living creature on Earth dies alone) stanowi jego swoistą mantrę. Ostateczna interpretacja wydarzeń pozostaje otwarta, mimo wyjaśniających komentarzy reżysera zawartych w podwójnym DVD (wydanym w czerwcu 2004, w wersji Director's Cut). Tym samym, sposób, w jaki przedstawione są stosunki społeczne oraz uproszczenia psychologiczno-filozoficzne proponowane przez obecnego w filmie neo-guru, typowego dla amerykańskiej kultury masowej, posiada wartość niezależną od zrozumienia przekazu ogólnego.

Dla niektórych kinomanów Donnie Darko stał się dziełem kultowym[1].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

2001 – Richard Kelly (i Donnie Darko) wygrał nagrodę za najlepszy scenariusz na Catalonian International Film Festival i San Diego Film Critics Society. Donnie Darko wygrał nagrodę publiczności na Sweden Fantastic Film Festival. Film dostał nominacje do nagrody za najlepszy film na Catalonian International Film Festival i do nagrody jury podczas Sundance Film Festival.

2002Donnie Darko wygrał nagrodę specjalną na Young Filmmakers Showcase w ramach Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films. Film wygrał Silver Scream Award podczas Amsterdam Fantastic Film Festival. Kelly został nominowany do nagrody za najlepsze pierwsze dzieło i najlepszy pierwszy scenariusz, natomiast Jake Gyllenhaal dostał nominacje do nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę męską na Independent Spirit Awards. Film dostał także nominacje do nagrody za Best Breakthrough Film w ramach Online Film Critics Society Awards.

2003 – Jake Gyllenhaal został mianowany najlepszym aktorem i Richard Kelly najlepszym oryginalnym scenarzystą podczas Chlotrudis Awards, gdzie Kelly dostał również nominacje do nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszy film.

2005Donnie Darko znalazł się w pierwszej piątce filmów stacji telewizyjnej ABC.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Cult aspirations for Donnie Darko", bbc.co.uk, 2002; zob. Geoff King, Donnie Darko, Media and Cultural Std Series Cultographies Series, Wallflower Press, 2007, s. 95.