Dražen Erdemović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dražen Erdemović (ur. 25 listopada 1971) – bośniacki Chorwat, saper w Armii Republiki Serbskiej, egzekutor podczas masakry w Srebrenicy.

W trakcie wojny w Bośni zaciągnął się do serbskiego oddziału saperskiego w celu zarobienia pieniędzy potrzebnych do ucieczki z zajętego wojną kraju[1]. Skierowany w okolice Srebrenicy uczestniczył pod groźbą śmierci w rozstrzeliwaniu muzułmańskich cywili.

Po powrocie do domu nie mogąc poradzić sobie z wyrzutami sumienia poinformował media o popełnionej masakrze. Został on aresztowany i postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii[1].

29 listopada 1996 r. Erdemović został skazany na dziesięć lat więzienia[2], od czego się odwołał. W rezultacie, w 1998 roku, jego wyrok został skrócony przez MTKJ do lat pięciu[3]. Za czynnik łagodzący uznano wykonywanie egzekucji pod groźbą śmierci oraz współpracę jako świadek w procesie Slobodana Miloševicia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Slavenka Drakulić: Oni nie skrzywdziliby nawet muchy: Zbrodniarze wojenni przed Trybunałem w Hadze. Wydawnictwo W.A.B., 2006. ISBN 978-83-7414-199-4.
  2. MTKJ, The International Criminal Tribunal hands down its first sentence: 10 years of imprisonment for Drazen Erdemovic., 29 listopada 1996.
  3. MTKJ, Drazen Erdemovic sentenced to 5 Years of imprisonment., 5 marca 1998.