Slobodan Milošević

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slobodan Milošević
Слободан Милошевић
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1941
Požarevac
Data i miejsce śmierci 11 marca 2006
Haga
Border Prezydent Serbii
Okres od 1989
do 1997
Następca Dragan Tomić (tymczasowy), Milan Milutinović
Prezydent Federalnej Republiki Jugosławii
Okres od 1997
do 2000
Poprzednik Srđa Božović (tymczasowy), Zoran Lilić
Następca Vojislav Koštunica
podpis
Odznaczenia
Łańcuch Orderu Republiki Serbskiej

Slobodan Milošević (cyryl. Слободан Милошевић; wym. [sloˈbodan miˈloʃevitɕ] i; ur. 20 sierpnia 1941 w Požarevacu, zm. 11 marca 2006 w Hadze) – jugosłowiański i serbski przywódca polityczny, prezydent Socjalistycznej Republiki Serbii w ramach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (istniejącej w latach 1945–1992) i prezydent Serbii w ramach Federalnej Republiki Jugosławii w latach 1989–1997 oraz prezydent federalny Federalnej Republiki Jugosławii w latach 1997–2000. W okresie socjalistycznej Jugosławii jeden z liderów Ligi Komunistów Serbii, po rozpadzie kraju wraz z częścią działaczy LKS utworzył partię o charakterze nacjonalistycznym[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1959 wstąpił do partii komunistycznej, rozpoczynając karierę polityczną w latach 60., jako doradca ekonomiczny burmistrza Belgradu i piastując rozmaite funkcje partyjne oraz gospodarcze. W 1964 ukończył studia prawnicze na uniwersytecie belgradzkim. W 1984 został przywódcą belgradzkich komunistów, a dwa lata później przywódcą partii w Serbii.

W 1989 został prezydentem Serbii i przystąpił do przekształcania partii komunistycznej w nacjonalistyczną Partię Socjalistyczną. Milošević wezwał do przyłączenia zamieszkanych przez Serbów terenów w innych republikach, co miało być rekompensatą za rozpad Jugosławii. W związku z tym był oskarżany przez UE i USA o zamiar utworzenia Wielkiej Serbii (chociaż sam nigdy nie używał tej nazwy i odcinał się od ideologii „Wielkiej Serbii”). Wspierał serbską mniejszość w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie, gdy kraje te odzyskały niepodległość. Był oskarżany o serbską agresję militarną i brutalne czystki etniczne, ale ostatecznie pod międzynarodowym naciskiem, zdecydował się podpisać układ pokojowy.

Nie mogąc pełnić przez trzecią kadencję funkcji prezydenta Serbii, w 1997 został prezydentem Jugosławii. W 1999 r. w związku z wojną domową w Kosowie jego rząd odmówił przyznania autonomii Kosowu, co stało się przyczyną interwencji NATO i bombardowania Jugosławii. Serbia została zmuszona do wycofania się z Kosowa.

W 2000 do konstytucji jugosłowiańskiej wniesiono poprawkę pozwalającą prezydentowi pełnić urząd przez dwie kadencje, wprowadzono także bezpośrednie wybory prezydenckie. Zmiany te miały na celu umożliwienie Slobodanowi Miloševiciowi utrzymanie się u władzy, jednak w trakcie wyborów został on pokonany przez Vojislava Koštunicę. Milošević ustąpił pod naciskiem demonstracji ludności i międzynarodowej opinii publicznej, pozostając szefem Socjalistycznej Partii Serbii. 1 kwietnia 2001 został aresztowany w Belgradzie przez serbską policję pod zarzutem nadużycia władzy i korupcji, a następnie 28 czerwca 2001 przekazany przed Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze, który oskarżył go o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni. Łącznie postawiono mu 66 zarzutów. W czasie rozpatrywania sprawy Trybunał uznał, że nie ma wystarczających dowodów, które potwierdzają część zarzutów[2]. 11 marca 2006 zmarł w haskim więzieniu. Oficjalną przyczyną jego śmierci podaną przez lekarzy był atak serca. Na skutek śmierci Miloševicia proces przeciwko niemu przed Trybunałem został umorzony[3].

W dniu 24 marca 2016 r. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii wydał wyrok w odrębnej sprawie przeciwko byłemu przywódcy Serbów bośniackich Radovanowi Karadžićowi, w którym stwierdził, że w tej sprawie nie przedstawiono wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że Slobodan Milosevic „zgodził się ze wspólnym planem” w celu utworzenia terytoriów etnicznie oczyszczony z nie-Serbów podczas wojny w Bośni w latach 1992–1995. W wyroku odnotowano „powtarzającą się krytykę i dezaprobatę Miloševicia wobec polityki i decyzji podjętych przez Karadžicia i przywódców bośniackich Serbów” oraz, w przypisie, „pozorną niezgodę między Karadžićem a Miloševićem „podczas którego Milošević otwarcie krytykował bośniackich przywódców serbskich za popełnianie „zbrodni przeciwko ludzkości” i „czystek etnicznych” i wojny dla własnych celów”. Niemniej jednak sąd zauważył również, że „Milošević udzielał pomocy w postaci personelu, zaopatrzenia i broni bośniackim Serbom podczas konfliktu”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Road to Disillusion: From Critical Marxism to Post-Communism in Eastern s. 188.
  2. Podsumowanie sprawy S. Miloševiciahttp://www.icty.org/x/cases/slobodan_milosevic/cis/en/cis_milosevic_slobodan_en.pdf.
  3. Order Terminating the Proceedings, www.icty.org [dostęp 2017-06-11].
  4. {{judgement.pdf}}

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]